NVO SEKTOR TVRDI DA SU ZBOG NEPLANSKE SJEČE UGROŽENE ŠUME Raskinuti ugovor sa Vektrom Jakić

    7 godina pre 96 pregleda Izvor: PV Informer

Iz ekološkog udruženja „Breznica” upozoravaju da je stanje u pljevaljskim šumama sve teže, posebno u planini Ljubišnji.

Iz te NVO tvrde da je na Ljubišnji blizu pola miliona kubika suvog drveta, pa su stoga pozvali Upravu za šume i nadležno ministarstvo da što prije reaguju i zaustave širenje zaraznih bole-sti u pljevaljskim šumama.

„Vektra Jakić”, vlasništvo Dragana Brkovića, već deset godina gazduje pljevaljskim šumama, ali ništa ne radi na zaštiti šumskog bogatstva. Šume su izložene napadu zaraznih bolesti, što najbolje pokazuju brojna suva stabla. Najveći je problem što „Vektra Jakić” ne vrši redovnu sanitarnu sječu, kojom se uklanjaju oboljela stabla, već se bolesti šire – navedeno je u saopšte-nju „Breznice”, koje je potpisao izvršni direktor te NVO Milorad Mitrović.

Upozoravaju da se Ljubišnja nalazi na graničnom dijelu sa Republikom Srpskom i da ni tamo nijesu idealne prilike kada je u pitanju zdravlje šuma. Bolesti haraju i na tom prostoru, pa je potrebno uložiti što više napora na zaštiti.

Uprava za šume Crne Gore i Ministarstvo poljoprivrede, na čijem je čelu Milutin Simović, moraju što prije da natjeraju „Vektru Jakić” da započne sa sanitarnom sječom i da preduzme sve druge mjere na zaštiti šuma. Ako to nije u stanju da uradi „Vektra Jakić”, onda konkretne mjere treba da preduzme država, a da se koncesioni ugovor sa „Vektrom Jakić” raskine. Mora-mo da znamo da tamo gdje nema sanitarne sječe šuma obolijeva – navode iz ovog ekološkog udruženja.

Iz Breznice upozoravaju da je početkom prošle godine procijenjeno da u Ljubišnji ima oko 100 hiljada kubika suvog drveta, a da je, prema sadašnjim procjenama, broj oboljelih stabala uvećan pet puta.

„Vektra Jakić” je 2007. godine dobila koncesije na vićinu pljevaljskih šuma, uz obavezu da koristi doznačena stabla po povoljnim uslovima, ali da se stara o zaštiti šuma i o uzgoju novih zasada. Umjesto tih obaveza „Vektra Jakić” je prekinula sa ranijom praksom da se prvo sijeku oboljela stabla, takozvani sanitar, pa da se pristupa sječi kvalitetnih šuma, nakon čega je do-šlo do toga da se broj oboljelih stabala uvećava, dok ta kompanija u prvom redu vrši sječu kvalitetnih stabala.