U cilju bolje zaštite i spašavanja od velikih šumskih požara potrebno je baviti se postojećim izazovima i pripremiti se za buduće izazove sa fokusom na praćenje, procjenu i razumijevanje rizika i razmjenu adekvatnih informacija. Potrebno je fokusirati se i na jačanje upravljanja rizicima kao i na koordinaciju svih institucija, relevantnih sektora i zainteresovanih strana na odgovarajućim nivoima za djelovanje u slučaju požara. Takođe, potrebno je i adekvatno opremiti mjesne zajednice na ruralnim područjima neophodnom opremom kako bi u situacijama kada se dese požari djelovali pravovremeno i pritom sačuvali životnu sredinu.
Doprinos projekta zaštiti životne sredine
Kada se analiziraju podaci o požarima i posljedice koje šumski požari pričine šumama u Pljevljima, može se konstatovati da postojeće stanje karakteriše niz slabosti organizacione i materijalno-tehničke prirode koje system zaštite šuma od požara čini slabo efikasnim. Broj požara i njihova destruktivnost u posljednjoj dekadi drastično su se povećali, pa su nestali čitavi kompleksi šuma u pojedinim šumskim područjima, promijenjen je izgled šumskih pejzaža na značajnim površinama, pogoršan je kvalitet šumskog zemljišta. Sve navedene pojave dovode do poremećaja ekološke ravnoteže, a ekonomske štete su velike i u dugom vremenskom periodu teško nadoknadive.
Tokom požarnih sezona vidljivo je da izostaje gašenje šumskih požara, iz više razloga. Krucijalni su nedostatak osoblja u vatrogasnim jedinicama koje je prošlo obuku za gašenje šumskih požara i nesnabdjevenost vatrogasnih jedinicao premom, materijalno-tehničkim sredstvima i specijalizovanim vozilima za gašenje šumskih požara, u velikoj mjeri ili gotovo potpuno. Takođe, ne manje izražen problem predstavlja zapuštenost šumske protiv požarne infrastrukture, najvećim dijelom zbog izostanka sprovođenja seta preventivih mjera u šumama koje upravo obezbjeđuju preduslove za efikasno gašenje šumskih požara (prosijecanje protiv požarnih puteva i pojaseva, održavanje šumskih puteva i uklanjanje gorivog materijala sa takvih površina). Činjenica je i da na teže pristupačnim područjima i površinama neotvorenim šumskim putevima gašenje požara potpuno izostaje.
Problem u sprečavanju širenja požara predstavlja i neopremljenost mjesnih zajednica da blagovremeno reagiju i spriječe širenje požara dok na mjesto požara dođu pripadnici Službe zaštite i spašavanja. Mjesna zajednica Kozica je jedna od većih mjesnih zajednica na području opštine Pljevlja koja ima velike šumske komplekse.
U periodu od 2010. do 2020. godine na prostoru Pljevalja degradirano je ukupno 4.706,40 ha visokih prirodnih šuma.
Šumski požari najčešće nastaju ljudskom djelatnošću. Analizirajući dostupne podatke i informacije, zaključuje se da je čovjek izazivač u oko 95% slučajeva, dok se preostali slučajevi odnose na udar groma. Uzroci se dijelena: nesrećne slučajeve (eksplozije, promet), nepažnju i grubi nemar (poljoprivredni radovi, radovi u šumi, prolaznici, izletnici, dječje igre, neuređene deponije smeća i dr.) i namjerno podmetanje (piromanija, osvete, špekulacije građevinskim zemljištem, političke diverzije i dr). Zato je neophodno pristupiti rješavanju ovog problema kroz edukacije o štetnostima i posledicama izazivanja šumskih požara.
U cilju bolje zaštite i spašavanja od požara potrebno je baviti se postojećim izazovima i pripremiti se za buduće izazove i to sa fokusom na praćenje, procjenu i razumijevanje rizika od katastrofa i razmjenu adekvatnih informacija. Potrebno je fokusirati se i na jačanje upravljanja rizicima od katastrofa, kao i na koordinaciju svih institucija, relevantnih sektora i zainteresovanih strana na odgovarajućim nivoima za djelovanje u slučaju katastrofa. Takođe, potrebno je i adekvatno opremiti mjesne zajednice na ruralnim područjima neophodnom opremom kako bi u situacijama kada se dese požari djelovali pravovremeno i pritom sačuvali životnu sredinu.
Opšti cilj projekta je smanjenje nivoa nastanka štetnih posledica po životnu sredinu usled neadekvatne opremljenosti mjesnih zajednica na ruralnom području u akcidentnim situacijama.
Specifični cilj projekta je povećan stepen opremljenosti i spemnosti mještana na ruralnom području usled nastanka vanrednih okolnosti kao što su požari.
Ciljna grupa ovog projekta su mještani Mjesne zajednica Kozica.
Aktivnosti predviđene projektom podrazumjevaju:
- Nabavku protivpožarnih naprtnjača
Nabavkom naprtnjačača omogućilo bi se blagovremeno reagovanje kod pojave požare. One imaju ključnu ulogu na nepristupačnim šumskim predjelima gde vozila Službe zaštite i spašavanja nijesu u mogućnosti da reaguju.
Zaštitne rukavice su veoma bitne tokom gašenja požara a mještani bi bili opremljeni ovim rukavicama kako bi nesmetano reagovali u navedenim situacijama. Rukavice bi se mogle koristiti i u zimskim uslovima u akcijama spašavanja i pružanja pomoći na ovom području.
- Nabavka alpinističkih čizama
Alpinističke čizme su neophodne za rad na nepristupačnim šumskim terenima.
- Medijska edukacija o sprečavanju nastanka požara
Kroz tri edukativna medijska članka javnost će se upoznati o sprečavanju nastanka požara i štetnosti požara po životnu sredinu.
Predviđeno vrijeme trajanja projekta je tri mjeseca.
Realizaciju projekta je podržao Rudnik uglja AD Pljevlja.
Related