Informisanje je često od ključnog značaja za participaciju a pravo mladih na pristup informacijama o povoljnim prilikama i temama je veoma bitno. Portal „mladicg.me“ dostupan je od 2018. godine ne samo u Pljevljima već i u čitavoj Crnoj Gori. Na stranicama portala mladi imaju mogućnost da prate konkurse za razne stipendije i omladinsko-kulturna dešavanja u Crnoj Gori.
Projektom „Osnaženi za budućnost: Podrška mladim u tranziciji ka odraslom dobu“ mladima se želi pružiti mogućnost da se upoznaju sa svim bitnim informacijama vezanim za omladinsku politiku. Mladi treba da budu kvalitetno informisani o svojim pravima i mogućnostima, kao i o programima i uslugama koje im se nude dok se dodatni fokus stavlja na promociju njihovog mentalnog zdravlja i emocionalne dobrobiti. Kako bi se obuhvatile i teme od ključnog značaja za mentalno zdravlje mladih, projekat uključuje informacije o dostupnoj psihološkoj podršci, savetovanjima i edukacijama koje mogu doprinijeti njihovom blagostanju. Angažovanje psihologa i stručnjaka za mentalno zdravlje omogućava da se otvore važne diskusije o prevenciji stresa, anksioznosti i drugim izazovima sa kojima se mladi suočavaju. Ovi resursi ne samo da povećavaju svijest, već i pružaju alate za suočavanje sa svakodnevnim izazovima.
Ovaj projekat ima značajnu povezanost sa javnim politikama u prioritetnoj oblasti mladih u Crnoj Gori, oslanjajući se na relevantne strategije, akcione planove, zakonske i podzakonske akte.
Projekat „Osnaženi za budućnost: Podrška mladim u tranziciji ka odraslom dobu“ je osmišljen da odgovori na navedene izazove, pružajući mladima u Crnoj Gori ne samo platformu za informisanje, već i podršku kroz stručni rad psihologa, čime se direktno utiče na njihov lični i profesionalni razvoj.
Ciljevi projekta su podizanje kvaliteta mentalnog zdravlja među mladima Crne Gore, podizanje nivoa kvaliteta provođenja slobodnog vremena mladih, promocija kulture i kulturnih dešavanja, promocija mladih talenata, promocija aktivnosti nevladinog sektora – omladinskih organizacija, informisanje o konkursima i stipendijama za mlade, informisanje o mogućem zapošljavanju mladih, informisanje o studijskim putovanjima i sporskim dešavanjima.
Krajnji korisnici portala za mlade su osobe uzrasta između 15 i 30 godina. Ova grupa obuhvata adolescente, studente, mlade profesionalce, kao i mlade koji se suočavaju s raznim izazovima u obrazovanju, zapošljavanju, ličnom razvoju i društvenom uključivanju.
Očekivani rezultati projekta su povećan broj mladih sa pristupom kvalitetnim informacijama i psihološkoj podršci, veće poverenje mladih u traženje pomoći i podrške putem digitalnih kanala, poboljšana mentalna stabilnost i osnaženost mladih za suočavanje sa izazovima.
Predviđeno trajanje realizacije projekta je 11 mjeseci.
Projekat „Osnaženi za budućnost: Podrška mladim u tranziciji ka odraslom dobu“ podržan je od strane Ministarstvo sporta i mladih u prioritetnoj oblasti od javnog interesa razvoj održivog sistema usluga za podršku mladima u procesu njihove tranzicije u odraslo doba i samorealizaciju.
Pročitajte još