NVO „Mi znamo ko smo“: Popis stanovništva jedan od ključnih zahtjeva i legitimnih očekivanja građana, ostalo nejasno koji koraci nedostaju

    3 godine pre 567 pregleda Izvor: facebook

Otvoreno pismo Vladi Crne Gore!

U svojoj jučerašnjoj izjavi, prilikom davanja intervjua za TV Pljevlja, predsjednik Vlade Crne Gore, prof. dr Zdravko Krivokapić, istakao je, između ostalog, da će se Popis stavnovništva teško održati ove godine jer za to treba dosta pripreme, uz, iz ugla pozitivne zakonske regulative, evropskih uporednih standarda i prakse, irelevantnu opasku da u Crnoj Gori „(…) ljude samo interesuje ko je koje vjere i nacije“. NVO „Mi znamo ko smo“, kao dio civilnog sektora, sa kojim je, u skladu sa svojim proklamovanim demokratskim opredjeljenjem, Vlada Crne Gore dužna da vodi konstantan i inkluzivan dijalog, ovim povodom snažno apeluje na Vladu i njenog Prvog ministra da juče iznijeti stav revidiraju i hitno pristupe finalizaciji priprema, kako bi se planirani popis stanovništva, koji je ujedno i zakonska obaveza, neizostavno održao ove godine.

U prilog ovom stavu želimo da istaknemo još nekoliko važnih pravnopolitičkih argumenata koji ukazuju na svu neutemeljenost stava koji je juče predočio premijer Crne Gore. Najprije, argument Predsjednika Vlade kako je neodržavanje popisa ove godine uslovljeno izostankom dovoljno dobre pripreme: želimo da postavimo pitanje odgovornosti Vlade, tačnije resornog Ministra, zaduženog za finansije i socijalno staranje, u čijoj je nadležnosti bila priprema Popisa stanovništva, za nedovoljnu efikasnost po pitanju koje je i sam premijer, sasvim ispravno, svojevremeno okarakterisao kao jedno od najvažnijih prioriteta nove vlasti. S druge strane, iz ovog dijela izjave Predsjednika Vlade ostalo je nejasno koji tačno koraci nedostaju u tome da se popis stanovništva, na valjan i zakonit način pripremi, te NVO „Mi znamo ko smo“ apeluje na premijera da crnogorsku javnost ne ostavlja na ovom svom lakonski izrečenom zaključku, već da ga podrobnije elaborira, tim prije što je još februaru mjesecu ove godine (!) Monstat, kao nadležni organ državne uprave, naveo da su sve planirane pripremne aktivnosti u ovoj fazi iz njihove nadležnosti završene, te da je još tada istaknuto da tačan datum popisa treba da se definiše Zakonom o popisu koji treba da utvrdi Vlada. Sasvim opravdano, stoga, ispred onog dijela javnosti Crne Gore koji i dalje dijeli raniji stav Predsjednika Vlade o neophodnosti i demokratskom značaju održavanja popisa stanovništva ove godine postavljamo pitanje: zašto takav predlog, uprkos pripremama koje je odradio Monstat, nije utvrđen?

Što se tiče politički opredijeljenog stava premijera o tome kako u Crnoj Gori „ljude interesuje samo koje su vjere i nacije“ želimo da ukažemo na nekoliko spornih aspekata ovog dijela izjave. Najprije, ovakav, ne nužno nelegitimni politički stav, koji je izrekao Predsjednik Vlade Crne Gore, nema utemeljenja u ranijoj domaćoj praksi, kao ni u pozitivnopravnoj regulativi, budući da je, za potrebe statističke obrade podataka, čemu popis stanovništva služi, podatak o etničkoj, jezičkoj i vjerskoj pripadnosti sasvim sigurno ne manje bitan od bilo kog drugog podatka koji se tokom popisa stanovništva prikuplja. Štaviše, ovi podaci igraju važnu ulogu u poštovanju i primjeni, Ustavom i zakonima, garantovanih prava pripadnika manjinskih zajednica u Crnoj Gori, kako onih individualnih, tako i kolektivnih. Takođe, podsjećamo da ovakav stav Predsjednika Vlade Crne Gore, nema utemeljenja ni u njegovim ranije iznijetim stavovima, koje je, u njegovo ime, javnosti predočio njegov tim. Naime, medijski tim mandatara je svojevremeno, a povodom inicijative jednog manjeg dijela nevladinog sektora da se identitetske popisne odrednice uklone iz budućeg popisa primijetio da je „nekorisno u ovom ozbiljnom i istorijskom trenutku tražiti rješenja koja nikada nisu predlagana za vrijeme vladavine DPSa, tim prije što će se tokom narednog popisa građani napokon moći izjasniti o svom identitetu, što im niko svjestan značenja demokratskih načela ne bi smio uskraćivati“. Dalje je, sasvim ispravno, primijećeno da bi u suprotnom Crna Gora predstavljala rijedak izuzetak po ovom pitanju u Evropi. I zaista, nijedna zemlja članica Evropske unije, čijem pristupanju Predsjednik Vlade nominalno teži, nije, tumačeći Direktivu o obradi podataka, to učinila na način koji bi nametnuo apsolutnu nemogućnost prikupljanja i obrade podataka o, prije svega etničkom, identitetu. Tim prije, dakle, na to nije obavezna Crna Gora, a posebno ne sa pozivom na usklađivanje sa evropskim vrijednostima i praksom, koja, iako nije unisona, očigledno ostavlja sasvim dovoljno prostora za sprovođenje popisa stanovništva u skladu sa demokratskim težnjama većine građana Crne Gore, koji su svoje opredjeljenje u tom pravcu, između ostalog, iskazali i dajući povjerenje aktuelnoj Vladi i njenom Predsjedniku. Takođe, navedeni podatak u cjelosti dekonstruiše ne nužno nelegitimni, ali svakako netačan stav Predsjednika Vlade kako interesovanje za identitetska pitanja postoji samo u Crnoj Gori!

Pored iznijetih pravnih pretpostavki, sadržanih kako u domaćem pravu, tako i u sekundarnim izvorima prava Evropske unije, ka čijem punopravnom članstvu i ovaj saziv Vlade proklamativno teži, a koje upućuju na nužnost održavanja tradicionalnog popisa stanovništva ove godine, istovremeno dekonstruišući oba aspekta izjave Predsjednika Vlade, NVO „Mi znamo ko smo“ želi, naposljetku, ali nikako manje bitno, još jedanput da podcrta nepodijeljeni stav koji po ovom pitanju dijeli onaj većinski dio javnosti Crne Gore koji je najzaslužniji za cio prošlogodišnji, slobodarski i demokratski litijski pokret koji je svoj vrhunac imao u demokratskoj pobjedi 30. avgusta, pa time i za sve ono što je iz te pobjede i u pogledu kadrovskih rješenja u izvršnoj vlasti proisteklo. Popis stanovništva je, uz izmjene Zakona o slobodi vjeroispovjesti, potpisivanje Temeljnog ugovora sa SPC, sređivanje biračkog spiska, izmjene Zakona o državljanstvu itd. bio i ostao jedan od ključnih zahtjeva i legitimnih očekivanja svih građana kojima su, osvjedočeno, demokratske vrijednosti na srcu. Neudovoljavanje tom zahtjevu od strane Vlade, čiji je Predsjednik, kao što smo vidjeli, bio potpuno svjestan njegove važnosti i demokratskog značaja, dovelo bi pod znak pitanja, ne više samo poštovanje izborne volje sopstvenih birača od strane Vlade Crne Gore, već i iskrenost njene okrenutosti ka neophodnom ubrzanju demokratizacije i pomirenja Crne Gore.

NVO „Mi znamo ko smo“