Novogodišnji intervju dr Daria Vraneša, predsjednika opštine Pljevlja

    11 meseci pre 1025 pregleda Izvor: PV Informer

Na osnovu dogovora sa urednicima redakcije portala „PV Informer“, upriličen je intervju sa dr Dariom Vranešom, predsjednikom opštine Pljevlja, u okviru kojeg je predsjedniku opštine omogućeno da ukaže na probleme koji su opterećivali rad opštine u ovoj godini, kao i da ukaže na osnovne ciljeve kojima će se baviti rukovodstvo opštine na čelu sa predsjednikom baviti u novoj 2024. godini.

Na koji način opština Pljevlja može najbolje da utiče na rješavanje teške finansijske situacije u pojedinim lokalnim preduzećima od javnog interesa, sa posebnim osvrtom na rješavanje krize u poslovanju lokalnog preduzeća „Vodovod“?

Situacija u svim lokalnim predućima je prilično složena i takvo stanje je naslijeđeno. Najveći problem su dugovi koji su u slučaju DOO „Vodovoda“ višemilionski, kao i prezaposlenost. Poseban problem je struktura zaposlenih gdje je udio administracije od 50% u DOO „Grijanje“ do 72% u  DOO „Vodovod“. To je dobrim dijelom posledica pravnog vakuma u trajanju od 6 mjeseci, od izbora u oktobru 2022. godine do preuzimanja vlasti u aprilu 2023. godine koje  je bivša vlast iskoristila i zaposlila preko stotinu radnika na neodređeno vrijeme i to uglavnom u administraciji. Ovaj problem Opština može jedino riješiti uz pomoć Vlade.

Kakve su pravne mogućnosti opštine Pljevlja, pored odluke donesene u Skupštini opštine Pljevlja, na zaštiti prava mještana Đurđevića Tare, a u sporu sa Crnogorskim elektroprenosnim sistemom?

Od 34 odbornika u SO Pljevlja, 33 odbornika su glasala za Odluku o zaštiti Đurđevića Tare što je prvi pokazatelj da je konačno sazrela svijest i postignuto jedinstvo po pitanju važnih odluka za našu Opštinu. Iskreno se nadam da će biti načina i dobre volje da se nađe rješenje kojim će obje strane biti zadovoljne.

Šta će rukovodstvo opštine Pljevlja preduzeti na poboljšanju rada Komunalne policije, zbog sve većeg nezadovoljstva od strane građana na njihov rad?

Tačno je da građani nisu bili zadovoljni radom komunalne policije unazad nekoliko godina. Starosna i kadrovska struktura u ovoj službi je izuzetno nepovoljna. Po tom pitanju već su preduzete konkretne mjere a ovih dana doći će do reorganizacije službe, novih kadrovskih rješenja, komunalna policija će više vremena biti na terenu, uvode se novine u rad službe, kol-centar…

Da li postoje planovi za trošenje novca u 2024. godini od sredstava dobijenih od Ekološke naknade i da li već postoje planovi koje bi zgrade bile obuhvaćene programom energetske efikasnosti u narednoj godini?

Trošenje novca od eko naknada je strogo zakonski definisano. Nastaviće se subvencionisanje peleta, tom mjerom naši građani su izuzetno zadovoljni. Nastavićemo takođe da radimo na adaptaciji fasada. Kriterijumi bodovanja su jasno definisani (godina izgradnje, lokacija), a bodovanje vrši Komisija. Ove godine je opredijeljeno preko 2,5 miliona evra za adaptaciju fasada. Napravljene su bodovne liste na zgradama koje se griju iz kotlarnice iz Skerlićevoj, koje se ne griju iz kotlarnice i individualne stambene objekte.

Da li opština Pljevlja raspolaže sa projektima sa kojima bi u narednoj godini mogla aplicirati kod međunarodnih fondova i Svjetske banke za dobijanje finansijske podrške?

Po preuzimanju vlasti zatekli smo stanje u kojem nismo imali ni jedan jedini gotov-revidovan projekat. Shvatajući značaj projektovanja, ove godine Opština je za projektovanje izdvojila oko 1.000.000 evra. U toku je izrada 20-ak projekata, neki su gotovi i raspisani su tenderi za izvođače (rekonstrukcija ul. V.elimira Jakića, Omladinske), neki su u završnoj fazi, neki u fazi revidovanja, tako da spremni dočekujemo nastupajuću građevinsku sezonu. Od svjetske banke i evropskih fondova očekujemo podršku za projekat rekonstrukcije sekundarne kanalizacione mreže dužine 42 km. To radimo u saradnji sa PROCONOM, u partnerstvu sa opštinom Nikšić, posao vrijedan oko 19 miliona evra od čega bi oko 12,6 miliona bili grantovi, a ostali dio novca od kredita razvojnih banaka.

Kakvi su planovi opštine Pljevlja oko finansijskog učešća u realizaciji poslova na izgradnji toplovoda u 2024. godini i da li postoje problemi oko rešavanja imovinsko-pravnih odnosa na trasi izgradnje toplovoda?

Opština Pljevlja čeka toplifikciju preko 40 godina. Sve što je traženo od strane lokalne samouprave je maksimalno ispoštovano. Ispred lokalne samouprave je formiran tim za praćenje toplifikacije, obezbijeđena pozicija finansijskih sredstava za eventualnu eksproprijaciju trase. Prilikom posjete Pljevljima od strane premijera i ministra energetike smo dobili čvrste garancije da se sa izvođenjem radova kreće u martu mjesecu. Pratimo pažljivo šta će se dešavati u narednom periodu…

Da li postoje problemi u saradnji partija koje čine pobjedničku koaliciju u opštini Pljevlja i na šta posebnu pažnju treba usmjeriti u radu u narednoj godini?

Partije koje participiraju u vlasti imaju ukupno 25 odbornika i odličnu saradnju. Problema među koalicionim partnerima nema. Problemi su u radu preduzeća i ne treba ih posmatrati kao problem neke političke partije već kao zajednički problem svih nas. Tačno je da su koalicionim sporazumom neke partije dobile na upravljanje preduzeća za koje očigledno nisu imale dovoljno iskusan i sposoban kadar koji nije uspio da se snađe sa teškom situacijom, ali misim da će se ti problemi prevazići upravo logikom da je problem nekog preduzeća problem svih nas i da se moramo svi uključiti u rješavanje istih.

Postoji li mogućnost da u dogovoru sa Vladom Crne Gore opština Pljevlja preuzme i vladin većinski paket SC „Ada“ i kroz budžet opštine Pljevlja počne finansiranje ovog značajnog sportskog kolektiva, koji je u ogromnim finansijskim problemima?

Iako je Sportski centar „Ada“ u većinskom vlasništvu Vlade Crne Gore sa 87%, lokalna samouprava mora naći način da se ovaj objekat sačuva od propadanja. O značaju SC „Ada“ za naš grad, sportiste i omladinu suvišno je i govoriti. Dugovi SC „ADA“ su 449.000 evra od čega samo za doprinose zaposlenih oko 300.000 evra. Opština već izdvaja oko 60.000 evra godišnje za SC „ADA“ kao vid pomoći kroz zakup poslovnih prostora i plaćanje termina treninga sportskim ekipama. Formirali smo tim koji već radi na analizi poslovanja SC „ADA“ i u najskorijem vremenu planiramo da se obratimo ministarstvu finansija i Vladi i nađemo zajednički interes i sačuvamo je od definitivnog propadanja. Prije dva dana sam u ministarstvu sporta i mladih sa ministrom Šćekićem potpisao ugovor o sufinansiranju rekonstrukcije SC „ADA“ vrijedan 41.000 evra. Nadam se na će se naći modus da se dvorana prenese u vlasništvo Opštine i pripoji Centru za sport i rekreaciju u koji smo takođe ove godine uložili značajna finansijska sredstva, saradnjom Opštine Pljevlja i Fudbalskog saveza Crne Gore.

Na kraju intervjua dr Dario Vraneš, predsjednik opštine Pljevlja je svim građanima opštine Pljevlja poželio srećne novogodišnje praznike i mnogo uspjeha u novoj 2024. godini, ispunjene dobrim zdravljem, slogom i ljudskom tolerancijom a pripadnicima pravoslavne vjere i Božićne praznike.