Direktiva IED 2.0 pokriva emisije iz industrijske proizvodnje i uzgoja životinja i, prvi put na nivou cijele EU, daje ljudima pravo na nadoknadu štete po njihovo zdravlje koju je izazvalo protivzakonito zagađivanje.
Promovišući je uz svoje geslo „bez zagađivanja“, Evropska komisija je konstatovala da je na snagu stupila nova Direktiva o industrijskim i emisijama iz uzgoja domaćih životinja 2024/1785. Poznata je i po svojoj kraćoj oznaci IED 2.0, budući da je zamjenila Direktivu o industrijskim emisijama (IED).
Doprinjeće inovacijama u novim i tehnologijama u usponu i podstaći će štednju sirovina i dekarbonizaciju tako što će motivisati postupanje na zeleniji način, dodalo je izvršno tijelo Evropske unije.
Velika industrijska postrojenja i intenzivan uzgoj životinja mogu da zagade vazduh, vodu i zemlju i time naškode našem zdravlju i životnoj sredini, istakle su komesarke i komesari. IED 2.0 se primjenjuje na objekte i sisteme koji ispuštaju najviše zagađujućih materija. To je 37.000 industrijskih pogona i 38.500 farmi za intenzivan uzgoj svinja i peradi. Ova potonja grupa čini trideset odsto ukupnog broja u EU.
Ipak, novi propisi se uvode postepeno, sve do 2030. godine. Štaviše, farme će biti uključene u tu regulativu tek u periodu 2030-2032, zavisno od svoje veličine.
IED 2.0 daje građanima i građankama pravo da zatraže odštetu ukoliko im je zbog protivzakonitog zagađivanja narušeno zdravlje, objavili su najviši zvaničnici. To je prvi takav zakon na nivou EU, dodali su. Nova pravila donose veće učešće javnosti u postupcima izdavanja dozvola i poboljšanje pristupa informacijama.
Novi paket je uveden umjesto Direktive o industrijskim emisijama 2010/75/EU. Države članice imaju 22 mjeseca da svoje pravne okvire usklade sa revidiranim zakonom.
Važno je istaći da je obuhvat proširen na odlaganje otpada, ekstrakciju metala i gigafabrike baterija.
U regionu kojeg portal Balkan Green Energy News pokriva, to je posebno značajno za Zapadni Balkan. Ta grupa zemalja, u kojima su zabeleženi ekstremni slučajevi zagađivanja vazduha, vode i zemljišta, želi da se priključi EU prije kraja decenije. Stoga će i njihove vlade u nekom trenutku morati da usvoje pomenuti zakon.
Pored toga, po čitavoj Srbiji su u toku protesti protiv istraživanja, rudarenja i prerade ruda litijuma i bora. Po svemu sudeći, ta kampanja će kulminirati na skupu 10. jula u Beogradu. Lokalni aktivisti i ekološke organizacije su nagovijestili da će preći na radikalnije načine borbe.
Takozvana velika postrojenja za sagorevanje (LCP) su odgovorna za veliku količinu ispuštenih zagađujućih materija u vazduh IED 2.0 sadrži posebne odredbe za taj segment.
Institucije EU tvrde da će ovaj zakon obezbjediti da životna sredina ljudi i planeta budu zdravije, uz istovremeno podsticanje inovacija, nagrađivanje onih koji ostvare najveće iskorake i stvaranje jednakih šansi i poboljšanje investicionog ambijenta za industriju. Pomoći će u navođenju investicija u industrijskoj proizvodnji neophodnih za prelazak Evrope na čistiju, cirkularniju i konkurentniju privredu, saopštila je Evropska komisija.
To tijelo smatra da će primena direktive do 2050. dovesti do smanjenja emisija glavnih zagađujućih materija u vazduhu za 40 odsto sa nivoa iz 2020. godine. Među njima su praškaste materije tipa PM2.5, sumpor-dioksid (SO2), azotni oksidi (NOx) i nestabilna nemetanska organska jedinjenja (NMVOC). Amonijak je takođe među najvažnijim zagađujućim materijama na spisku.
Najgori prekršaji će nositi kazne koje iznose barem tri odsto godišnjeg prometa pravnog lica u EU. Nadležne institucije dobijaju veća ovlašćenja za privremeno obustavljanje aktivnosti postrojenja koja ne posluju u skladu sa propisima.
Ažurirani zakon pruža više alatki za mjere uvođenja cirkularne privrede i uštedu resursa. Što se tiče hemijskog zagađivanja, daje podstrek upotrebi manje toksičnih alternativa u proizvodnim procesima.
Industrijska postrojenja će morati da sastavljaju planove transformacije uz opis predviđenog napredovanja u oblasti dekarbonizacije, eliminacije otpada i u kružnoj ekonomiji.
You must be logged in to post a comment.