Novi detalji: Kasumović platio 18.000 eura da ne bi išao u zatvor zbog seksualnog zlostavljanja maloljetnika

    4 meseca pre 505 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Nešto više od 36 hiljada maraka (18.000 eura) cijena je koju je platio 43-godišnji sarajevski glumac Moamer Kasumović da ne ode u zatvor zbog seksualnog zlostavljanja maljoletnika.

Novac je uplatio u novembru prošle godine, čime je izbjegao jednogodišnju robiju na koju je pravosnažno osuđen, potvrđeno je iz Opšinskog suda u Sarajevu za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Kasumović je osuđen zbog bludnih radnji nad petnaestogodišnjakom, 22. maja prošle godine pred Opšinskim sudom u Sarajevu.

Proglašen je krivim da je u decembru 2019. počinio bludne radnje nad maloljetnikom, navedeno je u presudi u koju je RSE imao uvid. Optužnicu protiv njega Tužilaštvo Kantona Sarajevo podiglo je početkom februara 2021. godine.

Kasumović je nakon pravosnažne presude iskoristio pogodnost koju osuđenicima omogućavaju zakoni u Bosni i Hercegovini i zatražio da mu kazna zatvora bude zamijenjena novčanom.

Za proces protiv njega i presudu koja mu je izrečena saznalo se nakon što se, prije nekoliko dana, po završetku predstave na Sarajevo Festu obratio mladić koji je rekao da je bio žrtva seksualnog zlostavljanja, a za to je okrivio Kasumovića.

Mladić je tada rekao da nije bio „jedina žrtva“ i da postoji presuda u drugom slučaju u kojoj je Kasumović već osuđen.

Iz Tužilaštva Kantona Sarajevo za RSE je rečeno da protiv Kasumovića nema drugih prijava i pokrenutih istraga.

Glumac, koji je proteklih nekoliko godina rijetko istupao u medijima, nije odgovarao na telefonske pozive i poruke RSE za razgovor o optužbama za zlostavljanje.

U zemljama regiona ovaj glumac je poznat po ulozi u popularnoj humorističnoj seriji, ali u brojnim pozorišnim predstavama.

Kako se saznalo?

Predstava Beogradskog narodnog pozorišta „Tiho, tiše“ izvedena je 16. septembra na sceni Narodnog pozorišta u Sarajevu.

Bavi se problemima seksualnog i vršnjačkog nasilja o čemu je nakon njene izvedbe upriličen i razgovor s publikom.

Glumcima i publici tada se obratio mladić iz publike koji je rekao da je kao 14-godišnjak bio žrtva seksualnog zlostavljanja.

U pozorišnoj dvorani tada je bila i Teodora Marković, dramaturginja u predstavi, koja je za RSE kazala da je mladić njen prijatelj i istakla da on taj slučaj nije prijavio policiji i tužilaštvima.

„Pogledao je predstavu i osjetio potrebu da kaže svoje iskustvo nakon aplauza i poklona glumaca. U tom trenutku uopšte nisam mogla da zamislim da se to zaista dešava. U svemu, nije želio neku medijsku pažnju“, kazala je Marković.

Umjetnički direktor Sarajevo Festa Haris Pašović, koji je takođe prisustvovao ispovijesti mladića, rekao je za RSE da su svi prisutni bili veoma potreseni.

„Pitao sam ga možemo li nekako da mu pomognemo. On je rekao – ne. Da ima potrebnu pomoć, ali da je želio da se to zna“, kazao je Pašović.

Istakao je i kako trenutak kada je mladić iznio ime sarajevskog glumca tereteći ga za zlostavljanje bio šokantan.

Koliko košta sloboda?

Za krivično djelo polnog odnosa sa djecom, Kazneni zakon Federacije BiH odredio je kazne od jedne godine do kazne dugogodišnjeg zatvora.

Zakon predviđa blaže kazne za bludnje radnje, za koje je Kasumović i osuđen, a one se kreću u rasponu od šest mjeseci do pet godina zatvora.

U predmetima u kojima je pravosnažno izrečena jednogodišnja kazna zatvora, osuđenici stiču pravo da kaznu zamjene novčanom. To im omogućavaju krivični zakoni BiH, dva entiteta i Brčko Distrikta, a za to je dovoljno da osuđenici podnesu zahtjev koji sudovi automatski prihvataju.

Dan zatvora „košta“ 100 konvertibilnih maraka (oko 50 eura), prema krivičnim zakonima BiH, Federacije BiH i Brčko distrikta, kao zasebne administrativne jedinice, dok ga je u RS moguće otplatiti za 50 konvertibilnih maraka (oko 25 eura).

Od mogućnosti zamjene za novčanu kaznu, u Krivičnom zakonu BiH izuzeta su krivična dela terorizma i ona koja su usmjerena protiv integriteta države.