Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti (NKT) je na današnjoj sjednici, kojom je predsjedavao predsjednik Milutin Simović, odlučilo o više epidemioloških mjera kako za cijelu Crnu Goru tako i za Sjeverni region posebno.
U cijeloj Crnoj Gori zatvaranje vrtića, ugostiteljski objekti samo do ponoći
Odlučeno je da se zbog visokog epidemiološkog rizika prekida vaspitno-obrazovni rad u javnim i privatnim ustanovama koje obavljaju predškolsko vaspitanje i obrazovanje.
Radno vrijeme svih ugostiteljskih objekata – restorana, kafana, kafeterija, hotelskih restorana i sličnih ugostiteljskih objekta kao i ugostiteljskih objekata na kupalištima i plažama – na cijeloj teritoriji Crne Gore ograničava se do 24 sata. Mjera će se primjenjivati u narednih nedjelju dana, nakon čega će, na osnovu analize učinka mjere i epidemiološke situacije, biti odlučeno da li će primjena mjere biti produžena.
Nacionalno koordinaciono tijelo podsjeća ugostitelje na važeće mjere kao i na preporuke Instituta za javno zdravlje za ugostiteljske objekte. Privredna društva, pravna lica i preduzetnici koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost u ugostiteljskim objektima moraju posebno povesti računa o mjerama koje podrazumijevaju najviše četiri osobe za stolom, osim članova istog porodičnog domaćinstva kao i na obavezu razmaka među stolovima od najmanje dva metra.
Oštrije epidemiološke mjere u Sjevernom regionu
Zbog složene epidemiološke situacije u Sjevernom regionu odlučeno je da se u opštinama Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Petnjica, Andrijevica, Rožaje, Plav i Gusinje rad svih ugostiteljskih objekata obustavlja na nedjelju dana, nakon čega će biti procijenjen učinak mjere i eventualno produžavanje njene primjene.
U opštini Pljevlja uvode se mjere kakve su 26. juna uvedene u Bijelom Polju, a 2. jula u Beranama:
Zabranjena su okupljanja u zatvorenim i na otvorenim javnim mjestima (javna okupljanja, javne priredbe, sportski, politički, kulturno-umjetnički i privatni skupovi, svadbe, kao i druge manifestacije);
Vjerske zajednice su obavezne da aktivnosti prilagode aktuelnoj epidemiološkoj situaciji i da vjerske obrede u vjerskim objektima obavljaju isključivo bez prisustva građana;
Zabranjen je prevoz u putničkom motornom vozilu više od dva odrasla lica u isto vrijeme, osim članova zajedničkog porodičnog domaćinstva i lica koja obavljaju redovne radne zadatke;
Zabranjeno je kretanje i zadržavanje više od dva lica na otvorenom javnom mjestu, osim članova zajedničkog porodičnog domaćinstva i lica koja obavljaju redovne radne zadatke;
Obavezno je korišćenje zaštitnih maski u zatvorenom i otvorenom javnom mjestu. Ova obaveza ne odnosi se na objekte stanovanja; i
Zabranjena su okupljanja u objektima stanovanja licima koja nijesu članovi zajedničkog porodičnog domaćinstva.
Formirani su posebni timovi koji će već od sjutra boraviti u opštinama Sjevernog regiona radi pomoći, koordinacije i konsultacija sa lokalnim vlastima i medicinskim stručnjacima sa ciljem što bržeg i kvalitetnijeg prevladavanja posljedica širenja koronavirusa u tom regionu.
Nacionalno koordinaciono tijelo poručuje građanima i privredi Sjevernog regiona da su cijela država i naš medicinski sistem uz njih, ali da uspjeh u obuzdavanju širenja infekcije zavisi prije svega od toga u kolikoj mjeri svaki pojedinac poštuje naredbe.
Sa sjednice su još jednom pozvani državna uprava i lokalna samouprava, privredna društva i preduzetnici da sav rad koji je moguće obavljati od kuće organizuju na taj način. I državni organi i privreda i građani imaju isti cilj: očuvanje kontinuiteta djelatnosti uz istovremenu brigu o zdravlju i životima građana.
Nakon ulaska iz Srbije najstroži epidemiološki nadzor
Uvažavajući razvoj epidemiološke situacije u Republici Srbiji odlučeno je da sva lica koja u Crnu Goru ulaze iz te države od večeras budu upućivana u karantin.
Crna Gora ostaje opredijeljena da se ne zatvara za svoje državljane, ali stopa aktivnih slučajeva u Republici Srbiji, pogotovo u području uz granicu sa Crnom Gorom, nalaže najstroži epidemiološki nadzor. Zbog toga lica koja ulaze u Crnu Goru iz Srbije do daljega neće biti upućivana u kućnu samoizolaciju već isključivo u karantin u objektima koje je država odredila za tu mjeru.
Dozvole za boravak stranaca važe do 30. septembra
Nacionalno koordinaciono tijelo odlučilo je, na predlog Uprave policije, da se dozvole za boravak stranaca u Crnoj Gori, koje su istekle, smatraju važećim do 30. septembra 2020. godine ukoliko lice na koje se dozvola odnosi zadovoljava sve ostale zakonom predviđene uslove.
Odlučeno je da se nakon prethodnih sličnih mjera koje su donošene u vrijeme epidemije, i nakon današnje mjere, važenje dozvola za boravak stranaca nakon 30. septembra neće na ovakav način produžavati.
UIP u dva dana, od stupanja na snagu novog zakona, izrekla 8.500 eura kazni
Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti razmotrilo je Izvještaj Uprave za inspekcijske poslove o aktivnostima preduzetim od 3. do 5. jula, odnosno nakon stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
U dva dana inspektori su izrekli 8.500 eura kazni sa prekršajnim nalogom i to: Tržišna inspekcija 4.250 eura zbog nepoštovanja mjera korišćenja ličnih zaštitnih maski i druge zaštitne opreme, Turistička inspekcija 3.550 eura zbog nepoštovanja mjera obavezne distance među stolovima u ugostiteljskim objektima ili broja lica koja mogu sjediti za stolom, dok je Inspekcija rada izrekla 700 eura prekršajnih kazni jer zaposleni nijesu koristili zaštitnu opremu.
Među kažnjenima su jedan prodajni objekat i Delta Cityu, dvije zlatare, jedna pekara, jedan frizerski salon i više preduzetnika drugih djelatnosti.
U srijedu sastanak o izborima
Za srijedu zakazan je sastanak predstavnika Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti, Državne izborne komisije, nadležnih državnih institucija i nevladinih organizacija koje se bave izbornim uslovima, na temu mjera koje je potrebno donijeti kako bi na predstojećim izborima bio omogućen neometan izborni proces u okolnostima proširene infekcije koronavirusom.
Pročitajte još