Njemačka vlada narednih godina planira da uloži do 2,5 milijarde evra u četiri priobalna terminala za prijem tečnog prirodnog gasa (LNG), javlja agencija dpa u četvrtak, pozivajući se na dokumenta ministarstva finansija u koja je imala uvid.
U pismu predsjednici Bundestaga Berbel Bas (Bärbel), ministarstvo navodi da je već izdvojilo taj novac. Zbog hitnosti su izostale konsultacije sa odborom za budžet Bundestaga.
Sina Schuldt/dpa
Naime, Njemačka u narednih sedam dana treba da potpiše ugovore o iznajmljivanju tankera za uvoz LNG. Većim uvozom LNG Berlin želi da se oslobodi zavisnosti od Rusije i njenog gasa.
U jednom martovskom izvještaju ministarstvo privrede je navelo da je preko njemačkih kompanija RWE i Uniper već osigurala prava za tri plutajuća LNG terminala.
Pregovore o iznajmljivanju tih jedinica za skladištenje i regasifikaciju se privode kraju, a istovremeno, vlada razmatra potencijalne lokacije za njih na Sjevernom moru i Baltiku.
Njemačka te terminale može da aktivira u kratkom roku, dijelom već predstojeće zime.
Related