Rudnik uglja završio je prvi kvartal sa neto profitom od 3,66 miliona eura, 6,7 puta većim nego u istom prošlogodišnjem periodu.
Prema podacima iz izvještaja o poslovanju, koji je objavljen na sajtu Montenegroberze, poslovni prihodi Rudnika uglja na kraju marta iznosili su 12,26 miliona eura i bili su 46 odsto veći nego u uporednom periodu.
Poslovni rashodi kompanije porasli su 7,9 odsto na 8,49 miliona eura. Troškovi zarada, naknada i ostali lični rashodi dostigli su četiri miliona eura, materijala 2,15 miliona, a amortizacije i rezervisanja 1,19 miliona. Ostali poslovni rashodi iznosili su 1,14 miliona eura.
Ukupna aktiva Rudnika uglja na kraju marta vrijedila je 69,1 milion eura, što je neznatno manje u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Akumulirani gubitak dostigao je 12,3 miliona eura, dugoročna rezervisanja i obaveze iznose 24,4 miliona, a kratkoročna 12,06 miliona eura.
Odložene poreske obaveze iznose 376,65 hiljada eura.
Država posjeduje 31,11 odsto udjela u Rudniku uglja, italijanska kompanija A2A 39,49 odsto, a Aco Đukanović 11,84 odsto. Vlasnici 1,18 odsto akcija skriveni su iza CK Zbirnog kastodi računa 1, dok Radoslav Tomić iz Beograda ima 1,1 odsto dionica. Ostali akcionari imaju manje od jedan odsto udjela u kompaniji.
Skupština akcionara Elektroprivrede (EPCG) donijela je krajem januara na vanrednoj sjednici odluku o izražavanju zainteresovanosti za ulazak u vlasničku strukturu Rudnika uglja Pljevlja.
Iz EPCG je tada saopšteno da je u cilju postizanja što veće sinergije i optimizacije rada subjekata termoenergetskog sektora u Crnoj Gori, ta kompanija zainteresovana za ulazak u vlasničku strukturu Rudnika uglja kupovinom akcija, čime bi preuzela to preduzeće kao akcionarsko društvo.
Kompanija A2A i biznismen Aco Đukanović ponudili su EPCG da otkupi njihove akcije u Rudniku uglja po cijeni od 6,5 eura.
Kada je u pitanju EPCG, država Crna Gora ima 57,02 odsto akcija u tom preduzeću, a A2A 41,75 odsto.
Pročitajte još