Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) pretrpio je veću materijalnu štetu u neuobičajenoj krađi koja se prije nekoliko mjeseci dogodila u Tivtu, a Uprava policije do sada se još se nije zvanično oglasila o tom kriminalnom djelu, niti je otkrila njegove počinioce.
Kako je “Vijestima” nezvanično potvrđeno iz CEDIS-a, iz skladišnog prostora na području Krtola u Tivtu, čiji je podzakupac bila ta državna elektrodistributivna kompanija, ukraden je transformator od osam megavoltampera, dok su 43 transformatora oštećena skidanjem i odnošenjem djelova iz njih. Uz to, iz ove opreme CEDIS-a odnešene su i čak 74 tone transformatorskog ulja.
“Vijesti” su imale uvid u krivičnu prijavu koju je protiv nepoznatih počiniilaca, 18. oktobra prošle godine CEDIS podnio Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Kotoru. U njoj se navodi da je CEDIS kao podzakupac sklopio sa budvanskom firmom “EKO MODUS” ugovor o podzakupu “skladišnog prostora za opasni otpad, površine 1.300 metara kvadratnih, koji se nalazi na katastarskoj parceli broj 827/3, upisanoj u List nepokretnosti br 1336, KO Đuraševići” u Tivtu.
U tom skladištu CEDIS je lagerovao korišćene transformatore koji bi, u slučaju da se za to ukaže potreba, bili poslati na ispitivanje i remont kako bi se doveli u pogonsko stanje i izvršila njihova ponovna montaža na elektrodistributivnoj mreži.
“Nakon ukazane potrebe za ugradnju transformatora 8MVA, koji je 21. 9. 2022. godine demontiran kao ispravan iz trafostanice “Novi Obod” i lagerovan u pomenutom skladištu, utvrđeno je da u njemu nema trafo ulja. Prilikom ispitivanja tog transformatora utvrđeno je da u transformatoru nema ulja, te je daljim ispitivanjem utvrđeno da su na 35kV strani transformatora sva tri namotaja u prekidu”, piše u prijavi.
Nakon što su radnici CEDIS-a otkrili ovakvo stanje jednog od transformatora uskadištenih u iznajmljenom magacinu u Tivtu, ta kompanija je 3. oktobra prošle godine “izvršila obilazak skladišta u cilju utvrđivanja stanja i ispravnosti ostalih transformatora”.
“Prilikom kontrole je utvrđeno da u skladištu nema transformatora snage 2,5 MVA, proizvodnje Elprom, fabrički broj 147740 koji je bio lagerovan u predmetnom skladištu, te da od ukupno 43 uskladištena transfomatora u njih 42 nema ulja. Količina otuđenog ulja iz tih transformatora može iznositi oko 74 tone. Daljim vizuelnim pregledom 43 transformatora utvrđen je prekid namotaja na 35kV strani, te je nasumičnim uzorkom od tri transformatora nakon skidanja izolatora utvđeno da je iz njih otuđeno i jezgro koje je sastavljeno od čeličnih limova, a koji se nalaze unutar kazana transformatora”, piše u prijavi.
O utvrđenom stanju opreme CEDIS-a napravljen je izvještaj i fotoelaborat koji su uz izjavu zaposlenih i krivičnu prijavu protiv NN počinioca dostavljeni ODT-u Kotor. U prijavi koju potpisuje rukovoditeljka Sektora za pravne poslove CEDIS-a Jelena Martinović navodi se da oštećeni, odnosno otuđeni transformatori, zavisno od snage “teže i po nekoliko tona, pa vršenje ovakvog čina otuđenja djelova transformatora zahtijeva pripremne i organizacione aktivnosti koje podrazumijevaju angažovanje mehanizacije (autodizalice, kamiona), alata i opreme, kao i većeg broja lica”.
“Ovakvom radnjom su izvršioci za sebe protivpravno pribavili imiovinsku korist koja po procjeni oštećenog (CEDIS-a, prim.aut.) samo po transformatoru snage 4MVA iznosi preko 10.000 eura, što dovodi do zaključka da je izvšeno krivično djelo teška krađa iz člana 240 Krivičnog zakona Crne Gore”, piše u prijavi.
Policija, kako nezvanično saznaju “Vijesti”, još nije otkrila počinioce nesvakidašnjeg kriminalnog akta, niti je otkriveno gdje je završio ukradeni transformator, odnosno djelovi iz preostala 43 transformatora, odnosno 74 tona transformatorskog ulja.
CEDIS je s tim u vezi, ODT-u Kotor 22. novembra prošle godine poslao urgenciju, tražeći informacije o tome što je konkretno preduzeto po njihovoj prijavi od 18. oktobra, odnosno koje su radnje preduzete na otkrivanju i procesuiranju počinilaca.
Iz ODT Kotor “Vijestima” je u međuvremenu potvrđeno da je pred tim tužilaštvom po prijavi CEDIS-a “formiran predmet protiv NN lica zbog krivičnog djela teška krađa učinjenog na štetu privrednog društva CEDIS d.o.o. Podgorica”.
“Postupajući tužilac naložio je Upravi policije – Odjeljenju bezbjednosti Tivat da preduzmu radnje i mjere iz svoje nadležnosti radi otkrivanja učinioca navedenog krivičnog djela”, kazala je 31. decembra portparolka ODT-a Kotor, državna tužiteljka Tijana Čelanović.
Iz Službe za odnose sa javnošću Uprave policije “Vijestima” je danas rečeno da se CEDIS od oktobra 2024. godine “nije obraćao niti podnosio prijavu Odjeljenju bezbjednosti Tivat za krivično djelo teška krađa”.
“Ovo je djelo prijavljeno od strane pomenutog privrednog subjekta Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru koje je Odjeljenje bezbjednosti Tivat o istom obavijestilo dopisom 31. decembra 2024. godine. Službenici Odjeljenja bezbjednosti Tivat preduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti u odnosu na predmetnu prijavu zaprimljenu pomenutog 31. decembra”, kazali su iz policije.
Pročitajte još