Šta će se desiti sa neradnom nedjeljom još je nepoznanica nakon što je Unija poslodavaca tražila ocjenu ustavnosti te odluke. Na potezu je Ustavni sud.
“U predmetu ocjene ustavnosti člana 35a Zakona o unutrašnjoj trgovini u toku je prethodni postupak u kojem se ispituju procesne pretpostavke neophodne za vođenje postupaka i pribavljaju potrebna mišljenja i dokumentacija”, saopšteno je CdM-u iz Ustavnog suda.
Unija poslodavaca Crne Gore podnijela je Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti člana 35a Zakona o unutrašnjoj trgovini, kojim je propisano da se trgovina na veliko i na malo ne može obavljati nedjeljom i u dane državnih i drugih praznika, osim malog broja izuzetaka.
Zakon je usvojen u julu a ovaj član, kako je određeno, stupa na snagu 15. oktobra pa će prva neradna nedjelja za trgovine biti 20. oktobar.
Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Srđa Keković kazao je da je inicijativa koju je Unija poslodavaca uputila Ustavnom sudu radi ispitivanja Zakona o unutrašnjoj trgovini zbog uvođenja neradne nedjelje u trgovini vrlo nekorektan potez.
Kako je ranije saopšteno iz Ministarstva ekonomije, u sektoru trgovine radi oko 37 hiljada ljudi.
“Uvođenjem neradne nedjelje poslodavci će moći znatno da povećaju produktivnost rada, da smanje troškove održavanja i redovne troškove usluga, tako da ovakvo zakonsko rješenje ne može uticati na smanjenje broja radnika, već se poslovi mogu ravnomjerno raspoređivati na radne dane, a zaposleni u trgovini imati neradnu nedjelju kao što imaju zaposleni u ostalim djelatnostim”, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
Premijer Duško Marković ranije je poručio da je ovaj koncept dobar.
“Moramo politiku da socijalizujemo i činimo je humanom. Trka za novcem i profitom uništila je mnoge naše vrijednost”, kazao je premijer.
Hrvatska je dva puta pokušala da zakonom zabrani rad nedjeljom, uz podršku uticajne Katoličke crkve, ali je njihov Ustavni sud oba puta poništavao takve zabrane zbog narušavanja slobode preduzetništva.
Pročitajte još