Nepovjerenje i strah žena zaposlenih u  termoenergetskom sektoru Pljevalja

    3 sata pre 389 pregleda Izvor: PV Informer

Pravedna tranzicija nije započeta i neće biti pravedna, ovo su samo neki od nalaza do kojih su došle nevladine organizacije Eko-tim i Da zaživi selo, analizirajući rezultate dubinskih intervjua sa ženama, zaposlenim u Rudniku uglja i Termoelektrani Pljevlja.

„Ukupno 50 žena, zaposlenih u termo-energetskom sektoru, odgovoralo je na pitanja iz upitnika i dalo svoje mišljenje u vezi sa važnošću očuvanja životne sredine, zagađenjem u životnoj sredini, upoznatošću sa pojmovima „energetska tranzicija“ i „pravedna tranzicija“, očekivanjima u vezi sa ishodom pravedne tranzicije i brojnim drugim temama“, naveo je Andrija Krivokapić, iz nevladine organizacije Eko-tim.

Većina ispitanica (84%) smatra da će se tranzicija odraziti negativno na Pljevlja, dok njih (76%) smatra da će pravedna tranzicija uticati negativno kako na njih same, tako i na njihove porodice. Iako pravednu tranziciju doživljavaju negativno, (54%) ispitanica nema želju da se uključi u proces pravedne tranzicije.

„Predstavljeni rezultati dubinskih intervjua sa ženama, zaposlenim u termo-energetskom lancu, ukazuju na nepovjerenje koje građanke imaju u proces pravedne tranzicije. Razlog ovakvog stanja je u nedovoljnoj aktuelizaciji pravedne tranzicije u pljevaljskom regionu od strane donosioca odluka, što rezultira prisustvom straha i nesigurnosti među ispitanicama“, dodaje Krivokapić.

Da Pljevlja nemaju budućnost bez Rudnika uglja i Termoelektrane percipira (66%) ispitanica, dok njih (56%) ne mogu da zamisle  svoju budućnost u Pljevljima prestankom rada Rudnika i Termoelektrane.

„Odsustvo jasne vizije razvoja Pljevalja po prestanku daljeg korišćenja uglja, politička nestabilnost i nedovoljno dobro razumijevanje pravedne tranzicije i njenih benefita, utiče na strah od gubitka osnovnih priroda i buduće egzistencije kod žena, zaposlenih u Rudniku i Termoelektrani Pljevlja. Zbog svega navedenog, uključivanje u proces svih zainteresovanih strana uz snažnu institucionalnu podršku procesu pravedne tranzicije je imperativ ukoliko želimo da ovaj proces prođe što bezbolnje i bez gubitnika tranzicije.“, ističe Krivokapić.

Realizacija dubinskih intervjua sa zaposlenim u termo-energetskom sektoru u Pljevljima omogućena je kroz projekat “Koraci ka pravednoj tranziiji u Pljevljima”, koji realizuje Eko-tim u saradnji sa NVO „Da zaživi selo“, a koji je podržan u okviru grant šeme „Javno zastupanje”, kao dio programa „Podržani = Osnaženi”. Program „Podržani=Osnaženi“ (FSTP-For Support To emPowerment) realizuje  Fond za aktivno građanstvo – FAKT, u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske, uz finansijsku podršku Evropske unije  Ministarstva javne uprave.