Nemačke partije uoči izbora predlažu reformu sistema za azil

    1 dan pre 41 pregleda Izvor: Reuters/slobodnaevropa.org

Nasilni napadi u Nemačkoj za koje su osumnjičeni ljudi poreklom iz drugih zemalja, uključujući smrtonosni incident u sredu kada je čovek nožem napao decu predškolskog uzrasta, naveli su partije da zahtevaju strože mere po pitanju migracija.

Pregled predloga četiri najveće stranke uoči parlamentarnih izbora 23. februara.

CDU/CSU

Konzervativna Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i njihova sestrinska Hrišćansko-socijalna unija Bavarske (CSU) traže stroži migracioni stav koji bi odstupio od politike otvorenih vrata Angele Merkel iz 2015.

Lider CDU Fridrih Merc (Friedrich Merz), koji je favorit za funkciju kancelara, tražio je u četvrtak reviziju migracione politike. Odstupajući od zajedničkih pravila EU, on je rekao da će narediti stalnu graničnu kontrolu prvog dana svog kancelarskog mandata i povećati pritvaranja „ilegalnih imigranata“.

Izborni program CDU takođe predlaže obustavljanje spajanja porodice za one sa supsidijarnom zaštitom, prenošenje procesa azila u zemlje koje nisu članice EU i nastavak deportacija u Siriju i Avganistan.

SPD

Socijaldemokratska partija (SPD) kancelara Olafa Šolca (Scholz) u svom manifestu navodi da bi migracije mogle da ublaže pritisak smanjenja radne snage u društvu koje stari. Stranka odbacuje zatvaranje granica i potiskivanje izbeglica, navodeći da bi privremene kontrole trebalo da budu „apsolutni izuzetak“.

Međutim, Šolc je zaoštrio ton nakon poslednjeg napada, rekavši da mu je „muka i da je umoran“ od ovakvih činova nasilja.

SPD u svom manifestu podržava dobrovoljne deportacije odbijenih tražilaca azila i brzu i doslednu deportaciju za tražioce azila s krivičnim dosijeima.

Ta stranka obećava da će se spajanje porodice za one sa supsidijarnom zaštitom nastaviti, navodeći da je to ključno za uspešnu integraciju.

SPD navodi da je Zajednički evropski sistem azila (CEAS), koji treba da stupi na snagu 2026. godine, način da se obezbedi pravičan tretman izbeglica bez obzira na zemlju podnošenja zahteva.

AfD

Krajnje desničarska Alternativa za Nemačku (AfD), sa svojom antiimigrantskom i antiislamskom platformom, poziva na povlačenje Nemačke iz Pakta Ujedinjenih nacija za migracije i izbeglice, kao i na reformu Ženevsku konvenciju o izbeglicama kako bi se omogućilo zaustavljanje tražilaca azila na granici.

Ta partija poziva na uspostavljanje „centra za pritvor“ blizu granica i na aerodromima, proširenje liste sigurnih zemalja porekla i smanjenje beneficija za odbijene tražioce azila na „humani minimum egzistencije“, kao i da se prihvaćenim izbeglicama umesto novčanih naknada daje roba.

Pored toga, stranka želi hitnu deportaciju svih koje smatra ozbiljnim kriminalcima i ekstremistima, što naziva „remigracijom“.

AfD podržava da se dozvoli useljavanje kvalifikovanih stručnjaka u oblastima u kojima se Nemačka suočava s nedostatkom radne snage, ali želi da to bude podvrgnuto strogim kriterijumima.

Zeleni

Zeleni, koji se tradicionalno zalagažu za prava migranata, podržava politiku dobrodošlice i prema tražiocima azila i kvalifikovanim migrantima i zahteva efikasne prakse integracije, kao i smanjenje birokratije u migracionim postupcima.

Međutim, prema programu stranke, oni koji ne dobiju pravo da ostanu u Nemačkoj moraće da napuste zemlju u kratkom roku, dok će osuđeni za krivična dela morati da budu vraćeni u domovinu posle izdržane kazne.

Zeleni se takođe zalažu za zajedničku migrantsku politiku EU, podržavaju programe spasavanja na moru i odbacuju stalne kontrole na nemačkim granicama tvrdnjom da takve provere treba da se vrše na spoljnim granicama EU