Nema para iz EU ako ne uvedemo vize za dvije zemlje do kraja mjeseca

    4 sata pre 100 pregleda Izvor: rtcg.me

Crna Gora će morati da do kraja mjeseca ukloni dvije zemlje sa liste država sa bezviznim režimom kako bi dobila sredstva iz Plana rasta ove godine, naglašavaju u Evropskoj komisiji (EK). Taj zahtjev Brisela u skladu je sa obavezama Crne Gore da se postepeno usklađuje sa EU listom zemalja čijim državljanima je potrebna viza za ulazak u Uniju.

Međutim, krajem prošle godine (na sjednici 24. decembra 2024.) Vlada je odlučila da proširi listu zemalja čiji građani mogu do 90 dana bez pasoša u Crnu Goru, i doda Kraljevinu Bahrein, dok je promijenila bezvizni režim Saudijske Arabije sa sezonskog na stalni. Time je Crna Gora povećala broj zemalja koje nijesu usklađene sa viznim režimom EU.

„Kao dio svoje Reformske agende u okviru Plana rasta, Crna Gora se obavezala da će se dalje uskladiti sa EU listom zemalja za koje je potrebna viza. Crna Gora je pristala da svake godine uklanja zemlje kojima je potrebna viza za EU sa svoje liste bez viza“, poručio je portparol Evropske komisije.

Iz Brisela objašnjavaju da s obzirom na povećanje broja zemalja koje nisu usklađene sa viznim režimom EU u Crnoj Gori, a kako bi se pridržavala koraka Reformske agende, Crna Gora treba da ukloni dvije zemlje iz svog bezviznog režima do kraja februara 2025.

„Crna Gora će morati da ispuni uslov vezan za prvi izvještajni period uklanjanjem dvije zemlje sa liste do kraja februara, kako bi stekla pravo na oslobađanje sredstava vezanih za ovaj reformski korak ove godine“, navodi se u odgovoru portparola EK dopisniku RTCG u Briselu.

U Komisiji napominju da „EU pomno prati razvoj vizne politike Crne Gore, a usklađivanje viznog režima je i dalje od ključnog značaja za osiguravanje dobro vođenog migracijskog i bezbjednosnog okruženja u Crnoj Gori i šire“.

Očekuju da se koraci koji se odnose na usklađivanje vizne politike sprovedu odmah.

„Putovanje bez viza između EU i Crne Gore je značajno dostignuće. Ali održavanje ovog dostignuća zahtijeva stalnu budnost. Trebalo bi odmah preduzeti korake da se poveća usklađenost vizne politike kao dio obavezivanja i posvećenosti Evropskoj uniji i kroz naše sporazume o vizama i kroz proces pristupanja”, kaže portparol Evropske komisije.

Neusklađenost vizne politike Crne Gore sa viznom politikom EU, kako se navodi u izvještaju o Mehanizmu suspenzije viza, doprinosi povećanom riziku od neregularnih migracija u EU preko zapadnobalkanske rute.

„Kako je navedeno u 7. izvještaju o Mehanizmu suspenzije viza, do potpunog usklađivanja, rigorozniji pregled bezviznih dolazaka državljana trećih zemalja, posebno onih iz zemalja koje predstavljaju rizik po bezbjednost ili neregularnu migraciju, bila bi minimalna privremena mjera koja se očekuje od Crne Gore“, poručila je Komisija.

Crna Gora do kraja prošle godine imala je bezvizni režim sa 11 zemalja koje se nalaze na listi zemalja EU sa obaveznim vizom, od kojih sedam uživalo trajno izuzeće od viza (Azerbejdžan, Bjelorusija, Kina ,Kuvajt, Katar, Rusija, Turska), a četiri su imale sezonsko ukidanje viza za ulazak u Crnu Goru iz turističkih razloga između aprila i oktobra (Jermenija, Kazakstan, Egipat i Saudijska Arabija)

Sezonsko ukidanje viza, uvedeno u aprilu 2023. sa Jermenijom, Egiptom, Kazahstanom, Saudijskom Arabijom i Uzbekistanom, prestalo je da važi 31. oktobra 2023.

“Sve osim za Uzbekistan su obnovljene 2024. i važile su od 1. maja do 31. oktobra 2024. godine.

Ovakav režim omogućavao je građanima iz ove četiri zemlje ulazak u Crnu Goru bez vize na 30 dana pod određenim uslovima. Štaviše, uvedeno je i sezonsko ukidanje viza na period od maksimalno 10 dana za određene državljane trećih zemalja koji imaju boravišnu dozvolu Ujedinjenih Arapskih Emirata najmanje tri godine ranije.

U februaru 2025. EU je dodala Vanuatu na svoju listu zemalja sa obaveznom vizom. Crna Gora će takođe morati da se uskladi sa ovom odlukom u budućnosti.

Na šta se Crna Gora obavezala u reformskoj agendi ?

U Reformskoj agendi koju je Crna Gora dostavila Briselu zvanična Podgorica se obavezala da će u periodu trajanja finansijskog instrumenta iz Plana rasta (2024-2027) raskidati sporazume o bezviznom režimu sa zemljama kojima je potrebna viza zaulazak u EU i to najmanje sa jednom godišnje. Taj rezultat će, kako se dalje ističe u Agendi, biti mjerljiv krajem svake godine, u decembru.

Ratifikacija Sporazuma o pristupanju Instrumentu EU za reforme i rast i Sporazum o kreditu sa EU na dnevnom redu Skupštine Crne Gore je 21. februara, a u okviru prve isplate Crna Gora bi trebalo da dobije 29 miliona eura.

Crnoj Gori na raspolaganju je 383,5 miliona eura iz Plana rasta, a finansiranje je uslovljeno napretkom u refromama.