Naučiti djecu da razmišljaju i rješavaju probleme

    4 godine pre 453 pregleda Izvor: PR Centar
STEM NAUKE – ZALOG ZA BUDUĆNOST

Nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika (STEM) – neophodni su za uspješno snalaženje na sadašnjem i budućem tržištu rada, ali i hrabri ljudi, spremni da iskorače u nepoznato. Takva hrabrost, kaže Predrag Lešić, potrebna je i u privredi, edukaciji, ali i javnom sektoru.

Tabla i kreda danas ne mogu biti jedina sredstva za rad u učionici: Iz OŠ “Pavle Rovinski”, Foto: PR Centar/Đorđe CmiljanićTabla i kreda danas ne mogu biti jedina sredstva za rad u učionici: Iz OŠ “Pavle Rovinski”, Foto: PR Centar/Đorđe Cmiljanić

Kad je Predrag Lešić upisivao srednju školu, potom i fakultet, osamdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka, niko nije govorio o STEM naukama.

Završio je elektrotehničku, upisao potom mašinstvo, u međuvremenu naučio da programira. Sam.

I nisu ni elektrotehnika ni mašinstvo danas dio njegove zvanične biografije.

“Od programera do menadžera”, pročitaćete u biografiji čovjeka koji je aktivno učestvovao u stvaranju prvih internet servisa i internet zajedice u Crnoj Gori, a godinama, kao izvršni direktor “Domena”, kompanije koja na globalnom nivou upravlja internet oznakom Crne Gore, radi na tome da.ME postane najpoželjniji lični domen na internetu.

“Računare sam naučio da koristim dok sam studirao, to mi je bila vannastavna aktivnost… samouk sam programer”, kaže on.

Lešić
Lešić foto: PR Centar/Đorđe Cmiljanić

Njegov put obrazovanja i profesionalnog razvoja danas nazivamo STEM. STEM je u stvari skrećenica od Science (nauka), Technology (tehnologija), Engineering (inženjering) i Mathematics (matematika).

Lešić kaže da programiranje jeste budućnosti, ali i da budućnost jednako jesu i druge oblasti STEM-a.

“Nauka, prirodne nauke, inženjerstvo kao nastavak prirodnih nauka, tehnologija kao nešto što se razvija i što je živo, i matematika kao baza za sve to. Kao društvo bi trebalo da se u sva četiri segmenta razvijamo ravnopravno”, kaže on.

Prepoznajući značaj računarskih nauka i ulaganje u STEM, Ministarstvo prosvjete je u septembru 2020. godine, kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) i podršku resora finansija, za devet osnovnih škola i Prirodno-matematički fakultet (PMF) Univerziteta Crne Gore uručilo opremu u vrijednosti od oko 47 hiljada eura. Školama je uručeno 18 laptopova i 18 TV uređaja, a PMF-u 36 računara i dvije interaktivne table.