Nastavljen rast broja inficiranih

    2 godine pre 711 pregleda Izvor: pobjeda.me

Sa novim 221 slučajem infekcije korona virusom tokom utorka, broj otkrivenih na dvonedjeljnom nivou je sa 1.725 porastao na 1.866, pokazuju javno dostupni podaci Instituta za javno zdravlje.

Tokom jučerašnjeg dana prijavljen je i jedan fatalni ishod kod 84-godišnjeg Podgoričanina, no podaci od prethodnog dana o tri smrtna slučaja još uvijek nijesu objavljeni na sajtu IJZ-a.

Iako je više nego očigledan rast svih parametara epidemije, direktor IJZ-a Igor Galić je gostujući u programu RTCG kazao da „dobru prognozu daju parametri poput nižeg nivoa hospitalizacije prethodne sedmice i manji broj smrtnih ishoda od posljedica infekcije“. Međutim, od ukupno devet preminulih tokom ovog mjeseca, šestoro je preminulo u posljednjih sedam dana.

I sam Galić je, kako prenosi portal RTCG, kazao da se ,,trenutno nalazimo na nivou obolijevanja iz februara, kada je zapravo dolazilo do pada broja zaraženih“, ali i optužio građane da je nivo obolijevanja iz prethodnog perioda promijenjen jer oni – građani – nijesu sprovodili aktuelne mjere, iako je pandemija još u toku.

Direktor IJZ-a prenebregao je činjenicu da su državni organi, a ne građani, zaduženi za sprovođenje mjera kao i da su to neuspješno radili mjesecima unazad, kao i da se „aktuelne mjere“ svode maltene samo na nošenje maski u zdravstvenim ustanovama i kolektivnim smještajima.

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić odgovarajući na poslanička pitanja, juče je u Skupštini, baratajući vjerovatno sa podacima od ponedjeljka, kazao da se u posljednjoj nedjelji bilježi porast u broju registrovanih pozitivnih slučajeva za oko 91 odsto, dok je broj hospitalizovanih slučajeva za oko 42 odsto manji.

– Porast u broju novooboljelih je očekivan s obzirom na to da je pandemija još uvijek u toku, odnosno da je virus u cirkulaciji u populaciji – kazao je Šćekić i dodao da je istraživanjima otkriveno da imunitet, odnosno zaštita od uzročnika naglo opada šest mjeseci nakon prirodne infekcije ili vakcinacije.

Prema njegovim riječima, činjenica je da smo najveći talas obolijevanja imali početkom januara, te da se vremenski pad kolektivnog imuniteta koji je u jednom momentu u Crnoj Gori kao posljedica ili prirodne infekcije, ili vakcinacije, iznosio 85 odsto, poklapa sa šestomjesečnim vremenskim periodom od vrha posljednjeg talasa obolijevanja.

– Vakcinacija protiv novog korona virusa nije na željenom nivou, vjerovatno kao posljedica smanjenog obolijevanja u populaciji u posljednjih pet mjeseci, a samim tim i medijskog prostora posvećenog ovoj temi, kao i otežavajućih okolnosti izazvanih ovom činjenicom u kriznoj komunikaciji – kazao je ministar.