Nastavak podjela među ljekarima specijalistima Opšte bolnice Pljevlja

    4 godine pre 1850 pregleda Izvor: PV Informer
REDAKCIJA –

Redakcija portala „PV Informer“ u razgovorima sa članovima kolektiva, pojedinim ljekarima specijalistima i srednjim medicinskim osobljem koje nas je kontaktiralo dobila je dosta informacija koje ukazuju na to da se nastavlja produbljivanje podjela u Opštoj bolnici, a koje mogu značajno uticati na sam kvalitet pruženih zdravstvenih usluga u vrijeme kad pojedino medicinsko osoblje ulaže ogromne napore na liječenju građana od epidemije Covid 19.

Ono što se može zaključiti da je suština problema na šta ukazuje 12 ljekara specijalista je pitanje velikog broja prekovremenih sati pojedinih ljekara i samim tim značajno uvećana lična primanja, kao i način prioritetnog rješavanja stambenih potreba ljekara bolnice kroz rešavanje dodjele kadrovskih stanova.

Nadležni iz bolnice tvrde da se zaboravlja da jedan ljekar već četvrti mjesec sam liječi najteže bolesnike oboljele od Covid 19 i da uopšte ne ide kući i da je jedini anesteziolog u bolnici u jednom vremenskom periodu 130 dana i isto toliko noći sam radio u bolnici, iako je u to vrijeme i sam bio lošeg zdravstvenog stanja.

Uz to treba dodati da je anesteziolog deficitarni kadar bez koga, posebno u hitnim situacijama bolnica ne može da funkcioniše. Sva stanja teških kovid pacijenata su takođe na anesteziologu, posebno na početku epidemije kad anesteziolozi iz drugih centara nisu mogli dolaziti. Prema tome sasvim je jasno da su pojedini ljekari i ostalo srednje medicinsko osoblje imali veoma veliki broj prekovremenih sati, pa samim tim i znatno uvećana lična primanja, koja se u skladu sa zakonom obračunavaju u obračunskoj službi. Za razliku od njih mnogi potpisnici zahtjeva u vrijeme Covid 19 nisu imali prekovremenog rada.

Redakcija portala je od nadležnih službi iz bolnice dobila informaciju da u ovoj pljevaljskoj zdravstvenoj ustanovi radi 27 ljekara specijalista i da je njih 12 odlučilo da stavi svoj potpis na zahtjev upućen Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevljima da provjeri da li se u toj zdravstvenoj ustanovi isplaćuju znatno uvećane lične naknade pojedinim zdravstvenim radnicima, a eventualno nisu isplaćene u skladu sa zakonom.

U dopisu koji su nedavno uputili nadležnom ministarstvu, menadzmentu Opšte bolnice, pljevaljskom tužilaštvu i medijima, ljekari traže i da se provjeri da li se nagrađivanje odnosno, upis prekovremenih sati pojedinom nemedicinskom osoblju, obavlja u skladu sa zakonom. Zahtijevaju i da se provjeri validnost diplome jedinog pravnika u bolnici, kao i kriterijume prema kojima je zaposlen u toj zdravstvenoj ustanovi.

Međutim iz menadžmenta bolnice tvrde da i od ovih 12 ljekara specijalista, pola njih praktično nisu znali za šta će se njihovi potpisi iskoristiti. Od strane potpisnika upućen je zahtjev menadžmentu da im se dostave podaci o najvećim zaradama u pljevaljskoj bolnici i broju prekovremenih sati za šta im nije udovoljeno jer bi se na taj način prekršio Zakon o zaštiti ličnih podataka ali su ti podaci predati nadležnim pravosudnim organima.

Mnogi zdravstveni radnici u pljevaljskoj bolnici negoduju što se u vrijeme epidemije Covid 19 i ogromnih napora zdravstvenih radnika na suzbijanju epidemije njihove pojedine kolege bave platama pojedinih kolega koji rade danonoćno i samim tim imaju prema broju sati znatno uvećanja lična primanja. Smatraju takođe da potpisnici ove inicijative zaboravljaju koliko vremena u skladu sa mjerama NKT-a nije bilo redovnih specijalističkih pregleda ali da plate ljekarima specijalistima nisu umanjivane i da su i u to vrijeme bez specijalističkih pregleda imali stimulacije za rad.

Pored toga navode da postoji i znatno manja angažovanost pojedinih ljekara specijalista kad je u pitanju broj obavljenih pregleda u odnosu na neke njihove kolege uže specijalnosti. Takođe navode da mnoge kolege obavljaju i privatnu praksu, imaju riješena kadrovska stambena pitanja i dodatne nekretnine van Pljevalja. Uz to mnogi ljekari specijalisti pozivajući se na sistematizaciju traže angažovanje dodatnog specijalizovanog kadra sa strane koji izuzetno mnogo košta, iako na nekim odeljenjima nema dovoljno posla. Uz to navode i nesrazmjeran broj srednjeg medicinskog osoblja po odjelenjima koje odbija preraspodjelu na druga odeljenja gdje je znatno više posla.

Poseban problem predstavlja nedovoljan broj ljekara specijalista u Kovid bolnicama. Posebno je specifična situacija u kovid bolnici – bivšem vojnom stacionaru gdje jedan ljekar već četvrti mjesec sam 24 sata dnevno radi sa najtežim bolesnicima, a pojedini ljekari specijalisti ne žele da rade u Kovid bolnici iako je ponuđeno za njih troje internista da rade u kovid bolnici i samim tim uz značajan prekovremeni rad zarade veća lična primanja.

Redakcija portala će kao i uvijek biti spremna da omogući svima koji imaju dodira sa ovom predmetnom temom, a koja je od šireg društvenog značaja, da iskažu svoje mišljenje, sve u cilju objektivnog informisanja javnosti a sami pratioci portala će na osnovu priloženih informacija imati mogućnost da sami izvedu zaključak u vezi ove veoma značajne kao i svih drugih društvenih tema.