Zbog nasilja u porodici u prvih 11 mjeseci 2024. godine izrečeno je ukupno dvije godine i mjesec dana zatvora – pokazuju podaci iz osnovnih sudova širom Crne Gore.
Alarmantan podatak Vrhovnog državnog tužilaštva da je za prvih osam mjeseci 2024. godine za porodično nasilje prijavljeno 514 osoba, što je više nego tokom cijele prethodne godine, jasno oslikava stanje u crnogorskom društvu, posebno kada je riječ o ovom krivičnom djelu.
Samo u avgustu 2024. godine zabilježeno je 86 krivičnih djela iz oblasti nasilja u porodici, dok su četiri žene silovane.
Najveći broj krivičnih predmeta, njih 132, formiran je pred Osnovnim sudom u Podgorici.
– Od ovog broja, riješeno je 49 krivičnih predmeta, dok su u radu 83 krivična predmeta – naveli su za iz suda.
Podgorički osnovni sud donio je 46 osuđujućih presuda, prema 46 okrivljenih lica i tri oslobađajuće presude.
NAJVEĆI BROJ ZATVORSKIH KAZNI U BARU
Osnovni sud u Baru, prema dostupnim podacima, izrekao je najveći broj zatvorskih kazni kada je riječ o nasilju u porodici. Pet osoba je sankcionisano zatvorom, a formirana su 23 krivična predmeta.
Najniža kazna zatvora izrečena je u trajanju od jednog mjeseca i 14 dana, dok maksimalna zatvorska kazna iznosi godinu.
– U predmetu poslovne oznake K br.79/2024, okrivljeni se osuđuje na kaznu zatvora u trajanju od četiri mjeseca, u koju kaznu se uračunava vrijeme provedeno u pritvoru od 8. maja 2024. godine od 22.55 časova, pa nadalje – stoji u odgovoru Osnovnog suda u Baru.
U jednom od predmeta, okrivljeni je osuđen na šest mjeseci zatvora, uz zabranu prilaska oštećenoj u trajanju od godinu, po pravosnažnosti presude, s tim da se vrijeme provedeno u zatvoru ne uračunava u vrijeme trajanja ove mjere.
U obrazloženju maksimalne kazne zatvora od godinu, optuženom je izrečena mjera bezbjednosti – obavezno liječenje narkomana.
– U koju kaznu mu se uračunava vrijeme provedeno u pritvoru od 27. maja 2024. godine, pa nadalje. Na osnovu čl.71 prema optuženom se izriče mjera bezbjednosti obavezno liječenje narkomana koja će se izvršiti u ustanovi za izvršenje kazne zatvora, a trajaće dok postoji potreba za liječenjem i može trajati i duže od vremena izrečene kazne, ali ne duže od tri godine – objasnili su iz suda.
Kućni pritvor u trajanju od pet mjeseci određen je okrivljenom za nasilje u porodici.
– I istovremeno se određuje da će se ova kazna nakon pravosnažnosti presude izvršiti tako što će je optuženi izdržavati u prostorijama u kojima stanuje, a u koju kaznu mu je uračunato vrijeme provedeno u pritvoru od 18. jula 2024. godine do 2. septembra 2024. godine. Optuženi ne smije napustiti prostorije u kojima stanuje, osim u slučajevima propisanim zakonom kojim se uređuje izvršenje krivičnih sankcija – naglasili su.
Dodaju da je do novembra riješeno pet predmeta, a u radu je ostalo još njih 18, pri čemu se u sedam predmeta očekuje izrada odluke.
SJEVERNI REGION
U Bijelom Polju do 21. novembra formirana su 34 predmeta, a u njih 14 nasilnici su kažnjeni zatvorom.
U dva predmeta izrečena je uslovna osuda, a u jednom predmetu kućni pritvor.
– U jednom predmetu je izrečena mjera bezbjednosti, u drugom vaspitna mjera, dok je u trećem predmetu donešena oslobađajuća odluka – kazali su iz Osnovnog suda u Bijelom Polju.
Napominju i da je 20 predmeta okončano, dok je 14 predmeta još uvijek u radu.
Osnovnom sudu u Pljevljima podnijeto je 20 optužnih prijedloga zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici.
– U četiri predmeta je donijeta pravosnažna odluka. Izrečene su dvije kazne zatvora u trajanju od šest mjeseci i tri mjeseca, jedna mjera bezbjednosti obavezno psihijatrijsko liječenje na slobodi i jedna uslovna osuda – naveli su iz suda.
Takođe, ukazuju da u četiri predmeta presuda nije pravosnažna, a u 11 predmeta postupak je u toku.
– Jedan predmet je delegiran u rad Osnovnom sudu u Bijelom Polju – stoji u odgovorima dostavljenim iz Osnovnog suda.
U Osnovnom sudu u Nikšiću je, prema podacima od početka godine do oktobra mjeseca, formiran 41 predmet zbog nasilja u porodici.
– U radu se nalazi 31 predmet za pomenuto krivično djelo, dok su pravosnažno okončana četiri postupka, a u šest postupaka su donešene odluke, ali postupci još nijesu pravosnažno okončani – zaključili su iz Osnovnog suda u Nikšiću.
ŠTO KAŽE ZAKON
Prema Zakonu o nasilju u porodici ili porodičnoj zajednici, zaprijećena kazna za lakše tjelesne povrede ili prijetnje kreće se od šest mjeseci do pet godina zatvora – kazala je advokatica Maja Turković.
Istom kaznom, kako pojašnjava, kazniće se i lice koje zlostavlja člana svoje porodice ili prema njemu postupa na način koji vrijeđa ljudsko dostojanstvo.
Ukoliko je pri izvršenju djela korišćeno oružje ili opasno oruđe ili drugo podobno sredstvo ili je djelo učinjeno u prisustvu djeteta, učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do pet godina.
Sa druge strane, ako je usljed djela nastupila teška tjelesna povreda ili teško narušavanje zdravlja ili je djelo učinjeno prema djetetu, učinilac će se kazniti zatvorom od godine do osam godina, dok u slučaju da nastupi smrt člana porodice počinitelj će se kazniti zatvorom u trajanju od pet do 15 godina.
Navedene kazne propisane su Zakonom o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore od 12. decembra 2023. godine, kojim su propisane strože kazne zatvora od ranije propisanih za ovo krivično djelo.
Prema riječima advokatice, evidentna je oštrija kaznena politika koja će u značajnoj mjeri uticati da se svrha kažnjavanja ubuduće ostvaruje na adekvatan i potpun način.
– Navedenom kaznenom politikom se jasno ukazuje svakom pojedincu u našoj državi da će se na svaki oblik nasilja odgovoriti oštrom kaznenom politikom i na taj način pokazati nulti prag tolerancije na bilo koji oblik nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici – ukazala je Turković.
Smatra da je pooštravanjem kaznene politike za ovo krivično djelo učinjen ozbiljan i pozitivan iskorak u borbi protiv ovog društvenog problema.
– Vjerujem da će u značajnoj mjeri uticati na suzbijanju i prevenciji istog – istakla je advokatica Turković.
U 2023. godini zatvor za 84 muškarca, uslovna za 11 žena
Zbog krivičnog djela nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici prošle godine je pravosnažno osuđeno 145 muškaraca i 12 žena. Od tog broja, 84 muškarca dobila su kaznu zatvora, dok je 41 uslovno kažnjen.
To pokazuju podaci iz publikacije ,,Žene i muškarci u Crnoj Gori“, koju je objavila Uprava za statistiku (MONSTAT). Podaci pokazuju da su muškarci u velikoj mjeri zastupljeni među osuđenima za nasilje u porodici.
U 2023. godini, od ukupno 253 osuđujuće presude u prvostepenom postupku, 238 je izrečeno muškarcima, dok je ženama izrečeno 15 takvih presuda. Kada su u pitanju pravosnažne presude, muškarci i dalje čine većinu sa 145 presuda, dok je ženama izrečeno 12 – od toga 11 uslovnih i jedna za obavezno psihijatrijsko liječenje.
Kada je riječ o kaznama, najčešće izrečena sankcija za muškarce bila je zatvorska kazna, sa ukupno 150 presuda u prvostepenom postupku i 84 u pravosnažnim presudama.
Pored toga, muškarcima je izrečena 61 uslovna kazna u prvostepenom postupku i 41 pravosnažna. Uslovna osuda bila je češća za žene, sa 13 prvostepenih i 11 pravosnažnih kazni.
Izrečene su i kazne rada u javnom interesu – osam u prvostepenim i šest u pravosnažnim presudama.
Među dodatnim mjerama, obavezno liječenje od alkoholizma i narkotika najčešće je izricano muškarcima, sa 17 slučajeva u prvostepenim i 11 u pravosnažnim presudama. Takođe, muškarcima je češće izricano obavezno psihijatrijsko liječenje, kako u zdravstvenim ustanovama, tako i na slobodi.
Mjere poput zabrane približavanja žrtvi izrečene su prvostepeno za 19 muškaraca i pravosnažno za njih 13.
Kada je riječ o žrtvama nasilja, prošle godine ih je bilo 2.034.
– Od ukupno 1.820 punoljetnih žrtava nasilja, u 1.217 slučajeva ili 66,9 odsto su bile žene i u 603 ili 33,1 odsto slučaja muškarci. Od ukupno 214 maloljetnih žrtava nasilja, u 125 ili 58,4 odsto slučajeva su žrtve bile muškog pola i u 89 ili 41,6 odsto slučajeva ženskog pola – navodi se u ovoj analizi.
U proteklih pet godina ubijeno 17 žena
U Crnoj Gori je od početka 2019. godine do danas ubijeno 17 žena, a počinioci su supružnici, emotivni partneri, bivši partneri ili članovi porodice, ranije je saopšteno iz Uprave policije.
– Od 1. januara 2019. do 31. decembra 2023. godine evidentirano je 13 ubistava gdje su žrtve bile ženskog pola, a koje su ubili supružnici, emotivni partneri, bivši partneri, članovi porodice, a ima i slučajeva gdje je ženu usmrtila osoba sa kojom nije bila ni u emotivnoj, a ni u rodbinskoj vezi – saopšteno je.
Kako je ranije navedeno, u 2019. godini evidentirano je pet ubistava žena – dvije žene su ubijene u Nikšiću i po jedna u Rožajama, Bijelom Polju i na Cetinju.
– U dva slučaja sin je ubio majku, u jednom slučaju riječ je o emotivnom partneru, u jednom o poznanicima koji nijesu bili u emotivnoj vezi i u jednom slučaju žrtvu je lišila života bivša supruga sadašnjeg partnera – saopštili su ranije iz policije.
Related