NAŠ  IZBORNI MARATON: Tokom ove godine glasaće se 18 puta

    3 godine pre 311 pregleda Izvor: monitor.co.me

Jun i jul, osim turističke sezone, rezervisan je i za lokalne izbore. Do dogovora da se 18 lokalnih izbora održi u jednom danu nije došlo. Političari će tokom ljetnjih mjeseci imati prilike da obećavaju. Istraživanja pokazuju da im javnost sve manje  vjeruje

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović raspisao je ove sedmice izbore u Baru, Danilovgradu, Kolašinu i Podgorici za 19. jun. Đukanović je već za 5. jun raspisao izbore u Budvi, Tivtu, Plužinama i Žabljaku, a za 12. jun u Bijelom Polju i Šavniku. Jun je tako rezervisan za početak turističke i izborne sezone. A do kraja jula, špica turističke sezone, lokalni izbori treba da se održe u još devet opština.

Lokalni izbori su do sada održani u Beranama i Ulcinju, a predstoji izborna trka u još 14 opština za redovne i u dvije opštine za vanredne lokalne izbore. Ukupno 18 izbora i isto toliko kampanja, izbornih šutnji, povišenih strasti  i ostalog folklora koji prati ovakve manifestacije koje će ove godine upotpuniti i turističku sezonu.

Naravno da tako nije bilo zamišljeno. Većina političkih partija se zalagala za to da se svi lokalni izbori održe u jednom danu. Što bi bilo i normalno, sve da nas na to i nijesu upozorili iz Brisela. Održavanje izbora u jednom danu sugerisala je   Evropska komisija. Oni su još  prošle godine naglasili: ,,Uprkos međustranačkom dogovoru da se svi lokalni izbori održe istog dana, pravni okvir i dalje predviđa njihovo sprovođenje po potrebi, što dovodi do skoro konstantne predizborne kampanje na nacionalnom i lokalnom nivou”.

Nova, a već odlazeća, vladajuća većina je pokušala da pravni okvir riješi tako što je u februaru usvojila izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi kojim je predviđeno da lokalni izbori u 14 opština budu održani u jednom danu. Predsjednik Đukanović je nekoliko dana kasnije to vratio Skupštini na ponovno odlučivanje sa obrazloženjem da je neustavan.

Da se radi o neustavnoj raboti upozorili su i iz nevladinog sektora, ukazujući da je jedini zakoniti način da se to uradi kroz izmjene Zakona o izboru odbornika i poslanika. To je bio teži put, jer zahtijeva dvotrećinsku podršku poslanika.

Sve ovo kao zavrzlamu koju partije namjerno stvaraju ocijenila je za Vijesti zamjenica programskog direktora CDT-a Milena Gvozdenović. ,,Zvuči gotovo nevjerovatno, ali predlozi partija o ovom pitanju su tekli sljedećim tokom: prvo su se svi saglasili da to treba uraditi kroz promjenu Zakona o izboru odbornika i poslanika, što zaista jeste jedini ispravan put. Onda se, pred izbore na Cetinju, dio partija tadašnje vlasti dosjetio da to uradi na nezakonit način kroz promjene Zakona o lokalnoj samoupravi. Onda su oni koji su se tome žestoko protivili u slučaju Cetinja, bili za to u slučaju Berana, a oni koji su to zagovarali u slučaju Cetinja bili protiv toga u slučaju Berana. Nakon toga je predsjednik države vratio na ponovno odlučivanje zakon za koji je glasala njegova partija, a na ponovno glasanje se čeka zbog blokade Skupštine”, objasnila je Gvozdenovićeva.