Nadležni upozoravaju da je pitanje dana kad će se delta soj pojaviti i u Crnoj Gori i apeluju na građane da se imunizuju

    3 godine pre 449 pregleda Izvor: pobjeda.me

Iako do sada u Crnoj Gori zvanično nije registrovan nijedan slučaj delta soja korona virusa, pitanje je dana kada će on biti potvrđen i u našoj zemlji. Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti procjenjuje da će do kraja avgusta delta varijanta predstavljati 90 odsto ukupnih slučajeva korona virusa u Evropskoj uniji.

On je već zabilježen u zemljama u okruženju u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Kosovu.

Stoga, nadležni apeluju na građane da se ne opuštaju već da se vakcinišu, jer sve vakcine protiv korona virusa koje su dostupne u Crnoj Gori štite i od delta soja, odnosno od teške kliničke slike, hospitalizacije i fatalnih ishoda.

Načelnica Odjeljenja za imunoprofilaksu, pripremu i kontrolu putnika u međunarodnom saobraćaju u Institutu za javno zdravlje dr Milena Popović–Samardžić nedavno je saopštila da osobe koje su vakcinisane, imaju 95 odsto manje šansi da završe u bolnici u odnosu na one koji je nijesu primili.

Velika zaraznost

Govoreći o ovom virusu, ona je rekla i da ovaj soj ima veliku zaraznost čak od 40 do 60 odsto više od početnog alfa soja, lako se širi, a napada i mlade.

Prema njenim riječima, procjenjuje se da jedna osoba može da zarazi pet do osam osoba.

Simptomi delta soja se umnogome ne razlikuju od ostalih varijanti virusa. U Velikoj Britaniji inficirani su uglavnom prijavljivali glavobolju, bol u grlu, curenje nosa, kašalj i povišenu temperaturu. Svi koji razviju ove simptome trebalo bi da ostanu kod kuće i prijave se za testiranje na SARS-CoV2.

U Crnoj Gori nemamo mogućnosti da utvrdimo vrste soja korona virusa, a do sada nijesu van naše zemlje slati uzorci na koje se sumnjalo da možda imaju delta soj. Razlog je, kako su tada naveli, to što još uvijek nema indicija da je on prisutan.

– Kada i dobijemo nalaz da postoji delta soj, nije od presudnog značaja, to je samo potvrda. To ne bi uticalo na našu trenutnu strategiju i nadzor – kazali su iz Instituta, naglasivši da će na delta soj posumnjati kada budemo imali nagli skok oboljelih.

Recimo, u Velikoj Britaniji gdje je najviše oboljelih za 11 dana, duplirao se broj zaraženih. Popović-Samardžić ranije je kazala da postoji inicijativa Evropskog centra za sprečavanje i pojavu bolesti (ECDC) za koju se čeka još potpisivanje sporazuma, ali ističe da, kada to bude realizovano, Crna Gora će moći da šalje uzorke za utvrđivanje delta soja u neku od akreditovanih laboratorija u okviru ECDC-aj.

Pojačan nadzor

U cilju suzbijanja pojave ovog soja virusa Intitut za javno zdravlje je pojačao epidemiološki nadzor na Primorju gdje boravi veći broj turista.

Takođe, ministarka zdravlja Jelena Borovinić–Bojović tražila je od privrednika da apeluju na sve zaposlene u tom sektoru da se vakcinišu jer su oni sada prva linija odbrane odnosno najviše su izloženi susretima sa velikim brojem ljudi svakog dana.

Delta soj, prvi put otkriven u Indiji u oktobru prošle godine, danas je, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, globalno dominantan

Delta soj i indijski soj su isto. Svjetska zdravstvena organizacija preporučila je nazive za nove varijante virusa po grčkom alfabetu redosljedom kojim su sojevi otkrivani kako bi smanjila stigmatizaciju zemalja u kojima su nove varijante virusa otkrivene.