Na konkurs za predsjednika Vrhovnog suda nije bilo prijavljenih kandidata zvanično je juče saopšteno, a kako Pobjeda saznaje, sve i da se neko kandidovao ne bi mogao biti izabran jer Sudski savjet radi u okrnjenom sastavu, sa šest članova, nakon što su dvije sutkinje podnijele ostavke na članstvo u ovom tijelu.
Sutkinja Rada Kovačević ostavku je podnijela prije dvadesetak, njena koleginica Verica Sekulić prije nekoliko dana.
Ovu informaciju Pobjedi je potvrdila predsjednica Savjeta prof. dr Vesna Simović-Zvicer, koja je objasnila da je za izbor predsjednika Vrhovnog suda potrebna dvotrećinska većina, što znači glasovi sedam članova ovog tijela, a njih je sada samo šest.
– I da smo imali kandidata na ovom konkursu ne bi se mogao izvršiti konačan izbor. Savjet ima 10 članova, računajući i predsjednika Vrhovnog suda i ministra pravde, ali kada se odlučuje o izboru predsjednika Vrhovnog suda, glasa devet članova. Mi ćemo raspisati novi javni poziv koji će trajati 15 dana. Vjerujem da će se u međuvremenu kompletirati Sudski savjet – kazala je Simović-Zvicer.
Očekuje da će na sljedećem konkursu biti prijavljenih kandidata, a po proceduri Sudski savjet utvrđuje da li ispunjavaju uslove predviđene zakonom. Lista kandidata prosljeđuje se Vrhovnom sudu, poslije čega Opšta sjednica ovog suda predlaže jednog.
– Više puta sam ukazivala da je to rješenje loše, jer mi kao Sudski savjet dajemo saglasnost na prijedlog Opšte sjednice. To rješenje je vrlo problematično. Po njemu je birana i Vesna Medenica posljednji put – rekla je Simović-Zvicer.
Vrhovni sud je u takozvanom „vd“ stanju od 30. decembra prošle godine kada je Vesna Medenica podnijela ostavku. Za vršiteljku dužnosti predsjenice Sudski savjet je imenovao njenu zamjenicu sutkinju Stanku Vučinić koja će dužnost obavljati do izbora novog predsjednika.
Medenica je ostavku podnijela prije isteka trećeg mandata uz obrazloženje da, kao što se u dotadašnjoj karijeri iskreno, profesionalno i odgovorno odnijela prema svakom otvorenom pitanju, pruža posljednji doprinos i lični pečat rješavanju pitanja izbora predsjednika Vrhovnog suda.
Nakon što se kandidovala za treći mandat na čelu Vrhovnog suda, stručna i laička javnost burno i oštri je reagovala, ali je ona, kao jedina kandidatkinja, ipak izabrana u julu 2019. godine.
Crna Gora je oštre kritike povodom njenog trećeg mandata dobila i od Evropske komisije.
U Ustavu izričito piše da ista osoba može biti birana za predsjednika Vrhovnog suda najviše dva puta, ali je Sudski savjet kandidaturu Medenice jednoglasno podržao, pravdajući tu odluku obrazloženjem da je jedan od „osnovnih ustavnih principa da zakoni važe za ubuduće, što se odnosi i na Zakon o Sudskom savjetu i sudijama, uključujući odredbe koje se odnose na izbor predsjednika sudova (član 42)“.
– Retroaktivnost je izuzetno utvrđena Ustavom za pojedine odredbe, ako to zahtijeva javni interes, i u postupku donošenja zakona (član 147 stav 2 Ustava), što u konkretnom slučaju nije utvrđeno – saopštili su oni tada.
Prijave za osnovne sudove
Iz Sudskog savjeta juče su saopštili da su prijave za izbor predsjednika Osnovnog suda u Kotoru podnijeli Momirka Tešić, v.d. predsjednice ovog suda, Veljko Bulatović i Predrag Krstonijević, sudije ovog suda.
Za izbor predsjednika Osnovnog suda u Plavu prijave su podnijeli Mirjana Knežević, v.d. predsjednice suda i Zdravko Rajović, sudija ovog suda.
Po internom oglasu objavljenom 11. januara ove godine, za trajno dobrovoljno raspoređivanje u Osnovni sud u Podgorici prijave su podnijeli: Tanja Vidić i Vesna Gazdić, sutkinje Osnovnog suda u Herceg Novom, Vanja Vujović i Mirza Ademović, sudije Osnovnog suda u Nikšiću, Mladen Paunović i Krunoslav Obradović, sudije Suda za prekršaje u Podgorici.
Za Osnovni sud u Nikšiću na istom oglasu nije bilo prijava.
Pročitajte još