Na današnji dan: U Sarajevu otvorene XIV Zimske olimpijske igre

    4 godine pre 663 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Na stadionu Koševo u Sarajevu, u prisustvu 50.000 gledalaca, otvorene su XIV Zimske olimpijske igre. Bio je to najvažniji sportski događaj u Jugoslaviji.

XIV Zimske olimpijske igre održane su od 8. do 19. februara 1984. godine. To su bile prve zimske i druge olimpijske igre održane u nekoj komunističkoj državi nakon XXI olimpijskih igara, održanih 1980. u Moskvi. Na Igrama su u šest sportova nastupila 1.272 učesnika (998 takmičara i 274 takmičarke) iz 49 zemalja. Sa Igara je izvještavalo više od 4.500 novinara.

Izbor grada domaćina XIV Zimskih olimpijskih igara objavljen je 18. maja 1978. tokom 80. sjednice Međunarodnog olimpijskog komiteta u Atini. Gradovi protivkandidati bili su japanski Saporo i švedski Geteborg. Nakon dva kruga glasanja Sarajevo je većinom glasova dobilo organizaciju ZOI 1984. Mediji iz Beograda, Zagreba i Ljubljane negodovali su zbog odabira lokacije.

Čitaoci jugoslovenskih novina bili su upitani da izaberu maskotu Zimskih olimpijskih igara 1984. s liste od 6 finalista. Pobjednik je bio Vučko, mali vuk, koga je dizajnirao slovenski dizajner i ilustrator Jože Trobec. Ostali finalisti bili su vjeverica, jagnje, planinska koza, dikobraz i grudva snijega. U kratkim crtanim filmovima, koji su prikazivani prije prenosa neke sportske discipline, Vučko je obično prikazivan kao nespretni simpatični sportista, ne baš vičan sportskim nastupima. Glas Vučka u špicama sinhronizovao je pjevač Zdravko Čolić.

Organizacija Igara koštala je 142,6 miliona dolara, a polovina prihoda ostvarena je od prodaje prava na televizijski prenos. Ukupno je prodato 250.000 ulaznica, od čega samo u inostranstvu 200.000, dok su TV-prenos sarajevske „bijele olimpijade“ pratile dvije milijarde ljudi.

Putovanje baklje za ZOI 1984. počelo je u Olimpiji, a baklja je potom avionom stigla u Dubrovnik. Ukupna udaljenost koju je baklja prošla kroz Jugoslaviju iznosi 5.289km, plus 2.879km lokalnim putevima. Završni nosilac baklje, od njih 1.600, bila je umjetnička klizačica Sanda Dubravčić, koja je baklju preuzela od skijaša-trkača Iva Čarmana.