Na crnogorskim drumovima vozila prosječno stara preko 11 godina

    3 godine pre 402 pregleda Izvor: cdm.me

Prosječna starost svih motornih vozila u 2020. godini u Crnoj Gori iznosi 13,13 godina. To se navodi u Vodiču o potrošnji goriva i emisijama CO2 za modele novih putničkih vozila koja su dostupna na tržištu Crne Gore za 2021. godinu.

Prosječna starost putničkih automobila, autobusa, kombija, poljoprivrednih traktora, teretnih vozila i vučnih vozila u Crnoj Gori je visoka. U odnosu na nabrojane kategorije vozila, najveći udio imaju putnički automobili koji čine 86 odsto ukupnog broja motornih vozila.

“U periodu 1998-2020, prosječna starost svih motornih vozila iznosi 11,07 godina. Po vrstama vozila prosječna starost je za: putničke automobile (13 godina), kombi vozila (15 godina), autobuse (13,84 godina), teretna vozila (13,5 godina), vučna vozila (10,1 godina). Prosječna starost svih motornih vozila u 2020. godini u Crnoj Gori iznosi 13,13 godina. Motori su najmlađa vrsta motornih vozila u analiziranoj strukturi vozila. Njihova prosječna starost u 2020. godini iznosi 6,47 godina”, navodi se u informaciji.

Osim porasta godina starosti motornih vozila, broj registrovanih motornih vozila raste takođe, a najveći udio čine putnička vozila.

“Podaci raspoloživi za period 2000-2020 govore o povećanju prosječne starosti motornih vozila za 13,77 odsto. Tendeciju rasta prosječne starosti imaju putnički automobili i kombi vozila”, navodi se u vodiču.

U dokumentu se dalje ukazuje da je činjenica da se na crnogorskim drumovima svakodnevno kreću (ne računajući vozila koja su u tranzitu) skoro 243.000 motornih vozila čija je prosječna starost preko 11 godina dovoljno govori sama za sebe, u odnosu na veliki pritisak na kvalitet vazduha i životnu sredinu uopšte, imajući u vidu posebno činjenicu da preko 76 odsto vozila za pogon koristi dizel gorivo.

“Smanjenje zagađenja vazduha koje potiče od saobraćaja uglavnom se sprovodi konvencionalnim metodama, ugradnjom filtera i ograničavanjem emisija zagađujućih materija iz vozila kroz unaprijeđenje tehnologija u autoindustriji”, navodi se u vodiču.

Uprkos unapređenjima tehnologije i promociji čistijih motora i čistijeg goriva, zagađenje koje potiče od saobraćaja stalno se uvećava, jer se zbog rastuće ljudske populacije uvećava intenzitet saobraćaja, kao i broj prevoznih sredstava.

“Da bi se smanjila emisija gasova sa efektom staklene bašte u drumskom saobraćaju potrebno je vršiti promociju čistijih vozila kroz obaveze auto-industrije da emisiju gasova sa efektom staklene bašte iz novih automobila značajno smanji već u samom procesu proizvodnje, obavezu distributera vozila u cijelom lancu prodaje da obavještavaju potrošače o emisijama gasova sa efektom staklene bašte, promocijom alternativnih vozila (električna i hibridna vozila), promocijom alternativnih goriva (biodizel, etanol), itd”, navodi se.

Dostupno 897 modela novih automobila

Detaljnom analizom sakupljenih podatak utvrđeno je da su tokom 2021. godine kupci u Crnoj Gori mogli da biraju između 897 modela novih automobila, od kojih 332 tipa novih vozila koriste dizel gorivo za pogon motora, 468 benzin, 71 model kao pogonsko gorivo koristi kombinaciju benzin-hybrid, 21 model je bio na električni pogon i 5 modela vozila benzin-plin.

Crna Gora je, podsjećamo, država članica Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama i potpisnica Pariskog sporazuma.

U namjeravanom nacionalnom doprinosu smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, koji je ratifikacijom sporazuma postao međunarodna obaveza Crne Gore, predviđeno je i smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte iz sektora saobraćaja

Savjeti za vozače

Vozilo, tehnologija vožnje i stil vožnje određuju emisiju CO2.

Emisije CO2 vozila zavise od njegove težine i tipa motora i pogonske tehnologije. CNG i LPG vozila emituju manje CO2 od uporedivih vozila koja kao pogonsko gorivo koriste dizel i benzin. Stil vožnje takođe značajno utiče na efikasnost pogonske tehnologije novog
vozila.

Vožnja štedljivom potrošnjom goriva

Vožnja štedljivom potrošnjom može vam uštedjeti stotine eura u gorivu svake godine, poboljšati sigurnost na putu i spriječiti habanje vašeg vozila.

“Usvajanjem narednih tehnika uštede goriva možete smanjiti potrošnju goriva i emisiju CO2 vašeg vozila za čak 25 odsto”, navodi se u vodiču.

Lagano ubrzavajte

“Što jače ubrzavate, trošite više goriva. U gradu možete potrošiti manje goriva laganim pritiskom na papučicu gasa. Da biste bili što štedljiviji, odvojite 5 sekundi da ubrzate svoje vozilo do 20 km na sat nakon zaustavljanja”, ističe se u vodiču.

Održavajte stabilnu brzinu

Testovi su pokazali da mijenjanje brzine između 75 i 85 km na sat svakih 18 sekundi može povećati potrošnju goriva za 20 odsto

Pratite dešavanja na i oko saobraćajnice

Gledajte naprijed dok vozite da bi imali bolji pregled dešavanja na i oko saobraćajnice. Držite odgovarajuću udaljenost između vašeg vozila i vozila ispred vas. Pomno pratite šta rade pješaci i drugi
automobili i pokušajte predvidjeti njihove aktivnosti da bi mogli održavati brzinu što je moguće stabilnije i trošiti manje goriva. Ovo doprinosi i većoj sigurnosti tokom vožnje.

Izbjegavajte velike brzine

Poštujte ograničenja brzine i tako ćete ostvariti uštedu na goriva. Većina automobila, kombija, kamioneta i terenskih vozila najefikasniji su kada putuju između 50 i 80 km na sat. Iznad ove zone
brzine, vozila troše sve više goriva.

Zlatna pravila za efikasnu vožnju:

Odmah krenite nakon pokretanja motora

“Ostavljanje motora da radi zbog zagrijavanja je nepotrebno i troši gorivo”, navodi se u vodiču.

Vozite pri maloj brzini motora

“Brzo prebacite u viši stepen prenosa i ubrzajte pritiskom na dvije trećine pedale gasa. Ovo štedi gorivo”, savjetuje se.

Vozite oprezno

“Koristite zamah i pustite da se vozilo otkotrlja kad god je to moguće, umjesto da ubrzate (do crvenog svjetla), a zatim snažno kočite”, ističe se u vodiču.

Koristite modernu tehnologiju

“Skinite nogu s papučice gasa umjesto da pritisnete kvačilo tokom blagog usporavanja na ravnom ili kada se krećete nizbrdo. Ovo štedi gorivo”, savjetuje se.

Isključite motor kada je u stanju mirovanja.

“Na pružnom prelazu, na primer, ili kada se čeka kratko vrijeme”, savjetuje se.

Vozite sa blago povećanim pritiskom u gumama

“Provjeravajte pritisak u gumama najmanje svake tri nedelje. Trebao bi biti oko 0,2 bara veći od vrijednosti naznačene kada vozilo nije opterećeno”, ističe se u vodiču.

Uklonite sav nepotreban ballast – očistite automobil

“Manja težina znači i manju potrošnju goriva”, ukazuju u vodiču.

Vozite ‘toples’

“Koristite krovne nosače i druge konstrukcije samo kada je to potrebno”, savjetuje se.

Pametno koristite potrošače električne energije

“Ako ljeti parkirate u hladu i dobro provjetrite automobil prije polaska, ne morate toliko koristiti klimu”, ističe se u vodiču.

Održavajte vozilo -začepljeni filteri vazduha, istrošene svjećice i loše podešen motor su pravi gutači goriva

“Auto treba uvijek biti u tehnički savršenom stanju. Prljav filter vazduha, loše svjećice i neispravna elektrika ne samo da smanjuju performanse vozila, već i povećavaju njegovu potrošnju goriva. Zato svoje vozilo redovno održavajte u skladu sa uputstvima proizvođača”, ističe se u vodiču.