Na 130 građana jedan funkcioner

    3 godine pre 274 pregleda Izvor: DAN

U Crnoj Gori, prema poslednjim podacima Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), ima 4.778 javnih funkcionera, koji imaju i obavezu prijavljivanja imovine i prihoda, što znači da na 130 građana dolazi jedan funkcioner. Broj funkcionera ove godine je manji s obzirom na to da je 2020. u istom periodu izvještaj o imovini moralo podnijeti preko 5.070 javnih funkcionera. Međutim, broj nosilaca javnih funkcija i dalje je veliki u odnosu na broj stanovnika.

U ASK ističu da kontinuirano, na dnevnom nivou, vrši ažuriranje podataka o javnim funkcionerima i državnim službenicima.

– Prema podacima iz baze podataka Agencije, obavezu dostavljanja izvještaja o prihodima i imovini ima 4.778 javnih funkcionera i 1.570 državnih službenika – navode u ASK.

Predstavnik organizacije Alternativa Crna Gora Zarija Pavićević u izjavi za „Dan“ kaže da praksa da plaćamo toliko funkcionera potiče još od vremena samoupravnog socijalizma gdje je svaka mjesna zajednica imala svog rukovodioca koji je pazio da građani ostanu mirni i zadovoljni.

– Ko nije bio, smirivan je na razne načine. To je kao igrica na više nivoa. Da biste ostvarili svoje pravo morali ste da idete od nivoa do nivoa. Na kraju nivoa bi vas sačekao neki „drug član“ koji od iskustva ima poslušnost – navodi Pavićević.

Prema ocjeni Zorana Vujičića iz NVO Građanska alijansa, Crna Gora ima veliki broj javnih funkcionera što je rezultat, prije svega same definicije ko je javni funkcioner po Zakonu o sprečavanju korupcije.

– Zakon je definisao da je javni funkcioner imenovano ili postavljeno lice u državnom i organu državne uprave, pravosudnom organu, organu lokalne samouprave i lokalne uprave, nezavisnom tijelu, regulatornom tijelu, javnoj ustanovi, javnom preduzeću ili drugom privredom društvu, odnosno pravnom licu koje vrši javna ovlašćenja, odnosno djelatnosti od javnog interesa ili je u državnom vlasništvu. Javni funkcioner je lice na čiji izbor, imenovanje ili postavljenje organ vlasti daje saglasnost, bez obzira na stalnost funkcije i nadoknadu. Ako znamo, takođe, da u brojnim ustanovama imamo i veći broj lica nego što zaista treba, onda dolazimo do ovako visokih brojki. Dodatno zabrinjava da brojni javni funkcioneri ne ispunjavaju svoju zakonsku obavezu prijavljivanja imovine ili ne prijavljuju sve što su prihodovali – kaže Vujičić.

Ističe da javni funkcioner ima odgovornost da radi u korist i prosperitet svih građana pod jednakim uslovima, ali se čini da u crnogorskim uslovima dobija jednu drugu dimenziju koja se nerijetko ogleda u političkim igrama iza kulisa ili, kako se žargonski kaže, ispunjavanju partijskih kvota.

– Na ovaj način se zloupotrebljavaju javni pozivi i konkursi i kvalifikovani kadrovi, na žalost, ostaju uskraćeni da njihovo znanje iskoristimo za dobrobit svih građana Crne Gore – navodi Vujičić.