MZ se priprema za delta soj

    3 godine pre 462 pregleda Izvor: Portal Dan

Iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) portalu „Dan“ je saopšteno da je realno očekivati slučajeve zaraze novim delta sojem u Crnoj Gori, kao i da će u narednom periodu početi uzorkovanje i testiranje sumnjivih na taj virus. Iz Instituta ističu da Ministarstvo zdravlja uz pomoć Svjetske zdravstvene organizacije radi na pripremi zdravstvenog sistema za eventualni dolazak delta soja.

IJZ je juče regstrovao jedan smrnti slučaj i 10 novoinficiranih.

– U potpunosti je realno očekivati slučajeve zaraze delta sojem u Crnoj Gori. Samo je pitanje trenutka kada će delta soj postati dominantan soj na nivou cijelog svijeta, a podaci pokazuju da su se prvi slučajevi već pojavili u zemljama regiona. To je, naravno, povezano s većim rizikom od naglog porasta broja slučajeva. Upravo iz tog razloga budno se prati broj novootkrivenih slučajeva. Ohrabruju podaci koji pokazuju da su osobe koje su vakcinisane s obje doze, u značajno većoj prednosti nego nevakcinisani ili djelimično vakcinisani i zbog toga Institut za javno zdravlje insistira na značaju vakcinisanja, na šta svakodnevno i podsjećamo putem javnosti. Način praćenja i kontrola epidemije radi se po utvrđenim protokolima i preporukama zvaničnih institucija. Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, radi na pripremi zdravstvenog sistema za eventualni dolazak delta soja, u skladu s njihovim najnovijim smjernicama vezanim upravo za ovaj soj virusa. Kao i do sada, informisaćemo javnost o svim novinama povezanim s delta sojem i dati preporuke kako bi spriječili njegovu široku transmisiju. To radimo skoro svakodnevno uz pomoć medija koji nam u tom smislu pružaju značajnu podršku. Pridržavajte se osnovnih preventivnih mjera i vakcinišite se! Vakcinacijom možemo izbjeći poznati scenario. Budimo solidarni i odgovorni, omogućimo zajednici da bude zdrava – ističu iz Instituta.

IJZ CG – foto: gov.me

Na pitanje da li novi soj može dovesti do toga da se zaustavi turistička sezona i promijeni režim ulaska na granicama, iz tog resora kažu da ne smijemo da se opustimo.

– Izuzetno dobre rezultate koje smo postigli u borbi protiv koronavirusa, zahvaljujući, prije svega, dobroj strategiji zdravstvenih vlasti i kvalitetnim upravljanjem krizom, svakako uz podršku međunarodnih partnera i odgovornim ponašanjem naših građana, možemo održati i učiniti još boljim jedino ako nastavimo na isti način da se ponašamo. Nesmijemo da se opustimo, jer svi smo svjedoci koliko je ovaj virus opasan i nepredvidiv. Samo poštovanjem mjera i masovnom vakcinacijom možemo da spriječimo ponovno širenje epidemije i pojavu novih mutagenih formi. Zbog dobrih rezultata u borbi protiv koronavirusa, Evropska komisija je Crnu Goru uvrstila u „zelenu listu“, što za građane znači da, nakon otprilike godinu dana, mogu da putuju bez ograničenja uz, naravno, poštovanje eventualnih posebnih uslova svake države članice – naglašavaju iz IJZ.

Iz IJZ objašnjavaju da je već najavljena kampanja kojom će se promovisati vakcinacija, a s obzirom na to da je manji broj novozaraženih umanjio zainteresovanost za imunizaciju.

– U susret jesenjoj sezoni i tome da nam prijeti delta soj, Institut za javno zdravlje će pojačati kampanju. Međutim, bez stalnog poštovanja protivepidemijskih mjera i nastavka pozitivnog trenda vakcinisanja stanovništva, možemo očekivati značajan porast novoinficiranih, povećan broj hospitalizovanih, a samim tim, nažalost, i preminulih pacijenata. Epidemiolozi svakondnevno upozoravaju na značaj vakcinacije, a ujedno aktivno prate situaciju sa pandemijom, o čemu redovno izvještavaju javnost. Svakako, pandemija je još uvijek u toku, pa apelujemo na građane da se vakcinišu, a potom i poštuju osnovne mjere, nose masku, peru ruke i drže odstojanje – saopštili su iz Instituta.

Navode da će IJZ u saradnji s Evropskim centrom za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC), raditi analizu uzoraka za identifikaciju delta soja koronavirusa po važećim procedurama i protokolima.

– U saradnji sa ECDC vršiće se analiza i slanje uzoraka na delta soj SARS-COV-2 u narednom periodu, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena. Sekvencioniranje će biti rađeno u okviru programa Podrške u sekvencioniranju genoma SARS-COV-2 zemljama kandidatima ili potencijalnim kandidatima za članstvo u EU. Vrijeme, način i dinamiku slanja uzoraka, kao i mjesto obrade uzoraka, određuje ECDC u skladu sa zahtjevima programa. U saradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i Institutom „Robert Koh“ iz Berlina, započeta je i sprovodi se obuka osoblja za tu složenu metodu analiziranja genoma mikroorganizama. Nakon završetka obuke potvrđene od edukatora, sekvencioniranje će se vršiti i u Institutu – najavljuju iz IJZ.