MUP potvrdio sve nalaze Komisije osim onog da su nezakonito nabavili vozila

    2 meseca pre 234 pregleda Izvor: pobjeda.me

Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki donijela je rješenje da je 75 policijskih patrolnih automobila, koji su javnosti nedavno predstavljeni – Ministarstvo unutrašnjih poslova nabavilo nezakonito. Međutim, iz resora kojim rukovodi Danilo Šaranović su juče kazali da će iskoristiti sve mehanizme pravne zaštite te da policija neće ostati bez vozila.

Nijesu komentarisali nalaz Komisije da je nabavka nezakonita, već su u saopštenju ukazali da je bila hitna, kako bi policija funkcionisala te da je „Osmanagić“ ponudio korištena vozila…

NEDOZVOLJENO ILI NEOSNOVANO

Iz MUP-a su istakli da je dio medija iznio zlonamjerne i paušalne navode objavljujući rješenje Komisije povodom nabavke novih policijskih vozila.

– U rješenju Komisije se jasno konstatuje da je hitni pregovarački postupak opravdan i sproveden u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, te je konstatovano da su žalbeni navodi „Osmanagića“ u dijelu ,,fingiranja“ navodne hitnosti postupka, neosnovani – saopšteno je iz MUP-a.

Pobjeda je juče objavila rješenje Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki u kojem je, osim što je konstatovano i da je nabavka nezakonita, napisano i da navodi „Osmanagića“ o fingiranom postupku i navodnoj hitnosti „nijesu dozvoljeni“, a ne da su „neosnovani“, kako je saopšteno iz MUP-a.

Komisija nije navode „Osmanagića“ kvalifikovala kao neosnovane, već nedozvoljene zbog toga što postoji rok u kome se žalba može izjaviti. Komisija je istakla da je ,,Osmanagić“ mogao da žalbeni navod istakne u žalbi protiv tenderske dokumentacije u roku od četiri dana od dana objavljivanja tenderske dokumentacije, ali da to nije učinio u propisanom roku te da nema pravo da razloge u pogledu nezakonitosti navedenog dijela tenderske dokumentacije ističe u žalbi protiv pobijane odluke.

MUP je u svom jučerašnjem pojašnjenju podsjetio i da je „Osmanagić“ i ranije imao ugovorne odnose sa MUP-om o nabavci automobila i to takođe posredstvom pregovaračkog postupka i bez prethodnog objavljivanja poziva za nadmetanje.

MUP je saopštio da Komisija nije utvrdila nepravilnosti u dijelu tehničke specifikacije ni u dijelu osnovanosti primjene modela hitnog pregovaračkog postupka.

– Komisija u postupku po žalbi ponuđača koji nije odabran prihvata kao osnovanu nepravilnost što je odabrani ponuđač u izjavi naveo ,,Izvod iz centralnog registra privrednih subjekata Poreske uprave“. Ovdje ističemo da svaki građanin uvidom u javno dostupni centralni registar privrednih subjekata može utvrditi činjenicu da je prvorangirani ponuđač uredno registrovano privredno društvo. Dakle, razlog zbog kojeg Komisija usvaja žalbu predstavlja proizvoljno i subjektivno tumačenje – tvrde u MUP-u, na taj način pobijajući rješenje Komisije.

IZJAVA JE VALIDNA

Ističu da je nesporna činjenica da je „Auto-Čačak Podgorica“ dostavio ispravu koju je izdao CRPS, a da je u izjavi naveo „izvod iz centralnog registra privrednih subjekata Poreske uprave“.

– Dakle, ovaj ponuđač je dostavio urednu dokumentaciju, izdatu od strane nadležnog organa u kojem je privredni subjekat registrovan – istakli su u saopštenju.

Dodaju da je u sličnim slučajevima Komisija odbijala žalbe po ovom osnovu, ,,pa je takvo rješenje Komisija, od 27. novembra 2023. godine, u identičnoj pravnoj stvari cijenila kao ispravnu izjavu ponuđača“.

– Indikativno je to da je Komisija prilikom odlučivanja po osnovu ove žalbe u ovom dijelu promijenila praksu i zauzela pravni stav koji je suprotan odlukama koje su u ranijem periodu donosili u identičnim pravnim stvarima – rekli su iz MUP-a.

Prema njihovim riječima, pregovarački postupak je sproveden transparentno, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.

– Iako kod pregovaračkog postupka nije postojala zakonska obaveza pregovaranja sa oba ponuđača koja su u prethodnom otvorenom postupku dostavila ponudu, pregovaralo se sa oba ponuđača, kako bi se obezbijedila konkurentnost, kao jedno od osnovnih načela javnih nabavki – navode u saopštenju.

Smatraju da je Komisija za sprovođenje postupka javne nabavke MUP-a radila u javnom interesu, jer su se kao ključni kriterijumi vrednovali rok isporuke i cijena.

– Izabrani ponuđač je dao kraći rok isporuke i cijenu za preko 100.000 eura nižu od ,,Osmanagića“ d.o.o – kazali su iz MUP-a i dodali da su napravili uštedu od 630.000 eura.

KO SE FAVORIZUJE

– Da ponuda nije prihvaćena, tačnije da postupak nije sproveden do kraja, postavilo bi se pitanje da li se favorizuje privredni subjekat „Osmanagić“ d.o.o, koji nam je po cijeni novih na korišćenje davao polovna i ,,potrošena“ vozila. U prilog tome da nije bilo favorizacije bilo koga, govori i činjenica da je sa „Osmanagićem“ d.o.o. u drugom postupku sklopljen ugovor o nabavci 33 vozila za potrebe kriminalističke policije – saopštili su iz MUP-a.

Iz resora Danila Šaranovića su istakli da je primarni zadatak MUP-a obezbjeđivanje uslova za nesmetano funkcionisanje Uprave policije.

– MUP je hitni pregovarački postupak pokrenuo kako bi policiji bila obezbijeđena vozila prije isteka postojećeg ugovora i da ne bi došli u situaciju da naši policajci, kao što se to ranije dešavalo, ostanu bez osnovnih sredstava za rad, a nakon što je prethodni otvoreni postupak javnih nabavki poništen. Činjenica je da bi neobezbjeđivanjem novih patrolnih vozila funkcionisanje Uprave policije bilo znatno otežano ili u pojedinim segmentima i onemogućeno, a posebno kada se uzmu u obzir potrebe u pripremi ljetnje turističke sezone – kazali su iz MUP-a.

Naglasili su i da MUP ne radi administraciju portala elektronskog sistema javnih nabavki i da ne može da utiče na vidljivost postupaka.

NALAZ KOMISIJE

Komisija je, kako je Pobjeda juče objavila, u rješenju navela da je osnovana žalba firme „Osmanagić“ da je izjava ponuđača „Auto-Čačak Podgorica“ nepravilno sačinjena u dijelu ,,Uslovi sposobnosti privrednog subjekta“. Komisija je istakla da je Zakonom o javnim nabavkama član 108 tačka 5 propisano da će naručilac isključiti privrednog subjekta iz postupka javne nabavke ako utvrdi da nije dostavio izjavu privrednog subjekta ili da dostavljena izjava ne sadrži informacije i podatke tražene tenderskom dokumentacijom ili je nepravilno sačinjena.

Naveli su da je odluka MUP-a nezakonita, jer nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, da je treba poništiti i da se predmet vrati na ponovni postupak odlučivanja, kako bi naručilac otklonio nepravilnosti na koje mu je ukazano.

Na osnovu nalaza Komisije, automobili koje je Uprava policije dobila mogu biti vraćeni ponuđaču u Čačak.

I DPS i MUP se pozivaju na SDT 

MUP se u jučerašnjem pojašnjenju osvrnuo i na reagovanje Demokratske partije socijalista koja je pozvala Specijalno državno tužilaštvo da provjeri postupak nabavke zbog sumnje u korupciju.

– S indignacijom odbacujemo sve iznijete tvrdnje dijela političkih i drugih struktura o sumnji u postojanje korupcije u ovom poslu. Takođe, svakoga ko ima sumnju ili posjeduje bilo kakva saznanja o postojanju korupcije, pozivamo da odmah o istom obavijesti nadležne organe. U suprotnom, shvatićemo takve ocjene kao zlonamjerne. Zaključno, MUP će iskoristiti sve mehanizme pravne zaštite, a javnosti poručujemo da policija neće ostati bez vozila – zaključuje se u saopštenju MUP-a.

Nikola Rakočević, ispred poslaničkog kluba DPS-a, je na juče održanoj konferenciji za novinare pozvao SDT da hitno formira predmet u vezi sa nabavkom automobila.

– Ukoliko SDT ostane nijem, a ne bi bilo prvi put da se to desi na nezakonitosti koje dolaze od nosilaca državne vlasti, DPS će podnijeti krivičnu prijavu, a tužilaštvo će po službenoj dužnosti morati da formira predmet – rekao je Rakočević.

On je pitao šta još treba da se desi da ministar Šaranović podnese ostavku.

– Nakon što je nezakonito smijenjen direktor UP, nakon što je imenovan nezakonito v.d., nakon što je nezakonito sprovedena javna nabavka, nakon što ljudi ginu na ulicama, što u saobraćaju što u sukobima kriminalnih klanova… Pitanje je samo trenutka, a taj trenutak je sada, da se podnese odgovornost za to što građani ne osjećaju sigurnost i bezbjednost u Crnoj Gori. Zbog toga je ključna poruka i pitanje kada će i ministar, ali i ostali nadležni snositi odgovornost – kazao je Rakočević.

Istakao je i da će DPS u skladu sa članom 50 poslovnika Skupštine Crne Gore tražiti sve informacije koje su javno dostupne iz slučaja nezakonite nabavke vozila.

Momčilo Leković, poslanik Demokrata, partije kojoj pripada i ministar Šaranović, juče je kazao da je novi menadžment MUP-a obezbijedio nova patrolna vozila, ,,kroz pošten tender, za potrebe Uprave policije“ i da se to ,,neće promijeniti“.

Leković je optužio i kompaniju ,,Osmanagić“ da je miljenik prethodnih vlasti, koje je predvodila Demokratska partija socijalista. Istakao je da su od 2014. godine do 2024. godine, ,,Osmanagić“ i ,,S leasing“ bio jedini koji je obezbjeđivao vozila za potrebe MUP-a.

Leković je rekao i da je „Osmanagić“ čak pet puta sklapao ugovor čime mu je omogućeno da naplati skoro 6.000.000 eura državnog novca. Kazao je i da je tri puta sklopljen ugovor za nabavku polovnih vozila, a da je „Osmanagić“ bio jedini ponuđač.

– Dva postupka su bila pregovaračka bez prethodnog objavljivanja poziva i jedan otvoreni postupak. Niko na tržištu nije mogao zadovoljiti kriterijume za nabavku polovnih patrolnih vozila osim oni, tako da su po osnovu ugovora iz 2021. godine dobili 714.745,20 eura, iz 2022. godine dobili 710.495,49 eura i iz 2023. godine dobili 527.983.61 eura – rekao je Leković.