Monteput i dalje vode kadrovi bivše vlasti

    4 godine pre 599 pregleda Izvor: dan.co.me

Iako je prošlo punih osam mjeseci otkako je počela sa radom nova Vlada, Upravni odbor državnog preduzeća „Monteput“ još nije promijenjen, odnosno tim preduzećem i dalje upravljaju kadrovi DPS-a i Bošnjačke stranke, partija koje su izgubile vlast na izborima održanim 30. avgusta prošle godine.

U pitanju je preduzeće koje upravlja tunelom Sozina i koje godinama unazad posluje profitabilno.

Ministarstvo kapitalnih investicija, na čijem čelu je Mladen Bojanić, pitali smo iz kojeg razloga još nijesu promijenili Upravni odbor Monteputa, te da li su Vladi predlagali da promijeni članove odbora direktora tog državnog preduzeća. Na pitanja upućena mejlom, sredinom prošle sedmice, još nijesmo dobili odgovore.

Predsjednik odbora direktora Monteputa je Nikola Divanović, funkcioner DPS-a, koji je prošle godine kada je DPS na kratko, pred republičke izbore i lokalne izbore u Budvi preuzeo vlast u Budvi, bio predsjednik opštine Budva. Divanović je za predsjednika borda imenovan krajem oktobra prošle godine. Mjesec dana uoči dolaska nove Vlade i dva mjeseca nakon poraza DPS-a na parlamentarnim izborima.

Članovi borda Monteputa su Zahit Ličina i Nikola Đurović, dok je izvršni direktor preduzeća Jonuz Mujević. Vlada je takođe krajem oktobra prošle godine odlučila da Mujević ostane na toj poziciji. To je uradila Vlada Duška Markovića, koja je tada bila u tehničkom mandatu.

Na istoj sjednici za direktora poslovne jedinice za upravljanje autoputem je reizabran Goran Vujović.

Prihodi Monteputa su lani iznosili 5,975 miliona, od čega se na prihode od Sozine odnosi 5,67 miliona, 95 odsto.
U odnosu na 2019. prihodi za Sozinu manji su za 2,2 miliona eura, odnosno 28 odsto u odnosu na 2019. godinu. Revizor je u izvještaju naveo da preduzeće nema problema sa poslovanjem.

Revizor je preporučio da preispitaju politiku rješavanja stambenih pitanja zaposlenih i da najmanje na kvartalnom nivou utvrđuju i prave presjek i utvrđuju poslovni uspjeh kompanije.

Ostali troškovi poslovanja su iznosili 2,3 miliona, neto troškovi zarada, naknada 1,63 miliona, a rashodi po osnovu kamata 621,6 hiljada. Neto dobit je lani iznosila 32,8 hiljada, a godinu ranije 1,567 miliona.

Nekretnine su procijenjene na 4,1 milion, ostala nepomenuta materijalna stalna imovina 23,2 miliona eura, dok je godinu ranije iznosila 478 hiljada. Potraživanja po osnovu PDV-a na kraju 2020. godine su iznosila 3,7 miliona, a godinu ranije 37 hiljada.

Gotovina na računima i u blagajni je na kraju godine iznosila 1,55 miliona, a godinu ranije dva miliona.

Aktiva je bila 42,2 miliona, godinu ranije 21,3 miliona. Osnovni kapital Monteputa je 497 hiljada.

Neraspoređena dobit 32,8 hiljada, a 2019. godine je bila 1,36 miliona.

Kreditno zaduženi 39,1 milion eura

Dugoročni krediti su iznosili 39,1 milion, a 2019. godine 15,3 miliona. Ostale dugoročne obaveze 1,4 miliona, a lani 38,1 hiljadu eura. Kratkoročne obaveze, po osnovu kredita kod kreditnih institucija iznose 1,87 miliona.

Prosječan broj zaposlenih je bio 147, a na kraju godine 155. U 2019. godini prosječan broj zaposlenih je bio 141, a 2018. godine 133.