Moguće tužbe protiv Crne Gore

    6 godina pre 890 pregleda

Vlada Crne Gore je zadužila svoje predstavnike u Odboru direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) da hitno sazovu vanrednu sjednicu tog tijela kako bi se izjasnili o odgovornosti za nastanak i posledice ekološkog incidenta u Pljevljima, objavljeno je na tviter nalogu Vlade. Dok je iz Vlade saopšteno da zahtijevaju od EPCG da hitno sanira štetu, direktor Ekološkog pokreta „Breznica“ Milorad Mitrović upozorava za da bi Crna Gora mogla da se suoči sa tužbama zbog prekograničnog zagađenja.

– Bosna i Hercegovina – Republika Srpska i Srbija mogu pokrenuti postupke protiv Crne Gore zbog kršenja konvencije o prekograničnom zagađenju – saopštio je za Mitrović.

On kaže da bi se zbog pomora ribe u Ćehotini i ispuštanja otrovnih materija u tu rijeku mogli očekivati odštetni zahtjevi.

– Vrlo je moguće da će pokrenuti neki proces i ispostaviti odštetni zahtjev jer se radi o prekograničnom zagađenju. To se odnosi na sudske postupke među državama. Oni mogu tužiti Elektroprivredu, a naknade su izuzetno visoke – rekao je Mitrović.

Istakao je jedan primjer iz Italije, gdje je vođen postupak građana, čiji su članovi porodica oboljeli od najtežih bolesti.

– Tužili su termoelektranu i na kraju tih postupaka došli su u situaciju da je TE toliko bila iscrpljena plaćanjem tih odštetnih zahtjeva, da je na kraju zatvorena – navodi Mitrović.

Naglašava da do ovog ekološkog incidenta nije smjelo doći.

– Evropska komisija ja uložila 36 miliona eura u Crnu Goru za životnu sredinu. Gdje su rezultati toga? Misle da će nadoknaditi štetu tako što će kupiti pet ili 20 hiljada komada ribne mlađi i pustiti je u rijeku. Ovdje nema ništa, sve je očišćeno. Nema stonoge, gliste. Ne možete u rijeku ubaciti ribu koja je potpuno mrtva. Čime će da se hrani, šta će da jede? Da je trovanje bilo daleko manjih razmjera, pitanje bi bilo da li bi i tada moglo – naglasio je Mitrović.

Izvor: Dan