Mlade ljude učiti toleranciji

    7 godina pre 99 pregleda Izvor: tvpljevlja.me

Polaznicima Škole demokratije i ljudskih prava uručene diplome

NVO Bonum u sklopu „Omladinskog dijalog kluba“ za školsku 2017/2018. godinu realizovalo je u okviru neformalnog obrazovanja edukaciju desete generacije Škole demokratije i ljudskih prava.

Školu je završilo 35 učenika iz Srednje stručne škole i Gimnazije „Tanasije Pejatović“. Škola je trajala sedam mjeseci, a nastava se realizovala u dvije grupe po 20 učenika u prostorijama NVO Bonum.

Predavači su bili profesori, pravnici, novinari, političari i javne ličnosti iz Pljevalja i Podgorice. Nastavni program je realizovan u 14 tema iz oblasti ljudskih prava i demokratije. Na kraju predavanja polaznici su odbranili seminarski rad kako bi dobili diplome vršnjačkog edukatora demokratije i ljudskih prava.

Diplome je uručio Mersudun Halilović, sekretar Sekretarijata za društvene djelatnosti opštine Pljevlja, a prigodne knjige profesorica Merdžana Memić.

Kako su kazali iz NVO Bonum, projekat Škole demokratije je usmjeren tako da prenosi poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i poštovanje drugih kultura i prirodne okoline.

  • Mlade ljude pripremiti na život u slobodnom društvu, za koji će svjesno imati odgovornost i koji će voditi u duhu razumijevanja, mira, tolerancije, jednakosti polova i prijateljstva među svim narodima. Ono što su polaznici škole razumjeli je shvatanje da je jednaka sloboda za sve građane stalan zahtjev demokratije. Sloboda pri tome nije ništa apstraktno, nego znači konkretnu slobodu ličnog uređenja života, slobodu religije i svijesti. Sloboda izbora zanimanja, slobodna mogućnost uređenja privatnog života, slobodno raspolaganje sopstvenom imovinom, sloboda i nepovredivost stana, sloboda poštanskog i telefonskog saobraćaja. Sloboda znači i osiguranje pred samovoljno provedenim hapšenjem i garanciju državno-pravnog postupka pred sudom, kao i kontrolu informacija koje država prikuplja o pojedincu. Ovdje spadaju i pravo na slobodno izražavanje mišljenja, sloboda štampe, sloboda okupljanja i udruživanja, pravo na jednako učešće u političkom obrazovanju u određenoj zajednici. Jezgro ovih sloboda, dostojanstvo čovjeka, ne daje država svakom pojedincu, nego ga garantuje i priznaje kao neotuđivo i nepovredivo pravo – saopštili su iz NVO Bonum.

Projekat Škola demokratije i ljudskih prava podržala je Komisija Vlade Crne Gore iz dijela prihoda od igara na sreću.