MKI: Uređen zakonodavni okvir za starodobna vozila, građani će moći da registruju oldtajmere

    3 godine pre 326 pregleda Izvor: antenam.net

U Crnoj Gori godinama unazad postoji i funkcioniše pet klubova ljubitelja starodobnih vozila – oldtajmera i to iz: Pljevalja, Nikšića, Tivta, Bara i Ulcinja, koji okupljaju oko 250 članova, entuzijasta koji se aktivno bave ovim interesantnim hobijem, saopštili su iz Ministarstva kapitalnih investicija.

Kako su naveli, imajući u vidu atraktivnost oldtajmera, značajan broj individualnih kolekcionara u Crnoj Gori, mogućnost obogaćivanja turističke ponude, Ministarstvo kapitalnih investicija je u proteklom periodu sprovelo niz aktivnosti na uređenju zakonodavnog okvira za starodobna vozila.

„Formirana je radna grupa koju su činili predstavnici tadašnjeg Ministarstva saobraćaja i pomorstva, Ministarstva unutrašnjih poslova, Mašinskog fakulteta i predstavnika klubova oldtajmera koja je imala zadatak da koncipira zakonski okvir u skladu sa iskustvima zemalja u regionu u ovoj oblasti.

Izmjenama i dopunama Zakona o bezbjednosti saobraćaja iz decembra 2019. pored nove definicije za starodobno vozilo, definisani su i uslovi za tijelo koje vrši vrednovanje i razvrstavanje vozila u kategoriji starodobnih vozila kao i pravni osnov za izradu podzakonskih akata kojim će biti bliže definisana sva pitanja koja su važna za regulisanje ove oblasti“, navedeno je u saopštenju.

Kako se navodi, na prvobitnu planiranu dinamiku aktivnosti radne grupe neminovno je uticala i pojava pandemije COVID 19 što je prouzrokovalo pomjeranje zacrtanih rokova, a u krajnjem nije uticalo na sam kvalitet ovog zakonskog rješenja.

MKI je pripremilo Pravilnik o vrednovanju i razvrstavanju vozila i kategorije starodobnih vozila kojim je definisan sadržaj i način podnošenja zahtjeva za vrednovanje i razvrstavanje oldtajmera, izgled i sadržaj indetifikacione kartice kao i sadržaj i način vođenja registra starodobnih vozila.

„Na ovaj način stvoreni su uslovi da svi zainteresovani građani to jest ljubitelji oldatjmera mogu da uvezu vozilo iz inostranstva i da ga registruju po standardima koji su važili u godini proizvodnje tog specifičnog vozila. Osim toga, i građani  koji u svom vlasništvu već imaju vozila, a koja  spadaju u kategoriju oldtajmera, ovim  novim zakonskim rješenjem dobijaju mogućnost registracije  u skladu sa propisanim standardima“, dodaju iz MKI. 

U resornom ministarstvu su pažljivo razmatrana pitanja vezana za registraciju i osiguranje starodobnih vozila i tim povodom kontaktirana je Agencija za nadzor osiguranja, kako bi osiguravajuće kuće bile informisane o potrebi  izrade posebnih odredbi za oldtajmere, koje se odnose na sistem tarifnih grupa, a koja osiguravajuća društva donose samostalno, pri čemu bi uslovi osiguranja eventualno bili korigovani u skladu sa definisanom upotrebom oldtajmera.

Iz MKI dalje objašnjavaju da svako vozilo koje bude sertifikovano kao oldtajmer imaće posebne registarske tablice braon boje i jasno će se razlikovati na našim putevima kada budu učestvovali u saobraćaju.

„Kontrolu upotrebe ovih vozila će vršiti Saobraćajna policija. Klubovi oldtajmera u Crnoj Gori i individualni kolekcionari preduzeli su aktivnosti na formiranju Crnogorskog saveza oldtajmer vozila koji je rješenjem Ministarstva javne uprave registrovan u julu 2020.“, dodaju iz MKI.

Kako zaključuju, u skladu sa pravilima Međunarodne federacije za oldtajmere (FIVA) ovaj savez je uspješno prošao proces monitoringa nakon čega je dobio punopravni status ove organizacije, odnosno status autorizovanog nacionalnog saveza koje će nakon ovlašćenja Ministarstva kapitalnih investicija biti jedini ovlašćen da izdaje FIVA indentifikacione kartice.