Sve češći prolasci migranata kroz pljevaljsku opštinu kod lokalnog stanovništva izazivaju strah, a pljevaljska lokalna uprava formirala je Krizni štab. Za predsjednika Kriznog štaba, koji je formirao predsjednik opštine Mirko Đačić, imenovan je sekretar za Društvenu djelatnost Mersudin Halilović. Krizni štab je formiran nakon pojave većih grupa migranata, a, kako nezvanično saznajemo, i na zahtjev lokalnog bošnjačkog i muslimanskog stanovništva da se pruži pomoć migrantima. U takvim okolnostima predsjednik pljevaljske opštine Mirko Đačić se odlučio da formira ovo tijelo poručivši prije par dana putem medija da krizni štab ne smije dozvoliti da migranti na prostoru pljevaljske opštine budu bez hrane, obuće i odjeće. Krizni štab dosad nije imao posebne aktivnosti, ali se vrše pripreme kako bi bio spreman da odgovori u kriznim momentima, odnosno ako bi došlo do blokade granice Bosne i Hercegovine.
- Krizni štab je formiran kao preventiva. Šta ako se desi da dođe do blokade granice, a da u grad pristigne dvjesta ili više migranata – kazao je juče Mersudin Halilović. Pojasnio je da je na sve bitnije adrese uputio pisma i da će narednih dana doći i do prvih sastanaka sa međunarodnim humanitarnim organizacijama.
Kada su u pitanju migranti, oni već od kraja zime prolaze kroz Pljevlja na putu prema Republici Srpskoj. Migranti u Pljevlja dolaze iz pravca Podgorice ili iz Prijepolja, a uglavnom noću pješače prema granici sa Republikom Srpskom. Na tom su području, odnosno u selu Poblaće demolirali više kuća u kojima trenutno niko ne živi, jer su u njima odmarali. Stanovnici pograničnih sela prema Republici Srpskoj i Srbiji strahuju zbog prolaska migranata, a u pograničnom selu Ranče ispričali su kako su nedavno prijavili policiji prelazak grupe od sedam mladih ljudi.
- Ne bismo vodila računa o tome ko prelazi granicu da u velikom broju kuća ne stanuju stara lica. Šta ako neki fanatik, koji je možda, do juče ratovao i ubijao, naiđe kroz selo. Ti ljudi, posebno u oskudici hrane i ostalih potrepština, bukvalno mogu počiniti zločine, a u našim selima praktično nema čovjeka koji im se može suprotstaviti – priča naš sagovornik, koji nije želio da mu se ime spominje u novinama.
Ispričao je i da su migranti demolirali nekoliko kuća u Poblaću te da se slični incidenti mogu dogoditi i u ostalim selima.
Tokom jučerašnjeg dana nijesmo uspjeli da saznamo koliko je tačno migranata dosad prošlo kroz Pljevlja, odnosno koliko ih trenutno ima na području pljevaljske opštine. Saznali smo i da pojedine imućnije muslimanske i bošnjačke porodice pomažu migrante, kao i da migranti nikom u gradu dosad nijesu pravili probleme. Najčešće dan provedu u pljevaljskim parkovima i
lokalima, a čim prvi mrak padne pješače prema granici sa Republikom Srpskom.
Pročitajte još