Mitrić: Još jednom je pogažen Ustav Crne Gore

    3 godine pre 545 pregleda Izvor: Portal DAN

Profesor ustavnog prava i dugogodišnji predsjednik Ustavnog suda Blagota Mitrić ukazao je da je predsjednik Milo Đukanović imenovanjem Dritana Abazovića za mandatara za sastav manjinske vlade bez izbora grubo pogazio Ustav.

– Još jednom je Ustav „krvnički“ zgažen od strane onih koji su najpozvaniji – pored Ustavnog suda, koji nemamo, opet krivicom ovih koji ga gaze – da ga štite od gaženja raznih gazitelja – rekao je Mitrić za „Dan“.

Kako je objasnio, postoje tri ustavne pravne situacije kada su po Ustavu obavezni parlamentarni izbori – da se održavaju redovni parlamentarni izbori svake četvrte godine (član 83 Ustava), kada premijer podnese ostavku tada pada cijela Vlada (član 105 Ustava) i kada se izglasa nepovjerenje Vladi u Skupštini (član 107 Ustava).

– Posebno je jasna ustavna priča kod takozvanih neustavnih manjinskih vlada predlaganjem mandatara za sastav Vlade po članu 103 Ustava u roku od trideset dana od dana konstituisanja Skupštine. Ovaj rok od trideset dana od dana konstituisanja Skupštine važio je prije godinu i po, kada je konstituisana Skupština poslije redovnih parlamentarnih izbora 2020. godine, pa je ovaj sadašnji rok od trideset dana propušten bar osamnaest puta, tako da su ovaj član 103 Ustava potpuno i grubo zloupotrijebili i obesmislili na način što su jednu ustavnopravnu situaciju prebacili za osamnaest mjeseci bez ikakvog ustavnopravnog osnova – ukazao je Mitrić.

Mitrić je podsjetio da se istovjetna neustavna situacija desila i kada je Filip Vujanović imenovao za mandatara Mila Đukanovića i kada je Đukanović za mandatara postavio Igora Lukšića.

– Istu situaciju imamo i sada, 2022. godine, kada ponovo Đukanović postavlja Dritana Abazovića za mandatara potpuno van smisla i duha ustavne norme – istakao je Mitrić.

On je kazao da je vršilac dužnosti predsjednika Skupštine bio dužan, po članu 90 Ustava, da zakaže proljećno zasjedanje Skupštine prvog radnog dana u martu.

– Ustavna norma kaže „zasjedanje počinje“, a ne može da počne. Postoji tumačenje, koje smo čuli od Nebojše Medojevića, da je Skupština počela da zasjeda iako nije zakazana. Ovakvo tumačenje, za mene kao profesora, nije samo van pravnog rezona, nego i van zdravog razuma – naglasio je Mitrić.

Objašnjava da se i ovaj član odnosi na ustavnopravnu situaciju kada se parlamentarni izbori završe bez obzira da li su redovni ili vanredni, a ne usred mandata.

Nema zakona o Skupštini

Komentarišući mogućnost da sjednicu Skupštine zakaže drugi potpredsjednik, Ervin Ibrahimović, Mitrić je rekao da to nije regulisano Ustavom, već je trebalo da bude regulisano zakonom o Skupštini, koji opet nemamo.

– Zloupotrebom poslovnika mogu izvesti tu operaciju, ali, po duhu i smislu Ustava i po analogiji kao sredstvu tumačenja, da bi Ibrahimović zakazao sjednicu Skupštine, prvo bi morala da se donose skupštinska odluka o razrješenju sadašnjeg vršioca dužnosti predsjednika Skupštine Strahinje Bulajića, pa kada njega smijene, donosi se nova odluka u Skupštini o izboru novog v.d. predsjednika Skupštine, a to bi bio Ibrahimović. Tek tada on stiče pravo da zakaže Skupštinu – objasnio je Mitrić.