Agencija za sprečavanje korupcije će se, nakon pojašnjenja Ministarstva pravde i eventualne inicijative za izmjenu Zakona o sprečavanju korupcije da bi se eliminisali postojeći nedostaci, obratiti Savjetu ASK za dalje smjernice o predmetima iz ranijeg perioda.
To je rečeno Pobjedi iz ove institucije povodom njihovih aktivnosti na sprovođenju izmijenjenih zakonskih odredbi na osnovu kojih se sada zabranjuje istovremeni angažman na dvije funkcionerske pozicije. To se, naravno, odnosi i na one poslanike koji istovremeno obavljaju funkciju predsjednika ili potpredsjednika opštine, odnosno lokalnog parlamenta.
LIČNI STAV
Predsjednik opštine Bar Dušan Raičević podnio je prije deset dana ostavku na funkciju poslanika u klubu Demokratske partije socijalista (DPS) koju je istovremeno obavljao. Komentarišući svoju odluku, juče je za Antenu M izjavio da je ona rezultat „obimnog posla koje obje funkcije sobom nose, ali i drugih okolnosti“. On je takođe istakao da prethodni zakon o sprečavanju korupcije nije sadržao eksplicitnu formulaciju koja bi ga spriječila da vrši obje funkcije, što je i ASK potvrdila posebnim mišljenjem.
– Ono što je uslijedilo jeste stavljanje van snage svih rješenja koja su u prethodnom periodu donijeta i novih tumačenja koja su navela na zaključak da je neophodno da se lično opredijelim za jednu od ove dvije funkcije – kazao je Raičević.
Istog dana kada je predsjednik opštine Bar odustao od svog poslaničkog mandata, čelni čovjek Nikšića Marko Kovačević izjavio je za RTNK da neće postupiti na isti način.
– Nakon završenih parlamentarnih izbora, podnio sam ostavku, jer sam smatrao da su funkcije poslanika i predsjednika nespojive. Međutim, ASK je u međuvremenu drugim kolegama dala rješenje i dozvolila da funkcije budu spojive. Državna izborna komisija me tada pitala da li ću da se prihvatim mandata poslanika, što sam ja u novonastaloj situaciji i prihvatio – pojasnio je Kovačević.
I predsjednik Skupštine opštine Bar Branislav Nenezić, ujedno poslanik Socijaldemokrata u državnom parlamentu, rukovodi se time da ima „i dalje važeće mišljenje ASK-a da nije u konfliktu interesa“.
– U slučaju izmjene odluke od strane ASK-a, odgovorno ću se odnijeti prema novonastalim okolnostima, ukoliko do njih dođe – kazao je on za naš list.
ASK PREDUZIMA KORAKE
Kada je riječ o postupanju ASK, iz te institucije su nam rekli da su već „preduzeli korake“ za ranija odobrenja, uključujući i ona koji se odnose na „funkcionere koji obavljaju nespojive funkcije“.
– Zakon propisuje obavezu da u njima mora da se postupa po Zakonu o sprečavanju korupcije koji je usvojen 12. juna, a koji ne predviđa retroaktivno djelovanje na slučajeve iz ranijeg perioda – ukazuju iz ove institucije.
Zbog toga su odlučili da se jave višim instancama za precizna uputstva za rad.
– Uputili smo inicijativu Ministarstvu pravde za dalje pojašnjenje i eventualno inicijativu za izmjenu Zakona, kako bi se eliminisali nedostaci u postojećem pravnom okviru. Nakon što dobijemo mišljenje Ministarstva pravde, obratićemo se Savjetu ASK-a za dalje smjernice u vezi sa rješavanjem ovih slučajeva – rečeno je Pobjedi iz ove agencije.
Oni su takođe precizirali da će „nastaviti unapređenje zakonskog okvira koji reguliše nespojivost funkcija“, te opet pozvali funkcionere da „poštuju zakonska rješenja koja su donesena u skladu sa evropskim standardima i najboljim praksama“, te da „ne koriste loše postupanje i rad ASK-a iz ranijeg perioda da bi se opravdalo vršenje nespojivih funkcija“.
– Time će pokazati posvećenost poštovanju evropskih standarda i jačanju povjerenja građana u institucije. Agencija će, kao i do sada, nastaviti da prati ovu situaciju i pravovremeno obavještava javnost o svim važnim koracima – zaključuju još jednom iz ASK-a.
Pročitajte još