Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta uputilo je danas osnovnim i srednjim školama dopis u kojem ih obavještavaju da su prosvjetni radnici tu da edukuju, a ne da kažnjavaju, reagujući, kako su naveli, na pritužbe, koje se odnose na rad zaposlenih u školama prema djeci koja ne nose maske.
Ovom obraćanju školama resornog Ministarstva prethodio je današnji sastanak sa predstavnicima roditelja iz Pokreta sloboda, koji ne žele da njihova djeca nose maske, kao ni da budu podvrgnuta drugim važećim mjerama tokom boravka u školama.
Tvrde da su njihova djeca prvih dana nove školske godine bila diskriminisana na različite načine, pa su bili prinuđeni da hitno reaguju i zaštite, tražeći podršku Ministarstva prosvjete.
„U saznanju smo da ima pritužbi na rad zaposlenih u školama koje se odnose na njihov odnos prema djeci koja ne nose masku. Svima nam je jasno da je nošenje maski obavezno sve dok je na snazi Naredba koju je izdalo Ministartvo zdravlja. Međutim, neophodno je da nastavnici prevashodno djeluju edukativno prema djeci i prema njihovim roditeljima, da ih upoznaju sa trenutnom situacijom i značajem Naredbe koja je izdata. Svaka različitost u ponašanju može puno da utiče na razvoj djece“, naveli su iz kabineta ministarke Vesne Bratić. “Nadzor, kontrolu i kažnjavanje sprovode inspekcije, a ne nastavnici.“
Navode dalje da je jasno da nije lako, jer treba naći pravu mjeru između Naredbe koja je izdate od strane Ministarstva zdravlja, roditelja koji smatraju da nošenje maske štiti djecu od korone i roditelja koji smatraju da maska šteti djeci.
„Ali škola mora da nađe rješenje, jer su djeca prioritet i ne smiju da trpe bilo kakve posljedice različitosti. Zahvalni smo svim nastavnicima koji u ovom vremenu uspijevaju da djeca pohađaju školu, jer time omogućavaju zdrav razvoj djece u psihičkom i fizičkom smislu, ali je podjednako važno da ne osjećaju, ne doživljavaju niti učestvuju u bilo čemu što nekoga čini različitim od drugog, u negativnom kontekstu“, zaključuje se u dopisu upućenom školama.
Prema riječima predstavnice roditelja iz Pokreta slobode Anđele Ljumović Anđić, sastanku u Ministarstvu prosvjete prisustvovale su direktorica Direktorata za predškolsko i osnovnoškolsko obrazovanje Slavica Ilinčić i državna sekretarka Milica Kadović, a očekuju da će, istim povodom, uskoro uslijediti još jedno obraćanje iz tog resora obrazovnim ustanovama.
„Zbog odluke da naša djeca ne nose maske, na što smatramo imaju puno pravo po Zakonu i Ustavu, prethodnih dana smo svjedoci očiglednih primjera diskriminacije. Ne dozvoljavaju im da uđu u školu, tjeraju ih da stave maske, šalju ih da sjede sami u posljednjim klupama ili u ćoškovima, čak je bilo slučajeva i da ih na grub način izdvajaju u drugu prostoriju. Imena svih nastavnika i zaposlenih u školama koji su na taj način kršili i krše prava naše djece ćemo proslijediti gospođi Ilinčić. Nakon toga će, u tim konkretnim slučajevima, iz Ministarstva, kako je najavila ona, biti školama poslat još jedan dopis“, rekla je Ljumović Anđić.
Kako je dodala, 870 roditelja članovi su njihove viber grupe Borba za dječija prava, a prema informacijama koje imaju oko 800 njih je već tokom prva dva – tri dana predala školama zahtjev da njihova djeca ne nose maske.
„Zahtjev koji roditelji predaju napravio je naš pravni tim i u njemu se, između ostalog, navodi da Naredba Ministarstva zdravlja koja se odnosi na nošenje maski u školama ne može biti iznad Zakona i Ustava. Niko ne smije vratiti nijedno dijete iz škole ako nema masku jer je njegovo pravo na obrazovanje garantovano prema svim zakonskim aktima“, navodi Ljumović Anđić.
U ovoj grupi roditelja kažu da je u pojedinim školama bilo otpora i kada su predavali zahtjeve da njihova djeca ne nose maske i da su neki od direktora to proslijedili Ministarstvu zdravlja.
„Iz tog resora je roditeljima stiglo obavještenje da njihov zahtjev nije usvojen. Pogrešan je put za koji su se u upravama škola odlučili povodom naših zahtjeva, jer je trebalo da ih proslijede Ministarstvu prosvjete, gdje su i dalje pri stavu da nijedno dijete ne smije biti vraćeno iz škole ako nema masku. Pojedini direktori su se sad dosjetili da od roditelja traže i potvrde pedijatara da dijete ne može da nosi masku, koje naravno nije moguće dobiti osim ako dijete ima zdravstvenih problema“, ističe Ljumović Anđić.
Predstavnice Ministarstva prosvjete su, kako dodaje ona, bile naročito zabrinute kada su čule da su roditelji čak 46 djece najavili da će djecu ispisati iz škola.
„To je alarmantno, ali razumijemo i poziciju nadležnih u Ministarstvu, jer, kako su rekli, mora se naći rješenje za sve. Posebno zabrinjava situacija na pojedinim fakultetima, gdje odlukom dekana uslovljavaju studente da moraju biti vakcinisani ili imati negativan PCR test kako bi prisustvovali predavanjima i ispitima. Ilinčić i Kadović su bile zgrožena. Tek sada smo svjesni da nijesu ni imale informacije o tome šta se dešava. Da jesu sigurno bi ranije reagovale“, sigurna je Ljumović Anđić.
Ona je najavila da će već naredne nedjelje u 19 sati, kao i prethodnih, organizovati novi protest u centru Podgorice, a očekuju da će im se pridružiti i predstavnici Minstarstva prosvjete.
„Gospođa Ilinčić je kazala da to nije isključeno. Na ovom protestu ćemo se posebno zalagati protiv online nastave, jer to ne smijemo dozvoliti. I u Ministarstvu prosvjete se čude podacima koji su objavljeni o broju zaraženih u školama. Rekli su nam da su to podaci Ministarstva zdravlja i da ne odgovaraju pravom stanju“, rekla je Ljumović Anđić, dodajući da se zalažu za švedski model borbe protiv koronavirusa i da su i tome pričali sa predsatvnicima Ministarstva prosvjete.
Pročitajte još