Milovac: Sektor trgovine kripto valutama plodno tlo za skrivanje imovine

    11 meseci pre 324 pregleda Izvor: RTCG

Nijesmo imali toliko loše zakone koji uređuju oblast sprečavanja pranja novca, koliko je bila katastrofalna njihova primjena, odnosno koliko je vidljivo odsustvo rezultata, saopštio je za Portal RTCG direktor istraživačkog centra Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Dejan Milovac.

On je komentarisao izvještaj Komiteta eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma – Manival u kojem se, između ostalog, navodi da su crnogorske institucije pokazale da dobro razumiju kako se pranje novca dešava u zemlji, ali je broj istraga ograničen a i broj osuda za pranje novca je takođe nizak.

Milovac je posebno upozorio da postoje podaci koji govore da neki pripadnici kriminalnih struktura posjeduju kriptovalute. 

„Ono što može da postane takođe veliki problem kada je u pitanju prikrivanje porijekla novca jesu kriptovalute i za pretpostaviti je da one mogu biti nuđene kao izgovor onda kada se ne može objasniti značajna imovina. Podsjetiću vas na jedno od posljednjih istraživanja MANS-a, kada nam je bivši obavještajac, Duško Golubović, upravo rudarenje bitkoina, ponudio kao jedno od opravdanja za značajnu imovinu koja je registrovana na njegovo ime“, kaže Milovac.

Komentarišući navode da kriminalne grupe prihode od šverca droge i duvana pokušavaju da najčešće preko sektora nekretnina i igara na sreću ubace u legalne tokove, Milovac kaže da poslednji izvještaj Manivala za Crnu Goru zaista izdvaja te sektore kao posebno osjetljive, odnosno pogodne za pranje novca, ali i sektor bankarstva i takozvanih posrednika za osnivanje i registraciju kompanija.

„Posebno se podvlači sektor takozvanog e-gamblinga, odnosno online klađenja koje je takođe u ekspanziji u Crnoj Gori. Izvještaj Manivala ukazuje i na neke podatke koji govore da pripadnici kriminalnih struktura posjeduju kriptovalute. Ipak, ono što možemo vidjeti golim okom jeste do koje mjere je sumnjivi novac oblikovao prije svega crnogorsku obalu i posljednih godina se seli i na sjever Crne Gore“, istakao je Milovac.

Kako kaže, MANS već godinama upozorava upravo na sektor urbanizma i prometa nekretninama kao na posebno osjetljive gdje je neophodno obratiti posebnu pažnju.

„Nije više nikakva tajna da je naročito crnogorsko primorje proteklih decenija privuklo hiljade „investitora“ koji su upravo na našoj obali uspjeli da sakriju svoj kapital kroz kupovinu i izgradnju nekretnina“, ističe Milovac.

Ocjenjuje da je posebno problematično ulaganje novca u nekretnine preko takozvanih povezanih kompanija, od kojih je najmanje jedna registrovana na nekoj egzotičnoj destinaciji, na kojoj se krije stvarni vlasnik „investitora“ ali i porijeklo njegovog kapitala.

„Postojeći sistem u državnim institucijama nije odgovarajući za istraživanje tako kompleksnih šema i za takozvano praćenje novca koje bi moglo pokazati ko stoji iza miliona kvadrata koji su prometovani u Crnoj Gori i odakle je došao sav taj novac“, naveo je Milovac.

Smatra da nijesmo imali toliko loše zakone koji uređuju ovu oblast koliko je bila katastrofalna njihova primjena, odnosno koliko je vidljivo odsustvo rezultata u ovoj oblasti.

„Nažalost i dalje imamo određene oblasti koje ni novi zakon dovoljno tretira, a to se prije svega odnosi na virtuelne valute, takozvane „kripto valute“. Međunarodna iskustva pokazuju da je neuređen sektor trgovine tim valutama veoma plodno tlo upravo za pranje novca, a već vidimi pojavne oblike takvog ponašanja među crnogorksim kriminalnim miljeom. Podsjetiću vas na braću Petričević koji su osim za krivično djelo trgovine ljudima bili osumnjičeni da su u jednom podgoričkom kvartu organizovali „rudarenje bitkoina“ tako što su se nelegalno priključili na struju“, podsjeća Milovac.

Sa druge strane, kako kaže, svjedočimo da je na teritoriji Crne Gore moguće izvršiti plaćanje tom virtuelnom valutom, pa čak kupiti i nekretninu.

„Iako je ova valuta po svojoj prirodi decentralizovana, odnosno nije podložna kontroli od strane bilo koje zvanične finansijske institucije u svijetu, smatram da bi zakonski okvir koji tretira pranje novca trebao da bude mnogo bolje uređen kako bi odgovorio i na te rizike“, kaže on.

Odgovarajući na pitanje o ocjena da nema dovoljno pravosnažnih presuda za pranje novca, Milovac kaže da je to generalna ocjena i za druga krivična djela sa elementima korupcije i organizovanog kriminala i u potpunosti je opravdana imajući u vidu stanje u kakvom se nalaze kako istražne, tako i pravosudne institucije u Crnoj Gori.

„Do pojave podataka iz SKY aplikacije izostanak konkretnih rezultata se mogao objasniti neposjedovanjem adekvatnih znanja i stručnog kadra, pa čak i izostankom stvarne, opipljive političke volje. Nakon što znamo da je sam vrh pravosuđa i policije bio zarobljen, da ne kažem, u službi organizovanog kriminala jasno je da je bio kreiran sistem paralelan sa državnim, gdje su odluke donošene daleko od očiju javnosti“, kaže Milovac i dodaje da u takvom sistemu država Crna Gora godinama promovisana kao poželjna destinacija za pranje novca, zemlja gdje su kontrole rijetke i neuspješne.