Milorad Mitrović, dugogodišnji ekološki aktivista, poziva građane Pljevalja da se podignu i pokrenu tužbe protiv države Crne Gore, kako je to učinila njihova sugrađanka Elzana Hrković, u cilju zaštite svojih prava i života. U svojoj izjavi, Mitrović ističe da je ovo poslednji trenutak da se ozbiljno preispita odnos države prema životnoj sredini, zdravlju i opštem stanju u Pljevljima.
Pljevlja su rudarski grad na sjeverozapadu Crne Gore, koji je smješten u istoimenoj kotlini i nose neslavnu titulu jednog od najzagađenijih gradova u svijetu. I prolazniku i strancu je jasno da su Pljevlja opljačkana i u dugogodišnjem opsadno – kolonijalnom stanju izgubila svaki obris savremenog grada, a građani kao da su u dubokoj hipnozi, slušaju obećanja političara da će ubrzo biti mnogo bolje. Međutim, Pljevlja su odavno postala poslednja Evropska kolonija, a njeni građani taoci pohlepne i besomučne trke za novcem i bogatstvom, čiju cijenu plaćaju sopstvenim zdravljem i siromaštvom.
Građani Pljevalja su bogati siromasi, iz čijeg grada svakoga dana po grubim procjenama odlazi oko dva milona eura u budžet države Crne Gore. I novoj vlasti je sve preče od zdravlja i života Pljevljaka.
U slučaju Pljevalja su odavo pogaženi svi zakonski propisi i Ustav kao najveći pravni akt države, dok je građanima Pljevalja narušeno pravo na poštovanje privatnog života, prava na zdravu i čistu životnu sredinu iz Evropske konvencije o ljudskim pravima.
Cijelo područje Pljevalja je ruinirano u svakom smislu i potrebno je jako mnogo napora i rada da se postavi ponovo na noge. Međutim ni prethodna, a ni sadašnja vlast ne želi da ulaže u područje odakle se izvlače milijarde za ostatak Crne Gore, dok građani Pljevaljskog kraja jedava preživljavaju i odavno se nalaze u dubokom siromaštvu i na ivici potpunog ekonomskog i ekološkog ambisa i sunovrata.
Za Pljevlja je, nažalost, odavno postao normalan scenarij narušavanja osnovnih ljudskih prava, uključujući pravo na zdravu životnu sredinu i čist vazduh, što je izričito garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Statistike su alarmantne – broj oboljelih od kancera pluća u Pljevljima raste iz godine u godinu. Za samo pet godina, broj oboljelih povećao se za preko 50 osoba. Stanovnici ovog grada suočavaju se sa dramatičnim porastom oboljenja od najtežih bolesti, dok zagađenje samo nastavlja da raste.
Građanka Elzana Hrković, kao odgovor na ignorisanje države prema ovom ozbiljnom problemu, podnijela je tužbu protiv Crne Gore zbog zagađenja vazduha. Kazala je, da je odlučila tužiti državu jer je zagađenje vazduha ignorisano više od deset godina, a pravo na zdravu životnu sredinu joj je ozbiljno ugroženo. Tužbom zahtijeva simboličnu odštetu od 1.500 eura, kako bi skrenula pažnju na problem koji uništava život i zdravlje Pljevljaka.
Ova tužba, koja je pokrenuta pred Osnovnim sudom u Podgorici, prvi je i jedini slučaj u Crnoj Gori gdje je građanin tužio državu zbog zagađenja. Lokalna industrija, termoelektrana, rudnik uglja, individualna ložišta i saobraćaj glavni su izvori zagađenja vazduha u Pljevljima. Dim i čađ koji nastaju loženjem uglja i drva, kao i štetna isparenja iz termoelektrane, povećavaju koncentraciju kancerogenih čestica u vazduhu do dvadeset puta više od dozvoljenih granica.
Elzana Hrković, u svojoj izjavi, opisuje nepodnošljive uslove života: „Vazduh u Pljevljima ima boju, miris i ukus. Ne možeš da otvoriš prozor, sve smrdi – kosa, koža, odjeća… sve je prekriveno mirisom gareži. Ovaj problem je prisutan godinama, a zimi je postao nepodnošljiv.“
Nedavno je Osnovni sud u Podgorici usvojio je tužbu Elzane Hrković i presudio da je država Crna Gora odgovorna za zagađenje vazduha u Pljevljima. Ovo je velika pobjeda za Hrković, čiji je život decenijama bio uništavan zbog zagađenja, ali još važnija poruka koju je poslao sud jeste da država mora odgovoriti na zahtjeve za zaštitu ljudskih prava i životne sredine.
Ovaj presedan mogao bi postati inspiracija za druge građane Pljevalja da slijede njen primjer i pokrenu vlastite tužbe protiv države, kako bi se konačno riješio gorući ekološki problem koji ugrožava njihovo zdravlje i životnu sredinu.
Građani Pljevalja, koji već godinama trpe posljedice zagađenja, sada imaju priliku da slijede primjer sugrađanke, Elzane Hrković. Pozivamo sve da podignu glas protiv nepravde i da pokrenu slične postupke u cilju zaštite svojih prava, zdravlja i životne sredine, kao što je to učinila Elzana, podignu glas protiv zagađenja i nepravde koja već predugo traje.
Niko više ne smije biti pasivan, jer je jasno da će samo zajedničkom borbom Pljevlja moći da se spase od ekološke i ekonomske propasti koja je, ako se ovako nastavi, neminovna.
Related