MILJANIĆ: MAFIJA I SLUŽBE BEZBJEDNOSTI RAZMIJENILI MILION PORUKA

    2 godine pre 347 pregleda Izvor: dan.co.me/rtnk.me

Ministar bez portfelja Zoran Miljanić ocijenio je da je i policija jedno od žarišta korupcije, kao i da je u slučaju nelegalne eksploatacije pijeska iz Morače, neko u sistemu zatajio.

Poručio je, u intervjuu za „Dan“, da je korupcija zahvatila sve segmente društva, ali i da se dobro ne piše ukoliko ne dođe do deblokade pravosuđa.

Vrhovno državno tužilaštvo „češlja“ oko 700.000 poruka mafije i službi bezbjednosti, ali, prema saznanjima Miljanića, ta je cifra je i milion.

„Ne možete imati vilu od par miliona eura od plate policijskog službenika ili voziti automobile od 100.000 eura. Volio bih da mi to neko objasni, kako je to moguće. Mislim da će istražni organi identifikovati takve pojedince. Do sada smo imali priliku da o tome slušamo. Treba se ozbiljno uhvatiti s tim problemom i da takvi pojedinci ne smiju biti dio policijske organizacije, nego moraju biti procesuirani. Imali smo priliku da čujemo vršioca dužnosti vrhovnog državnog tužioca Maju Jovanović koja je rekla da ima preko 700.000 poruka što tekstulanih, što vizuelnih u odnosu na skaj aplikaciju i da to treba preslušati (poruke mafije i službi bezbjednosti). To nije mali posao. Mislim da ih je više, možda po mojim saznanjima, ima i milion takvih poruka. Zamislite koliki je to posao. Najlakše je ući u procesuiranje i na kraju završiti sa optužnicama, kao za slučajeve Šarića i Kalića, a dobro znamo kako je to završilo. Na kraju smo mi morali njima da plaćamo odštetu“, upozorava Miljanić.

Prema njegovim riječima, procesuirani slučajevi bivših predsjednika Vrhovnog i Privrednog suda, Vesne Medenice i Blaža Jovanića, u ovom trenutku su najbolji rezultati koje je neka država u regionu postigla u borbi protiv korupcije.

„Slučaj Medenice je u rukama glavnog specijalnog tužioca. Nadam se da će taj slučaj dobiti pravi epilog, za razliku od nekih iz prošlosti gdje se to nije desilo. Ubijeđen sam da specijalno tužilaštvo radi pravi posao, da će obezbijediti kvalitetne dokaze za te slučajeve“, očekuje Miljanić.

Ukazujući da je u slučaju nelegalne eksploatacije šljunka iz Morače neko u sistemu zatajio, Miljanić ističe da nelegalne aktivnosti traju decenijama i da je ugrožena i priroda i Regionalni vodovod za Crnogorsko primorje.

„Mnogi su se na račun države obogatili. SDT i nadležna tužilaštva treba da, ako već nijesu, oforme predmet u dijelu nelegalne eksploatacije šljunka i da se počinioci privedu pravdi i da se država, ako postoji mogućnost, obešteti“, istakao je Miljanić.

On smatra da se, bez jasne strategije i mjerila, država ne može boriti protiv korupcije.

„Osvrnimo se na slučaj Svetozara Marovića, koji je procesuiran 2015. godine. I šta je rezultat ad hok politike? Rezultat je da nas svako malo Marović pozdravlja i šalje poruke i čestitke iz Beograda. Mislim da to nije dobar put. U svakom slučaju, treba procesuirati svakog ko je prekršio zakon, bez obzira radi li se tu o krupnoj ili sitnoj ribi. Ima puno sitnih, a malo krupnih riba. Čini mi se da smo u prethodnom periodu mogli vidjeti šta znače ad hod procesuiranja. Da nije stala korupcija, da se nije ugasila? Nije. Ako nema država dobar put, a to jeste nacionalna strategija koja treba da nam bude putokaz za borbu protiv korupcije, i preventino i represivno, nećemo daleko stići“, istakao je Miljanić, navodeći da izrada strategije nije preambiciozan plan, te da „neko taj proces mora početi“.

On kaže da Crna Gora nije imala nikakvu strategiju za borbu protiv korupcije, te da se postavlja pitanje da li je to možda rađeno s nekom namjerom.

„Bitno je da Vlada usvoji Strategiju za borbu protiv korupcije. Nju će pratiti Savjet za borbu protiv korupcije koji će biti brzo formiran. Kao dokaz politike i volje i naše spremnosti da se uhvatimo u koštac s ovim problemom, je to što će na čelu Savjeta biti najvjerovatnije premijer Dritan Abazović“, istakao je Miljanić.

On smatra da je korupcija prisutna u lokalnim upravama, navodeći posebno slučaj Budve i kriminalne grupe koju je predvodio Svetozar Marović.

„Mislimo da takvih slučajeva ima i u drugim opštinama, neće biti da je samo Budva. Moramo uključiti sve segmente društva, kako bi pobijedili korupciju“, poručuje Miljanić.

Kada su u pitanju kapaciteti za borbu protiv korupcije, Miljanić ističe da se tokom nekoliko posljednjih mjeseci situacija drastično promijenila.

„Imamo novog glavnog specijalnog tužioca i šefa specijalnog policijskog tima. Moram imati povjerenje u tužilaštvo i pravosudne organe. Nemamo drugo pravosuđe bez ovo. Specijalno tužilaštvo ostvarilo je rezultate koji ohrabruju“, ocijenio je Miljanić.

Naglasio je da je agenda Evropske unije da se završi s izborom pravosudnih organa.

„U slučajevima da to ne uradimo, ulazimo u ozbiljnu političku i krizu drugih razmjera. Svi akteri s političke scene moraju biti svjesni da se moraju izabrati članovu Sudskog savjeta, sudije Ustavnog suda, predsjednik Vrhovnog suda. U suprotnom, dobro nam se ne piše“, kazao je Miljanić.

Odgovarajući na pitanje da li treba objaviti spisak s 520 lica koja su dobila stanove i kredite po povoljnim uslovima od održave u posljednjih deset godina, kaže da će se o tome premijer Abazović izjasniti.

„To je u njegovoj nadležnosti. Ja sam za to da se objave imena. Sve što je u skladu sa zakonom treba uraditi. Ova vlada ne štiti nikoga“, zaključuje Miljanić.

Investitor nije mogao da uloži 40 miliona, jer nije htio koruptivne poslove?

Dodao je da mu je nedavno u kabinetu dolazio investitor koji već 14 godina bezuspješno pokušava da dobije dozvolu da investira u Crnu Goru 40 miliona eura.

„Nije htio da uđe u koruptivne poslove i vjerovatno nije jedini. Biće preduzeto sve što treba u ovom slučaju. To su stvari državnih organa koji treba da se bave tim i takvim slučajevima. Nije toga malo. To je sve jako puno koštalo državu. Zato svi moramo da uzmemo učešće u borbi protiv korupcije, jer ne možemo drugačije izaći kao pobjednici. Žarišta korupcije su i u urbanizmu gdje se izdaju dozvole“, naglasio je Miljanić.