Milić: Ko bude skraćivao mandat Vladi sa DPS-om, njemu nema izlaska na izbore

    4 godine pre 546 pregleda Izvor: vijesti.me

Bivši lider i poslanik Socijalističke narodne partije (SNP) Srđan Milić siguran je, kaže, da će partije većine pronaći zajednički jezik.

„Razgovor je način kako se može prevazići trenutno nepotrebno i, mislim za sve političke aktere na vlasti, pogubno javno prepucavanje. Ovdje se ne radi o jednoj političkoj grupaciji, već o više njih, koje su ideološki različite i koje imaju svoje partikularne interese i ciljeve. Te grupacije je, svojim glasom, na izborima 30. avgusta prošle godine okupio narod Crne Gore, želeći promjene i reforme. Svako ko ne bude to shvatio, platiće cijenu kad god da budu izbori. A oni će, po mom mišljenju, biti za tri godine“, rekao je Milić.

On smatra da rješenja za krizu postoje, da je dogovor moguć, ali da je bitno da partije razumiju da su u obavezi prema građanima koji su željeli promjene, a ne prema sebi.

„Bilo ko da pokuša da skrati mandat ovoj parlamentarnoj većini, a da za to nema saglasnost svih poslanika koji su glasali za Vladu 4. decembra, taj to mora da uradi sa DPS-om. Ako bude skraćivao mandat Vladi sa DPS-om, njemu nema izlaska na izbore“, uvjeren je sagovornik.

Milić navodi da mu se čini da sve vodi ka rješenju „kojim će svi biti zadovoljni u mjeri u kojoj će biti nezadovoljni drugim elementima“.

„I Demokratska Crna Gora i neke druge partije govore o modalitetima za izlazak iz krize. Kompromis je potreban partijama – a ne narodu Crne Gore – da bi sebe sačuvale od onoga čemu se približavaju ogromnom brzinom, a to je nepovjerenje građana“, zaključuje on.

Direktor Društva za istraživanje politike i političke teorije, Vladimir Pavićević, smatra, međutim, da je izbor nove vlade i novog premijera najbolji način da se riješi aktuelna politička kriza vlasti.

On je kazao „Vijestima“ da se po izjavama i djelovanju premijera Krivokapića vidi da je on jedino zainteresovan da stanje ostane nepromijenjeno.

„To znači da je premijer postao problem i to je nužna tema svih razgovora o tome kako da se izađe iz krize Vlade, kao i iz parlamentarne krize koju imamo“, istakao je Pavićević.

On ocjenjuje da bi Krivokapićevi konstruktivni potezi mogli da budu pokretanje inicijative provjere povjerenja Vladi u Skupštini ili podnošenje ostavke.

„Nakon toga bi se predstavnici tri pobjednička saveza dogovorili o kandidatu za novog premijera, koji bi prvo ispravio sve konstrukcione greške Krivokapićeve Vlade, dok bi se novoizabrana vlada potom potpuno posvetila reformama“, naveo je Pavićević.

Sagovornik smatra da kriza Krivokapićeve Vlade postoji prije svega zbog toga što je od samog formiranja prati demokratski deficit.

„To je, po svom karakteru, nedemokratska Vlada. U njoj, uz jedan ili dva izuzetka, nema političkih autoriteta za koje su građani glasali na izborima prošle godine. Vidimo da Vlada nije za svoj dalji rad obezbijedila parlamentarnu većinu, što je čini slabom. A slaba Vlada danas u Crnoj Gori znači davanje šanse Demokratskoj partiji socijalista (DPS). Odgovornost za takvu sliku Vlade ima isključivo njen predsjednik Krivokapić“, napominje Pavićević.

Vlada je, prema njegovim riječima, slaba i zbog toga što za 200 dana rada nije isporučila ozbiljnije rezultate. Pojedini ministri, kaže on, lutaju kroz svoje resore kao što premijer luta kroz crnogorsku politiku.

„To pojačava utisak da je Vlada slaba, ali se pokazuje i da je nesposobna. To dalje razvija osjećaj nezadovoljstva kod velikog broj građana, naročito kod onih koji su glasali za razvlašćivanje DPS-a Mila Đukanovića“, podvlači Pavićević.

On smatra da je Krivokapićeva Vlada suštinski već „pala“, odnosno da ju je srušio Krivokapić onog momenta kada je za smjenu svog ministra (Vladimira Leposavića) obezbijedio podršku DPS-a.

„On je time otvorio prostor za novo političko savezništvo s DPS-om. Samo je pitanje momenta kada će taj pad biti vidljiv i golim okom“, kaže Pavićević, dodajući da je raniji stav DF-a da neće „rušiti“ Vladu s DPS-om „dobar i racionalan“.