Usvajanjem zaključka kojim se zahtjeva od Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i Agencije za zaštitu prirode i životne sredine da obustave reviziju integrisane dozvole za rad Termoelektrane Pljevlja država krši zakone koje je prethodno donijela i traži obustavu postupka koji treba biti sproveden u skladu sa zakonom. To znači da Vlada Crne Gore nastavlja da krši i zakone i međunarodne obaveze, a sa druge strane očekuje da pregovori sa Evropskom komisijom i Energetskom zajednicom koje između ostalog treba da obezbjede efikasnu implementaciju zakona, rezultiraju pozitivnim ishodom.
S obzirom na važnost i komplikovanost situacije u kojim se Termoelektrana nalazi naravno da je potrebno preduzeti određene korake i donjeti odluke kako bi se posljedice po nacionalnu ekonomiju svele na minimum, međutim to je trebalo biti urađeno na drugačiji način. Ukoliko se zaista radi o nesagledivim posljedicama po energetski sektor i ekonomiju Crne Gore, država je onda u skladu sa postojećom zakonskom legislativom trebala po osnovu vanredne situacije zbog ugrožene sigurnosti snabdijevanja započeti određene procese i postupiti u skladu sa tim.
Svakako treba provjeriti da li zaista ima zakonskih mogućnosti za ovako nešto, jer postupanje države kojim se ugrožava nezavisnost samostalnih institucija, krši i ne poštuje zakon definitivno nije dobra poruka za međunarodne institucije niti za potencijlne investitore, a definitivno će uticti i odraziti se negativno na dalji proces pregovara sa EU.
Pročitajte još