Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović ocijenio je da su mnogi političari promijenili mišljenje kad su postali vlast, a komentarišući slučaj pucnjave u kojoj je učestvovao rođak predsjednika Skupštine Andrije Mandića, ali i i potpisivanja sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o saradnji u ekonomiji i turizmu i razvoju ekonomije.
On je to kazao na konferenciji nakon svečane dodjele nagrada najboljim privrednicima Crne Gore za prethodnu godinu, u organizaciji Privredne komore Crne Gore.
Upitan da prokomentariše slučaj Mandićevog bratanića i tjelohranitelja Danila Mandića, koji je učestvovao u pucnjavi dok je bio u vozilu koje je dato na korištenje šefu parlamenta, kao i zahtjev opozicije da podnese ostavku na poziciju predsjednika Skupštine, Milatović je kazao da to što se desilo nije dobro, ali i da postoje brojna pitanja na koja građani, zainteresovana javnost moraju dobiti jasne odgovore od nadležnih državnih organa.
„Čini mi se da i nadležni državni organi nekako daju neke oprečne informacije, što nije dobro u kontekstu povjerenja građana u te nadležne organe, koje trebamo da gradimo, ali se na taj način povjerenje ne gradi. Eto, toliko mogu da kažem. Znate, nisam ja sada neki istražni organ ili dio uprave policije ili tužilaštva da mogu detaljnije da odgovaram na ta pitanja“, kazao je.
Kako je dodao, oprečne informacije koje dobijemo od nadležnih organa u tom slučaju ne idu u korist povjerenja građana u te institucije.
On je, tom prilikom, pozovao nadležne organe da daju jasne odgovore na pitanja koja postoje u datom slučaju.
„Što se tiče predsjednika Skupštine i njegove odgovornosti, mislim da je to prije svega pitanje za njega. Čini mi se da su brojni političari u zemlji promijenili svoje ponašanje sada kada su vlast u odnosu na stavove koje su imali kada su bili opozicija. I ja mislim da taj diskontinuitet stavova i ponašanja ne mislim samo u ovom slučaju, da se razumijem, nego posmatram to u jednom širem kontekstu društvenom, ja mislim da to nije dobro. Evo, vraćajući se i na ovaj sporazum, isti oni ljudi koji su glasali za taj sporazum prije neko veče u Skupštini, u nekim kasnim večernjim časovima, su samo prije par godina na vrlo slične potencijalne poslove poput ovog potpuno drugačije komentarisali i potpuno imali drugačije stavove“, poručio je šef države.
„Šta se to promijenilo u međuvremenu? Evo, to je pitanje koje je legitimno i razumno da postavim u ime građana Crne Gore. Ostavljam građanima da sami, naravno, prosude, ali mislim da taj diskontinuitet ponašanja u odnosu na ono kad je neko bio u opoziciji, kada je sada vlast nije dobar i da on definitivno ne doprinosi političkom sazrijevanju i demokratizaciji našeg društva“, dodao je.
Upitan da li ćete potpisati zakon o sporazumu koji je Crna Gora potpisala sa UAE o saradnji u ekonomiji i turizmu, ali i razvoju nekretnina, Milatović je odgovorio da kao predsjednik imam sedam dana ustavnog roka da se prema njima odredi.
„Oni su stigli u okviru redovne procedure. Moji stavovi su bili, čini mi se, vrlo precizni i jasni u prethodnom periodu, tako da ne bih se tu više ponavljao. Bićete o svemu blagovremeno obaviješteni. Znate da sam detaljan čovek koji provjerava i analizira sve što na taj način iz Skupštine stigne kod predsjednika, tako da ću to uraditi i ovom prilikom“, poručio je.
Govoreći o Sporazumu, on je ocijenio da se njime poništavaju važni crnogorski zakoni, ali i da on može biti suprotan i evropskim aspiracijama Crne Gore.
„Mislim da ste juče, isto tako i odgovarajući negdje na vaše pitanje prethodno, vidjeli stavove nekih EU parlamentaraca, veoma važnih za Crnu Goru, koji su sa zabrinutošću komentarisali ovaj sporazum. Meni ovo nekako sve izgleda kao da neko prosto puca u naš evropski put. Prošle godine su pucali u jednu nogu, usvajajući rezoluciju o Jasenovcu, ove godine pucaju u drugu nogu. Ja ostavljam i Vama i građanima da sami dođete do zaključka ko to puca u naš evropski put“, istakao je.
On je istakao da ne postoji niko u Crnoj Gori ko je protiv investicija, ali da je pitanje na koji način se određene stvari rade.
„Ne možete vi da poništite crnogorske zakone, da obesmislite crnogorske zakone, da podredite ustav Crne Gore određenim stvarima. To ja mislim da je neprihvatljivo. I ja kada govorim na taj način, zapravo govorim o Crnoj Gori kao zemlji koja mora biti zemlja vladavine prava. Kompletan ovaj posao od početka je, ja sam rekao, bio manjkav i bio jedan primjer vladavine neprava“, rekao je Milatović.
„Ja mislim da to nije dobar put. Ja prosto mislim da se investicije apsolutno moraju na drugačiji način obezbijediti da dođu u Crnu Goru. Ja mislim da sam tu vrlo jasan. Ustav, zakoni Crne Gore su iznad svih i jednaki za sve“, dodao je.
On je istakao i da je saradnja između centralne vlasti i svih lokalnih samouprava vrlo važna.
„Mi imamo vrlo jasnu razliku između centralne vlade i lokalnih samouprava. Ja sam čovek dijaloga, argumenta i mislim da na taj način treba pristupiti svemu i u nekom narednom periodu. Ja sam skoro negdje dao jednu izjavu što se grboređenje vrijeme ne ispravi. To je davno rekao Valtazar Bogišić. Ja mislim da je ovaj sporazum o saradnji, turizmu i razvoju, pazite nekretnina, grboređen. I njega ovako vreme ne može ispraviti“, saopštio je šef države.
Govoreći o ubistvu koje se sinoć desilo na Cetinju, Milatović je kazao da je jutros iz medija saznao za to, te da ne može komentarisati jer nema dovoljno informacija.
„Tragično je što svjedočimo o još jednom ubistvu. To je prije svega naravno pitanje nadležnih organa ovdje uprave policije, ostalih nadležnih organa koje se bave svakodnevno stanjem bezbjednosti u Crnoj Gori, koje je očigledno izazovno jer da nije tako ne bismo imali ubistva na našim ulicama“, poručio je. „Mi smo skoro imali jednu sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost u jednom širem sastavu. To je bilo prije, recimo, sada čini mi se već mjesec i nešto, možda skoro dva mjeseca. Ja sam prosto u ime građana Crne Gore htio da okupim sve nadležne institucije u Crnoj Gori i da im postavim to pitanje koje upravo vi meni postavljate sada. Razgovarali smo o bezbjednosnoj situaciji, o svim izazovima“, dodao je.
Kako je istakao, među svim prisutnima na tom sastanku vidio je dobru volju da se krene zaista u jednom ispravnom pravcu, ali da je pitanje mogu li se građani Crne Gore smatrati bezbjednijima namijenjeno za nadležnim organima na koje se moraju dati jasni odgovori.
You must be logged in to post a comment.