Mijatoviću bila bitno smanjena uračunljivost u noći napada na Raičković

    4 dana pre 90 pregleda Izvor: pobjeda.me

Biznismen Zoran Ćoćo Bećirović i njegov tjelohranitelj Mladen Mijatović bili su smanjene uračunljivosti u noći napada na novinarku “Pobjede” Anu Raičković i članove njene porodice koji se dogodio 10. novembra prošle godine ispred restorana “Gurman”.

To se navodi u nalazu vještaka psihijatrijske struke, Željka Golubovića.

Ono što je karakteristično je da je da u nalazu utvrđeno da je Bećiroviću bila smanjena uračunljivost, ali ne bitno, dok je Mijatoviću bila potpuno smanjena.

– Imajući u vidu ponašanje Bećirovića globalno sjećanje je sačuvano, a ne isključujem da postoji djelimična zaboravnost što je posljedica afektivne situacije u vrijeme izvršenja krivičnog djela. Sama afektivna situacija mogla je generisati afektivno uzbuđenja u vidu bijesa srednjeg inteziteta, ali ne jakog inteziteta koji bi odgovarao patološkom afektu. U tim okolnostima sposobnost okrivljenog Bećirovića da shvati značaj svojih djela je smanjena ali ne bitno – konstatovao je vještak Golubović.

Kada je riječ o Luki Bećiroviću, utvđeno je da je njegova sposbnost te noći smanjena zbog alkohola.

Ne radi se konfliktnoj osobi, tj. sama situacija koja se odvija u dužem vremenskom intervalu u vidu verbalnog konflikta, te fizičkog konflikta, a naročito u objektu Gurman kada je Mijatović pao nakon zadobijenog udarca, udario o podlogu i za njim je takođe pao Gagović i međusobna razmjena udaraca je okolnost koja dovodi do povišnene emocionalne uzbuđenosti okrivljenog, a koja odgovara bijesu srednjeg inteziteta. Stanje svijesti je očuvano, intelektualne i kognitivne funkcije su očuvane, ali akutna intoksikacija alkoholom dovodi do smanjene kontrole ponašanja. Osoba burnije reaguje tada, dolazi do oslobađanja unutrašnje psihičke tezije i anksioznosti. Alkohol je potencirajući faktor u njegovom slučaju – obrazložio je vještak.

Podsjećamo, novinarka Pobjede Ana Raičković napadnuta je 10. novembra prošle godine ispred restorana „Gurman“ zajedno sa sinom Urošem Gagovićem i vjerenikom Tomom Arapovićem. Raičković su vrijeđali, prijetili, a na kraju izvukli iz auta i davili, čupali za kosu i slomili joj staklo na automobilu.

Na jednom od prethodnih ročišta detaljno je analiziran snimak nadzorne kamere sa obližnjeg objekta u blizini „Gurmana“, koji je jasno pokazao da je Raičković pretrpjela nasilje od napadača, dok je nalazom vještaka medicinske struke Krsta Nikolića utvrđeno da je novinarka Pobjede zadobila povrede u predjelu vrata i nadlanenom stranom lijeve šake od srednjeg do jakog inteziteta.

Optuženi su na suđenju, održanom 31. januara, negirali krivicu i tvrdili da nijesu „prstom dotakli“ Raičković i članove njene porodice, niti ih vrijeđali i prijetili.

Sa druge strane, Raičković je na ročištu održanom 6. februara detaljno opisala detalje napada, kada je najprije bila najgnusnije vrijeđana i pod prijetnjama, a kasnije i fizički napadnuta zajedno sa članovima svoje porodice.

Zoran i Luka Bećirović i Mijatović uhapšeni su 10. novembra prošle godine, dok je Dukić uhapšen dva dana kasnije. Zoranu Bećiroviću i Mijatoviću je određen pritvor, dok su mlađi Bećirović i Dukić pušteni da se brane sa slobode nakon tužilačkog zadržavanja.

Optuženima se na teret stavlja nasilničko ponašanje za koje je zaprijećena kazna do pet godina zatvora.