Vlada Crne Gore je označila tajnim dokument o sprovođenju izvještaja o primjeni Programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama. To je javnost saznala nakon što je NVO Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) zatražila od Vlade pristup informacijama sa 51. sjednice Vlade koja je održana 16. decembra prošle godine.
Stepenom tajnosti sa oznakom interno proglašene su tri tačke sa sjednice, uključujući i informaciju koja se tiče vršnjačkog nasilja, odnosno da je izvršeno brisanje redova saglasno članu 24 Zakona o slobodnom pristupu informacijama, prenosi portal Roditelji.me.
Izvršna direktorica NVO Roditelji Kristina Mihailović je Pobjedi kazala da je veoma važno da javnost zna šta piše u tom dokumentu.
– Najprije zbog toga da znamo šta je i je li išta rađeno u ovoj oblasti, jer i ako jeste, za to niko ne zna ili malo zna – istakla je ona.
Izvještaj o sprovođenju Programa suzbijanja vršnjačkog nasilja i vandalizma u školama, s Akcionim planom za period od 2019. do 2021. godine, nije dostupan javnosti, a od početka pandemije korona virusa nema informacija nadležnih šta se dešava sa realizacijom tog programa.
Spriječila ih korona
Sve aktivnosti, predviđene aktom, su obustavljene, a od početka 2020. godine nije održan nijedan sastanak Tima za suzbijanje vršnjačkog nasilja, koji je oformljen pri Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta (MPNKS), piše portal Roditelji.
Pobjeda je još 29. marta poslala pitanja MPNKS vezana za vršnjačko nasilje, ali nijesmo dobili odgovor o tome što taj resor preduzima povodom eskalacije slučajeva nasilja, i kako se ono kažnjava…
Mihailović je Pobjedi kazala da im nije jasno zašto je izvještaj o Programu dobio tu oznaku.
– Mi ćemo se svakako obratiti MPNKS da nam dostave taj izvještaj ili barem kažu šta je urađeno od zacrtanog iz Programa, jer se nama čini da nije ništa, ili ako jeste – nije puno – kazala je Mihailović.
Ona je podsjetila da je Programom bilo predviđeno da od 2019. do 2021. godine budu zaposleni zaštitari u 30 škola u kojima se procijeni da je potrebno na osnovu evidencije u sistemu MEIS (Informacioni sistem crnogorskog obrazovanja), odnosno koje imaju najkritičnije stanje sa vršnjačkim nasiljem i vandalizmom.
– Programom je definisano i uspostavljanje nacionalnog komiteta za vršnjačko nasilje, kojim rukovodi Ministarstvo prosvjete, koji razmatra slučajeve vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovnim ustanovama – koji su prijavljeni posebnoj SOS liniji u nadležnosti Ministarstva i Zavoda za školstvo. Ta linija ni sada ne radi, a nije radila ni u toku prošle godine – kazala je Mihailović.
Istakla je da se linija nije ni promovisala te da za nju nije znao nemali broj roditelja i djece. Komitet je uspostavljen i sastajao se par puta do pojave korone, a razmatrao je i najkompleksnije slučajeve iz evidencije koju škole moraju da vode u okviru ovog informacionog MEIS sistema.
– Pitanje koliko se ažurno vodila evidencija, posebno od kada je počela epidemija i kako se postupalo – da li je primjenjivano posebno obavezujuće uputstvo koje je definisano. Da je Komitet održavao sastanke, možda bi se i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja više uključilo, jer u njemu imaju člana, a kako bi se inicirale promjene u dijelu podrške socijalnih službi, a kada dođe do vršnjačkog nasilja – kaže Mihailović.
Program postoji
Program za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama predstavljen je javnosti 28. novembra 2019. godine.
Njime je bilo predviđeno da se, za početak, u 30 crnogorskih škola, koje imaju najviše problema, angažuju zaštitari.
Tadašnji ministar prosvjete Damir Šehović je kazao da je otvorena linija za prijavu nasilja u školama, formiran nacionalni tim te da je u toku formiranje i školskih timova u svim školama.
Najavio je da će biti angažovani zaštitari u jednom broju škola, a da će disciplinske mjere protiv učenika biti izmijenjene, dok će direktori snositi mnogo veću odgovornost ako ne reaguju adekvatno na vršnjačko nasilje, jer će to biti jedan od mogućih uslova za razrješenje.
Tada je iz Ministarstva prosvjete saopšteno da je Program oročen na period od 2019. do 2021. godine.
– U skladu sa tim dokumentom, pri Ministarstvu prosvjete formiran je trajni tim za praćenje pojave nasilja i vandalizma, koji će se sastajati kvartalno ili po potrebi. Zadatak tima je da kontinuirano analizira podatke o pojavama nasilja, predlaže i preduzima odgovarajuće aktivnosti, a članovi su kako predstavnici Zavoda za školstvo, Ministarstva rada i socijalnog staranja, tako i predstavnici Udruženja ,,Roditelji“. Dodatno, u svim školama u toku je formiranje tima za bezbjednost. Do sada su timovi postojali u dijelu škola, a do kraja godine u svim – saopšteno je u novembru 2019. godine iz Ministarstva.
Noževi i tuče
U posljednje vrijeme je primjetan porast slučajeva vršnjačkog nasilja u Crnoj Gori. Posljednji primjer je iz Bijelog Polja, kada je trinaestogodišnjak zadobio teške tjelesne povrede zbog kojih je i operisan. Njega je 7. aprila pretukao petnaestogodišnjak tako da je žrtvi napukla slezina koja je morala biti odstranjena. Policija je uhapsila petnaestogodišnjaka koji je pretukao drugog dječaka.
U Baru je 21. februara u tuči nekoliko učenika osmog i devetog razreda OŠ ,,Blažo Jokov Orlandić“ nožem lakše ranjen jedan maloljetnik. Tada je reagovalo ODT koje je naložilo podnošenje krivične prijave za ugrožavanje sigurnosti i nanošenje lakše tjelesne povrede protiv dvojice maloljetnika.
U tom gradu je zabilježeno i nasilje među djecom u januaru prošle godine, kada je grupa maloljetnika pretukla jednom dječaka koji nije pružao otpor. Više posmatrača je to snimalo telefonom bez ikakve reakcije.
Prošle sedmice mediji su objavili da su u Osnovnoj školi ,,Maksim Gorki“ u Podgorici kod nekoliko učenika starijih razreda pronađeni noževi, britve i jedan elektrošoker. Na sreću, to oružje nije korišćeno, niti je bilo primjera vršnjačkog nasilja. Direktor te obrazovne ustanove Tigran Dobrašinović je kazao da su to oružje našli nastavnici.
– Motiv nije bio da se nekom nanese povreda. Možda da bi se istakli, pohvalili. Moramo da učinimo sve da do takvih dešavanja ne dolazi – rekao je on u emisiji ,,Boje jutra“.
Pročitajte još