Migrantski talas opet krenuo preko Pljevalja prema granici sa Bosnom

    4 godine pre 1218 pregleda Izvor: PV Informer
Foto : PV Informer
REDAKCIJA –

U Pljevljima je poslednje nedelje marta zabilježen pojačan priliv migranata koji sa domaćim prevoznicima stižu iz Podgorice. Da je opet pokrenuta Balkanska ruta koja prelazi preko Crne Gore proteklih dana je bilo jasno po tome što se u poslepodnevnim časovima na ulicama u užem dijelu Pljevalja i lokalnim prodajnim objektima zabilježen veliki broj migranata.

Foto : PV Informer

Iz tog razloga reporter portala „PV Informer“ je u toku dana na autobuskoj stanici sačekao kombi sa polaskom iz Podgorice u 14:38 h i dolaskom u Pljevlja u 18:15 časova, iako u toku dana ima više polazaka iz Podgorice za Pljevlja i u najvećoj mjeri su putnici migranti. Umjesto jednog kombija na autobusku stanicu su u isto vrijeme stigla dva kombi vozila istog prevoznika, koji je zbog pojačanog interesovanja putnika uključio i drugi kombi. U oba kombi vozila puna putnika je bilo 40 migranata, većinom mlađe životne dobi, iako je bilo i porodica sa malom djecom. Većina njih je u putnom prtljagu imala vreće za spavanje. Nisu pokazali interesovanje za smještaj u hotelima, iako su ranijih godina mnogi znali prenoćiti u pojedinim hotelima, noseći na papiru naziv hotela. Po izgledu se moglo zaključiti da se radi o migrantima slabe platežne moći.U većini slučajeva oni svoj put od Pljevalja, najsevjernije crnogorske opštine, nastavljaju pješke iako je bosanska granica udaljena nekoliko desetina kilometara.

Foto : PV Informer

U razgovoru sa jednim od pljevaljskih hotelijera u čijem su hotelu prethodnih godina noćili mnogi migranti prije nastavka puta prema granici sa Bosnom, proteklih dana nije bilo interesovanja migranata za noćenje u hotelu.

foto : facebook Bona Fide

U razgovoru sa Sabinom Talović iz otvorenog humanitarnog centra “Bona Fide” iz Pljevalja, feminističko aktivističke organizacije, osnovane novembra mjeseca 1999. godine kao prve na sjeveru Crne Gore smo saznali da je za proteklu nedelju dana u centru ove pljevaljske humanitarne organizacije bilo smješteno 5 porodica iz Sirije i Pakistana. Radi se o migrantima koji su se pokrenuli iz izbjegličkog kampa iz Grčke i koji su preko Albanije ušli u Crnu Goru, gdje su dobili dokumentaciju da u roku od mjesec dana kao migranti pređu preko teritorije Crne Gore. Navodi da je kroz centar „Bona Fide“ za protekle 3 godine prošlo oko 9000 migranata, od kojih su se neki zadržavali veoma kratko ali je bilo i dosta povratnika koji su boravili u centru i po nekoliko mjeseci.

Foto : facebook : Bona Fide

Sabina ukazuje da je ranije bila izdašnija pomoć lokalne uprave i humanitarnih organizacija za migrante u tranzitu kroz Pljevlja ali da je u poslednje vrijeme ta pomoć za prihvat migranata na tranzitnom putu kroz Pljevlja praktično simbolična i da je organizacija „Bona Fide“ suočena sa velikim finansijskim problemima, iako se priliv migranata kroz Pljevlja ne smanjuje.

foto : facebook Bona Fide

Do Crne Gore migranti najčešće stižu tzv. balkanskom rutom, preko Grčke i Albanije. Naša država je za većinu njih – uključujući i većinu onih koji kažu da žele da ostanu samo usputna stanica na putu ka zemljama Evropske unije (EU).Iz policije takođe imaju podatke da je tranzitna ruta ilegalnih migranata uglavnom iz Albanije preko Crne Gore prema zemljama EU. Krajnja destinacija im je obično Njemačka. Ono što je primjetno je da su dobro organizovani, da posjeduju mape sa ucrtanom rutom i da tačno znaju lokacije kojima se kreću.

Foto : PV Informer

Oni obično u Crnu Goru ulaze kod graničnog prelaza Božaj da bi posle registrovanja, putovanje nastavili iz Podgorice preko Pljevalja i onda većinom prema granici sa Bosnom. U vrijeme ratnih sukoba u Siriji najviše migranata je u Crnu Goru ulazilo iz ove države, da bi kasnije priliv migranata značajno pojačan iz Alžira, Maroka, Aganistana, Iraka, Pakistana i Irana. I dok su prvih godina migrantske krize u Crnu Goru pristizali migranti sa kompletnim porodicama veće platežne moći i obrazovnih profila, koji su za prevoz koristili i taksi usluge i hotelski smještaj u poslednje vrijeme se radi o veoma mladim ljudima koji u grupama putuju prema Evropskoj uniji.