Migranti upadaju u seoske kuće

    7 godina pre 127 pregleda Izvor: pvportal.me

Napuštene kuće u pljevaljskim selima, u kojima niko ne boravi preko zime, našle su se na meti provalnika, za koje mještani i policija sumnjaju da su migranti koji poslednjih dana svakodnevno prolaze kroz Pljevlja. Iz Uprave policije (UP) kazali su juče da su im dosad prijavljene provale u četiri porodične kuće u pljevaljskim selima koja gravitiraju putnom pravcu Pljevlja – Čajniče, prema graničnom prelazu Metaljka.

  • Događaji su registrovani u porodičnim kućama u selu Podblaće, Metaljka, Šula i Srdanov grob. Službenici CB Pljevlja su odmah po prijavama izašli na lice mjesta i uviđajem konstatovali da su provale, kako se sumnja, izvršene od strane lica – tražilaca međunarodne zaštite – ilegalnih migranata. Oni su ove kuće, sumnja se, koristili za kratkotrajni boravak, tj. odmor. Tokom boravka su koristili garderobu koju su tu zatekli kao i ćebad, ali otuđenja stvari i predmeta nije bilo – saopštili su iz Uprave policije.

Poslednji slučaj, kako dodaju, pljevaljskom Centru bezbjednosti prijavljen je 2. aprila.

  1. Izlaskom na lice mjesta u porodičnoj kući vlasništvo L.R. iz Pljevalja, u mjestu Srdanov grob, policijski službenici su zatekli tri lica – migrante, A.F.H. i S.B., državljane Maroka, i A.Y, državljanina Alžira, koji su u porodičnu kuću, kako se sumnja, ušli kroz prozor i izvršili premetačinu stvari. O svim događajima obaviješten je državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevljima. Službenici CB Pljevlja su povodom ove problematike pojačali prisustvo na terenu, na seoskom području, a posebno u selima koja gravitiraju prema državnoj granici Bosne i Hercegovine – naglasili su iz UP.

Više desetina migranata svakodnevno prođe kroz Pljevlja, nastavljajući ka granici sa Bosnom i Hercegovinom (BiH) i dalje, navodno, do zemalja Evropske unije (EU). Kako nam je kazalo više sagovornika, migranti u Pljevlja stižu autobusima međugradskog prevoza.

Pljevlja su se u poslednje vrijeme našla na maršruti kojom migranti sa Bliskog istoka prolaze na putu za zemlje Evropske unije. Uglavnom stižu tokom dana, gdje se većinom odmaraju u ugostiteljskim lokalima, a potom s prvim mrakom nastavljaju pješke do Čajniča. Prema našim saznanjima, u toku noći migranti prepješače preko četrdeset kilometara do granice sa Republikom Srpskom. Kreću se u grupama od 10 do 15 lica.

Iz policije su dodali da na teritoriji opštine Pljevlja ne postoji objekat za smještaj migranata, odnosno tražilaca azila.

Dodaju da su masovne ilegalne migracije, kao globalni fenomen, tokom 2017. godine zaobišle Crnu Goru.

  • Od avgusta 2017. godine, u odnosu na godinu ranije, zabilježen je blagi porast broja migranata iz pravca susjedne Republike Albanije. Generalno, nezakonite migracije u Crnoj Gori su individualnog karaktera ili se radi o manjim grupama, imaju tranzitni karakter, a uglavnom je riječ o ekonomskim migrantima sa područja Alžira, Sirije, Maroka, Avganistana, Pakistana, Libije, Iraka, kao i državljanima susjednih zemalja – Albanije, Kosova i Srbije. Većina tih lica po zaticanju traže azil, te se shodno važećem Zakonu o azilu ne kažnjavaju za nezakonit ulazak u našu zemlju, već se upućuju da takve zahtjeve podnose u nadležnu službu MUP-a (Direkcija za azil). Lica se potom smještaju u Centar za prihvat (tražioce azila) koji je otvorenog tipa, dobijaju identifikacione potvrde i imaju pravo na boravak do okončanja postupka. Međutim, mnogi od njih ne čekaju okončanje postupka po podnijetom zahtjevu za azil, već pokušavaju nezakonito da napuste teritoriju Crne Gore, preko Bosne i Hercegovine, rjeđe prema Hrvatskoj – pojasnili su iz policije.

Kako dodaju, prema važećim sporazumima o vraćanju i prihvatanju lica čiji je ulazak ili boravak nezakonit, sva lica koja su zatečena od strane granične policije Bosne i Hercegovine i Hrvatske u nezakonitom prelasku državne granice iz pravca Crne Gore prihvataju se u skraćenom postupku na graničnim prelazima predviđenim navedenim sporazumima.

  • Lica koja ne traže azil prekršajno se procesuiraju, a po završenom postupku kod sudova za prekršaje smještaju u Prihvatilište za strance (objekat zatvorenog tipa), u cilju utvrđivanja identiteta i prinudnog udaljenja iz Crne Gore. U toku su pojačane mjere obezbjeđenja državne granice u cilju suzbijanja nezakonitih prelazaka državne granice – naglasili su iz UP.

Dodaju da je granična policija u 2017. realizovala 790 akcija kontrole kretanja i boravka stranaca, od kojih je 403 izvedeno sa službenicima Uprave za inspekcijske poslove. Tokom ovih akcija, kako navode, procesuirano je 3.351 lice.

Agencija Hina objavila je prošle nedjelje da bi migranti koji sa Bliskog istoka i područja zahvaćenih ratom u Aziji i Africi pokušavaju da prebjegnu u Evropu, uskoro mogli da krenu preko Crne Gore kako bi stigli do država EU. Radi se o balkanskoj ruti sjeverozapadno od Grčke, koja je zatvorena u martu 2016. godine, a sve donedavno rijetki migranti izbjegavali su putovanje preko planina Bosne i Hercegovine.

Svakodnevno prolaze kroz Čajniče

Iz lokalne uprave u Čajniču dobili smo zvaničnu potvrdu o prolasku migranata. Pojasnili su da grupe migranata svakodnevno prolaze kroz ovaj gradić i produžavaju dalje prema Goraždu.

  • Grupe migranata svakodnevno dolaze iz pravca Pljevalja i prolaze dalje prema Zapadu. Niko ih ne zaustavlja jer navodno nemaju nikakva dokumenta – kazao je predsjednik lokalne čajničke skupštine Ilija Dačević.

On nije mogao da potvrdi da li migranti na teritoriji Srpske svraćaju i nasilno ulaze u napuštene kuće.