Međunarodni krivični sud izdao naloge za hapšenje Netanjahua

    5 sati pre 91 pregleda Izvor: N1/dnevno.me

Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa, optuživši ih za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti zbog rata u Gazi i napada 7. oktobra 2023. na jedan kibuc u Izraelu, što je i dovelo do sukoba.

Ta odluka čini Netanjahua i ostale osumnjičenima na međunarodnoj potjernici i vjerovatno će ih dodatno izolovati i zakomplikovati napore u pregovorima o prekidu vatre kako bi se okončao 13-mjesečni sukob, piše AP.

Ali njene praktične implikacije mogle bi biti ograničene, pošto Izrael i njegov glavni saveznik, Sjedinjene Države, nijesu članovi suda, a nekoliko Hamasovih zvaničnika je u međuvremenu ubijeno u sukobu.

Netanjahu i drugi izraelski lideri osudili su zahtjev glavnog tužioca MKS Karima Kana za izdavanje naloga kao sramotan i antisemitski.

Predsjednik SAD Džo Bajden, takođe, je osudio tužioca i izrazio podršku pravu Izraela da se brani od Hamasa. Hamas je, takođe, oštro kritikovao zahtjev.

„Utvrdili smo da postoje razumne osnove da se vjeruje da su obje individue namjerno i svjesno lišile civilno stanovništvo u Gazi sredstava neophodnih za njihov opstanak, uključujući hranu, vodu, ljekove i medicinske potrepštine, kao i gorivo i struju“, napisalo je tročlano sudsko vijeće u jednoglasnoj odluci da izda naloge za hapšenje Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta.

Izraelsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u septembru da je podnijelo dva pravna podneska u kojima se osporava nadležnost MKS-a i tvrdi da sud nije pružio Izraelu priliku da sam istraži navode, prije nego što zatraži naloge.

„Nijedna druga demokratija sa nezavisnim i poštovanim pravnim sistemom poput onog koji postoji u Izraelu nije tretirana na ovaj štetni način od tužioca“, napisao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Oren Marmorštajn na Tviteru.

On je rekao da je Izrael ostao „postojan u svojoj posvećenosti vladavini zakona i pravde” i nastaviće da štiti svoje građane od ekstremista.

MKS je krajnji sud koji goni samo slučajeve kada domaći organi za sprovođenje zakona ne mogu ili neće da istraže.

Izrael nije država članica suda. Grupe za ljudska prava ocjenjuju da je ta zemlja u prošlosti imala problem u istragama o svojim djelima.

Uprkos nalozima za hapšenje, niko od osumnjičenih se vjerovatno neće suočiti sa sudijama u Hagu u skorije vrijeme.

Sam sud nema policiju koja bi sprovodila naloge, već se oslanja na saradnju svojih država članica.