Medijskom strategijom predviđeno deset ciljeva

    3 godine pre 276 pregleda Izvor: pobjeda.me

Medijskom strategijom za period do 2026. godine, koja je objavljena na sajtu Vlade, predviđeno je deset strateških ciljeva za čije ostvarivanje su potrebne izmjene više zakona, ali i uvođenje novog zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama.

Tim zakonom će se, prema strategiji, propisati obaveza televizijskim stanicama da najmanje 25 odsto programa bude iz sopstvene produkcije, sa naglaskom na informativne, kulturne i obrazovne sadržaje, piše Pobjeda.

Strategijom je za radio stanice predviđeno povećanje na 35 procenata.

Novim zakonom o audio-vizuelnim medijskim uslugama definisaće se i takozvana nelinearna usluga i propisati mjere koje se odnose na ponuđače AVM usluga na zahtjev, a koje su i predviđene evropskim regulatornim okvirom, odnosno direktivom o tim uslugama.

Predviđaju se i izmjene i dopune Zakona o medijima, koje bi trebalo da definišu ko će biti nadležan za nadzor nad poštovanjem zakona kada su u pitanju štampani mediji i portali, odnosno ko će pokretati postupke u slučajevima kršenja zakonskih odredaba, a predviđeno je i uvođenje pozicije inspektora za medije pri resornom ministarstvu.

Kada je riječ o suzbijanju govora mržnje, onlajn nasilja i dezinformacija, strategijom se predviđa formiranje mreže po ugledu na EDMO (European Digital Media Observatory) koja bi imala ulogu institucije koja priprema i predlaže konkretne mjere za borbu protiv navedenog.

Strategijom se predviđaju i izmjene Zakona o RTCG, kojima će se dodatno unaprijediti kriterijumi i procedura izbora članova Savjeta javnog servisa sa ciljem izbora autentičnih predstavnika svih djelova društva, ali i propisati veća odgovornost tog tijela, generalnog direktora i direktora programa u slučaju neispunjenja planova ili kršenja profesionalnih standarda.

Takođe, piše u dokumentu, potrebno je obezbijediti punu depolitizaciju i nezavisnost upravljačkih struktura RTCG, kao i racionalizaciju i punu optimizaciju zaposlenih.

U cilju unapređenja slobode izražavanja i profesionalizma u medijima, izmjenama Zakona o medijima će se obavezati mediji da moraju usvojiti statut kojim će se garantovati zaštita urednika prilikom promjene uređivačke poltike ili vlasništva u medijima, te osigura adekvatna otpremnina.

Takođe, izmjenama zakona će se poboljšati i pojasniti procedura zaštite novinarskog izvora kako ne bi bilo neprimjerenih pritisaka od strane tužilaštva ili suda, a normiraće se i definicija novinara.

Kako bi se unaprijedio ekonomsko-socijalni položaj zaposlenih u medijima, kao i slobodnih novinara, odnosno foto-reportera, planirano je usvajanje novog granskog kolektivnog ugovora za oblast medija, ali i izmjene zakona o PDV-u, u smislu ukidanja carine i PDV-a za foto-aparate, objektive i ostalu foto-opremu.

U novom granskom kolektivnom ugovoru, prema strategiji, biće definisani koeficijenti za zaposlene u medijima, utvrđen benificirani radni staž za novinare i druge medijske radnike koji obavljaju posao sa povišenim stepenom rizika.