Predsjednik države Milo Đukanović bio je obavezan da zatraži skraćenje mandata Skupštini, nakon što je takođe postupio po Ustavu kada nije dodijelio mandat za sastav Vlade Miodragu Lekiću, ocijenio je dekan Fakulteta političkih nauka Milan Marković. On, za Gradsku televiziju, kaže da je paradoks što upravo poslanici koji nijesu izabrali sudije Ustavnog suda, traže da ta institucija odlučuje, iako nema kvorum.
O inicijativi za smjenu predsjednika države, na zahtjev najmanje 25 poslanika, može da odlučuje samo Ustavni sud, jasan je Marković. Podsjeća kako Ustavni sud nije u punom sastavu, jer nema četvoricu sudija, da bi odlučivao o ustavnim žalbama.
“Imamo malo paradoksalnu situaciju, da, u periodu kada je trebalo birati nosioce značajnih pravosudnih fuknkcija, pa i ustavno-sudskih, sudije, oni isti, koji nisu izabrali sudije Ustavnog suda, sada traže od tog istog Ustavnog suda, čije sudije nisu izabrali, da odlučuju o nečemu, a to normalno ne mogu raditi jer Ustavni sud nije u svom punom kapacitetu, jer imamo samo troje sudija Ustavnog suda”, ističe Marković.
Predsjednik države je, ističe, postupio po Ustavu kada nije dao mandat za sastav Vlade lideru Demosa Miodragu Lekiću.
“Nijesmo imali bezuslovnu izjavu volje jer je jedna politička partija vršila određena uslovljavanja, tako da nije došlo do dogovora. Samim tim, predsjednik je i rekao, da nije došao do uvjerenja ili ubijeđenja da treba da predloži određenog mandatara ili određeno lice za mandatara, jer i sami 41 poslanik vladajuće garniture nijesu našli zajedničko rješenje”, objasnio je Marković.
Predsjednik Đukanović je, nakon isteka roka od 30 dana za dostavljanje 41. potpisa poslanika za izbor mandatara, bio obavezan da zatraži skraćenje mandata Skupštini, što je i uradio, zaključio je Marković.
Pročitajte još