Bivši direktor Javne zdravstvene ustanove apoteke Crne gore Montefarm Goran Marinović poručio je juče da je skandalozno da se stvaranjem uslova za poništenje ugovora te ustanove sa firmom koja se reklamira u državnim apotekama, Montefarm godišnje gubiti oko milion eura zarade.
On tvrdi da je netačno, kao što su pojedini mediji objavili da se radi o tajnom ugovoru, koji je on potpisao u vrijeme svog mandata, kao i da nije uplaćen bilo kakav avans. Prema njegovim riječima, „očigledno je problem što je tražio jednake uslove poslovanja za državnu firmu, onakve kakve imaju privatne farmaceutske kompanije, da država preko svoje firme direktno utiče na tržište ljekova i koriguje cijene na njemu, što je normalno izazvalo veliko protivljenje privatnih lobija koji se 30 godina bogate na račun građana a u domenu javnog zdravlja“.
– Ako se kunemo da je zdravlje najviši javni interes jedne države, bilo bi dobro da neko može da objasni ovu situaciju, poručio je Marinović.
Marinović je prije smjene, prije godinu izjavio za „Dan“ da su za nabavku ljekova i medicinskih sredstava u Crnoj Gori zaduženi farmaceutski lobiji zbog kojih država plaća najskuplje ljekove u regionu. On je juče poručio da je isključivi razlog za njegovo targetiranje, gašenje državnog preduzeća Montefarm.
„Vijesti“ su juče objavile da je bivši direktor Goran Marinović dozvolio ugovorom da se u svim državnim apotekama na teritoriji Crne Gore postave led panoi za reklamiranje farmaceutskih proizvoda. Navodno je novoosnovanoj firmi obezbijeđen i početni kapital za nabavku opreme – 30.000 eura, u vidu avansa. Prema nezvaničnim saznanjima „Vijesti“, Specijalno policijsko odjeljenje je prošle sedmice izuzelo iz Montefarma dokumentaciju o tom poslu, uključujući i sporni ugovor potpisan sa firmom Mediamarketing iz Podgorice, a kojom se javna ustanova obavezala da će toj kompaniji ići 85 odsto prihoda od reklamiranja u apotekama.
Marinović je juče u dopisu medijima poručio da se u stručnim krugovima ovaj vid marketinga zove DIGITAL SIGNAGE i u posljednjih 7–8 godina doživljava neviđeni procvat i koriste ga najveće globalne kompanije u svijetu poput Gugla, Tesle, Majkrosofta, Mete, itd.
– Očigledno je problem što bi se ovakvim načinom poslovanja ojačala pozicija Montefarma nauštrb privatnih veledrogerija, a država bi uvećala svoje prihode na farmaceutskom tržištu. Da su moje tvrdnje tačne, govori činjenica da su dva najveća privatna lanca apoteka u Crnoj Gori postavila displeje u svojim apotekama i počela digitalno oglašavanje proizvoda tek nakon što je Montefarm uveo ovu metodu u poslovanje. Znači, ono što je loš posao za Montefarm, dobar je posao za privatni farmaceutski lobi, a savremeno poslovanje je isključiva privilegija privatnika? Prema tome, očigledno je za Montefarm bilo najbolje da se drži papirnih flajera, letaka i svjetlosnih panoa u razrušenim i devastiranim apotekama, u kojima bi besplatno reklamirao farmaceutske proizvode privatnih lobija. Da pojednostavim, interes privatnika koji je ustupio Montefarmu skupocjenu opremu, čija je vrijednost u vrijeme pregovora u Evropi iznosila preko 300.000 eura, uz obavezu postavljanja led displeja i holograma, održavanja opreme, instaliranja sprecijalnog softvera u tu opremu, kao i prilagođavanja i dizajniranja i produkcije video-zapisa oglašivača, i sinhronizovanog plasiranja sadržaja u realnom vremenu u svim apotekama Montefarma u Crnoj Gori, i za sav ovaj kompleksan posao je dobio 85% od svakog reklamnog paketa. Da vidimo šta je interes Montefarma. Za ustupanje dijela izloga za postavljanje displeja Montefarm je dobio bez ikakvih ulaganja skupocjenu opremu i kompletan sistem digital signage-a na korišćenje, kompletnu video-produkciju i prilagođavanje sadržaja formatu displeja, 15% od svakog reklamnog paketa i povećanje prodaje dozvoljenih ljekova i parafarmacije do 40%, što je po finansijskim pokazateljima u to vrijeme bilo milion eura godišnje. Što se tiče privatnih veledrogerija i njihovih interesa da plaćaju ovakav vid reklamiranja, on je očigledan. Povećanjem njihovog prometa do 40%, jer Montefarm nema svoje proizvode, enormno bi se uvećala i njihova zarada, objasnio je Marinović.
Marinović je podsjetio da je u toku svog mandata razdužio milionske dugove Montefarma, ali i ostavio milione na računu u trenutku razrešenja, te, faktički udario temelje jedne moderne firme u vlasništvu države.
Related