Manjinska vlada potrebna, jer Crna Gora nije spremna za izbore

    3 godine pre 427 pregleda Izvor: gradski.me

Crna Gora je, u ovom trenutku, bliža tome da dobije manjinsku vladu, nego raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora.

I dok bi vlada ograničenog mandata mogla mogla završiti reformu  izbornih zakona, deblokirati pravosuđe, ubrzati put ka Evropskoj Uniji, za veće iskorake neophodno je stabilnije i dugoročnije rješenje, ocijenili su sagovornici Gradskog portala.

Iz Demokratske partije socijalista poručuju da su raspisivanje vanrednih izbora, ili formiranje Vlade koja bi imala mandat do avgusta 2024. bolje opcije.

“Ipak, trenutno ne postoji jasna volja većine parlamentarnih stranaka da idemo na izbore. Druga opcija je formiranje političke Vlade sa mandatom do avgusta 2024. i koja bi imala komplikovan zadatak da društvu povrati normalnost, nakon ruiniranog stanja koje je nasljeđe smijenjene Vlade, kazao je član Predsjedništva DPS-a Predrag Bošković za Gradski portal . 

Iako je manjinska najmanje dobro rješenje, kako navodi, mnogo je bolje od dosadašnjeg, odnosno vlade Zdravka Krivokapića.

“Manjinska Vlada imala bi oročen mandat sa jasno preciziranim ciljevima koji se tiču, prije svega, imenovanja u pravosuđu čime bi se deblokirao evropski put, preuzimanja kontrole nad zdravstvenom krizom i reanimacije posrnule ekonomije i investicionog ambijenta”, saopštio je Bošković.

Foto: gradski.me

U GP URA, koja je i predložila manjinsku vladu, tvrde da Crna Gora u ovom trenutku, bez reformisanih izbornih zakona, nije spremna za nove izbore koji bi bili kredibilni.

“Naravno, prednost manjinske vlade je i to što bi se odblokiralo pravosuđe, koja je opet potrebno da bi sve to funkcionisalo. Ne samo izbori nego i ukupan društveno politički život”, istakla je poslanica GP URA Božena Jelušić za Gradski portal.

Od te vlade, kaže, očekuje vrlo ograničene domete, usmjerene samo na trasiranje, odnosno vraćanje temeljnim putevima kojima Crna Gora treba da ide.

“Odblokirati proces evropske integracije nije nešto što nam treba silu na sramotu, da što brže uđemo u EU, nego podrazumijeva  institucionalne reforme i zaustavljanje pogubnih praksi koje su dovodile u pitanje sekularni karakter zajednice, pospješivale identifikaciju stranaka sa nacionalnim i etničkim kontekstima i prosto kontaminirale društvo.  Ova vlast, ograničenog dometa, prosto bi pružila mogućnost da se vratimo na temeljne osnove borbe protiv korupcije i kriminala, kroz jačanje institucija, njihovo bolje zasnivanje na putu ka EU, jer je to u ovom trenutku potrebno”, poručila je Jelušić.

Foto: gradski.me

Iz Socijalističke narodne partije, na optužbe dijela dosadašnje parlamentarne većine da je formiranje manjinske Vlade izdaja, odgovaraju da je i Krivokapićeva bila manjinska.

“U njoj nije bio niko od koalicija i partija koje su učestvovale u izborima, osim Dritana Abazovića. Nije zabilježeno da, poslije parlamentarnih izbora, partije koje su učestvovale u pobjedi ne budu sastavni dio vlade”, podsjetio je potpredsjednik SNP-a Dragan Ivanović za Gradski portal.

Navodi kako manjinska vlada ima prednost, jer u Crnoj Gori trenutno nema dijaloga, brojne insitucije su u v.d stanju, dok se Vrhovni državni tužiolace ne može izabrati bez potrebne većine.

:Foto: skupstina.me

“Manjinska vlada bi mogla, jer bi imala tri petine, odnosno 49 poslanika, a u krajnjem slučaju moguće i 54, što znači dvotrećinsku većinu. Ukoliko se formira, imaće mnogo zadataka. Mi bi imali svoje prioritete, od kojih je najvažniji potpisivanje Temeljnog ugovora, što nam je Abazović i obećao. Krivokapićeva Vlada nije učinila pomak, već korak unazad na putu ka EU i obećala investicije kojih nije bilo. Osnovni zadatak  manjinske vlade bio bi da obezbijedi investicije i bolji život građana, poručio je Ivanović.